Dlaczego nie warto kupować zniczy, tylko robić samemu?
Cmentarz w Dniu Wszystkich Świętych wygląda przepięknie, a liczne światełka wprowadzają niesamowitą atmosferę. Niestety wiąże się to z ogromną ilością śmieci, które pozostają na cmentarzach. Jest to przede wszystkim plastik i szkło, czyli pozostałości po zniczach, które będą się rozkładać przez setki lat, gdyż szkło używane do zniczy nie nadaje się do recyklingu. Dodatkowo kupowanie dużej ilości zniczy jest po prostu drogie.
Jak zaoszczędzić na zniczach z recyklingu?
Alternatywą dla kupnych zniczy są znicze wielokrotnego użytku wykonane samodzielnie – lepsze dla środowiska, portfela i jedyne w swoim rodzaju. Ciekawą opcją jest również recykling zniczowy, który wprowadzany jest na coraz większej ilości cmentarzy. Na specjalnie umieszczonych półkach znajdują się zużyte znicze w dobrym stanie. Każdy może wziąć znicz, a następnie oczyścić go i dopasować wkład. Dzięki temu zmniejszamy ilość śmieci i oszczędzamy pieniądze.
Jak samemu zrobić znicze na groby? Z czego zrobić?
Wykonanie znicza jest bardzo proste i poradzi sobie z nim każdy. Co więcej, cała procedura jest szybka, a efekt może być przepiękny, gdyż każdy znicz można ozdobić, tworząc malunki, zawiązując wstążki, czy wykorzystując tkaniny.
Co jest potrzebne do wykonania znicza wielokrotnego użytku?
- Niewielkie naczynia odporne na wysoką temperaturę np. ceramiczna doniczka, gliniana miseczka, szklany słoik, lampion lub znicz. Co ważne, mogą to być pojemniki nowe lub używane. Najlepiej, aby miały kształt miseczki.
- Knot, który można zrobić z bawełnianego sznurka.
- Naczynie, w którym roztopimy wosk.
Zrobienie znicza krok po kroku
- Naczynia na znicze dokładnie oczyścić.
- Wosk umieścić w naczyniu i roztopić go w kąpieli wodnej.
Ważne! Wosk należy wolno ogrzewać i cały czas mieszać, aby się nie przypalił. - W naczyniu na znicz umieścić knot tak, aby swobodnie zwisał i dotykał dna naczynia. Knot można przywiązać do ołówka lub patyczka i umieścić go nad otworem, wkładając sznurek do środka.
- Knot zalać woskiem do 4/5 wysokości naczynia.
- Pozostawić do wystygnięcia.
- Gotowy znicz można dowolnie ozdobić.
Film o samodzielnym robieniu świec i zniczy
Jak zrobić "wosk" do znicza? Z czego? A może kupić gotowy?
Większość osób kupuje wosk pszczeli lub wosk rzepakowy, które można dostać w sklepach internetowych i u pszczelarzy. To naturalne surowce, które nie są szkodliwe dla środowiska.
„Wosk” do znicza można też zrobić samodzielnie z resztek świeczek. Wystarczy stopić ogarki świec, powyciągać knoty i wlać do znicza. To kolejny sposób na wykorzystanie rzeczy już niepotrzebnych, co ma dobroczynny wpływ na planetę – zamiast wyrzucać stare świeczki, można je ponownie wykorzystać.
Tekst: Redakcja ZielonyOgródek, G.T., zdjęcie tytułowe: edit. DarSzachz / AdobeStock