Logo
Logo

Jakie sekrety kryją rośliny na starych cmentarzach? Poznaj historię i symbolikę roślin

Rośliny na cmentarzach to nie tylko dekoracja, ale także nośniki głębokiej symboliki i tradycji. Od wieków ludzie sadzili określone gatunki kwiatów na grobach, przekazując przez nie wiadomości o zmarłych, ich życiu i uczuciach. Czy wiesz, co symbolizuje róża sadzona na grobie? A może zastanawiałeś się, dlaczego na niektórych mogiłach rosną jeżyny? Odkryj fascynujący świat roślin cmentarnych i dowiedz się, jakie historie i tajemnice kryją za sobą.

Spis treści
Stare cmentarze pod lupą badaczy! Co symbolizują rośliny na cmentarzach? Możecie być zaskoczeni! Ponadczasowa róża, czyżby? Czym są fitoindykatory?

Kwiaty z tajemnicą: Co kryją rośliny na starych cmentarzach?

Od wielu lat w Katedrze Botaniki na Wydziale Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii UPP prowadzone są badania starych, zapomnianych cmentarzy na obszarze Wielkopolski. Podobne prace, choć nie na taką skalę, prowadzone są w całej Polsce.

Na obszarze Wielkopolski istnieje ponad 2150 starych, nieczynnych cmentarzy, które są obecnie niepielęgnowane i zapomniane – zwraca uwagę rzeczniczka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (UPP) w informacji przesłanej PAP. – Cmentarze takie bywają różnie zlokalizowane – niektóre ukryte są w lasach, inne rozrzucone wśród pól uprawnych, czy usytuowane w mniejszych lub większych miejscowościach lub na ich obrzeżach.

Od wielu lat w Katedrze Botaniki na Wydziale Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii UPP prowadzone są badania tego typu obiektów. Choć badania w ostatnich latach prowadzone są w całej Polsce, najlepiej przebadanym obszarem jest Wielkopolska.

Śmiało można powiedzieć, że zgromadzony materiał botaniczny (ze wszystkich znanych cmentarzy Wielkopolski), należy z całą pewnością do najbogatszych w skali kraju, a może i Europy – podkreśliła przedstawicielka uczelni.

Bluszcz pospolity, fot. Alexas_Fotos - Pixabay Fot. Alexas_Fotos/Pixabay

Symbolika roślin na cmentarzach: Wierzenia i tradycje

Wiele roślin sadzonych na cmentarzach Wielkopolski miało znaczenie symboliczne lub było otoczonych czcią.

Na badanych cmentarzach znaleziono aż 36 gatunków jeżyn (dla porównania w całej Polsce stwierdzono ich 90 gatunków). Jeżyny pozyskiwano z pobliskich lasów i sadzono na wybranych grobach.

Róża na grobach: Między miłością a przemijaniem

Podobnie gatunki z rodzaju róża były sadzone stosunkowo często (35 gatunków) – symbolika róż jest wieloraka i wiąże się z przemijaniem, miłością i śmiercią

Róża jako krzew kolczasty ma również znaczenie podobne, jak inne cierniste rośliny: odstrasza zmarłych od świata żywych. Same kolory róż mają duże znaczenie: białe kwiaty róży mają znaczenie jako zwiastun śmierci i jednocześnie znak dziewiczej czystości (Św. Marii), natomiast czerwone oznaczają krew Chrystusa.

Róża damasceńska, fot. Capri23auto - Pixabay Fot. Capri23auto/Pixabay

Botanicy zauważają, że na starych cmentarzach najczęściej występuje róża francuska, róża girlandowa, róża frankfurcka i róża damasceńska. Dr Aneta Czarna i dr hab. Wojciech Antkowiak z Katedry Botaniki UPP we współpracy z Profesorem Jerzym Zielińskim z Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku utworzyli kolekcję ich najciekawszych gatunków w ogrodzie Katedry Botaniki przy budynkach Collegium Cieszkowskich. Kolekcja liczy 83 okazy, a taksonów jest 25.

Fitoindykatory, czyli o czym mówią nam rośliny

Botanicy potrafią też odczytywać wskazówki, związane z pewnymi gatunkami roślin – tzw. fitoindykatorami. To dzięki roślinom wiadomo, gdzie znajdowały się dawne groby. Inwentaryzacja botaniczna pozwala zidentyfikować miejsca pochówku tam, gdzie brakuje już tzw. substancji nagrobnej.

Barwinek pospolity, fot. Anna Pismenskova - Pixabay Fot. Anna Pismenskova/Pixabay
Coraz częściej w Polsce stare, nieczynne cmentarze są odnawiane. W Wielkopolsce takimi pracami zajmuje się Stowarzyszenie Rewitalizacji Zabytkowych Cmentarzy "Koimeterion", które przed rozpoczęciem prac korzysta z wiedzy konserwatorskiej i botanicznej – podkreśla rzeczniczka UPP.


Tekst: Karolina Duszczyk / PAP - Nauka w Polsce, zdjęcie tytułowe: drippycat / Pixabay

 

Kanał Religijny / Youtube

 

Autor
Jakie sekrety kryją rośliny na starych cmentarzach? Poznaj historię i symbolikę roślin
Jakie sekrety kryją rośliny na starych cmentarzach? Poznaj historię i symbolikę roślin
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl