Logo
Logo

Trawy kępkowe: kostrzewy na dekoracyjny trawnik

Pytanie czytelnika: Jak nazywają się gatunki traw, które tworzą regularne kępki? Wyglądają bardzo efektownie. Zastanawiam się też, w jaki sposób pielęgnuje się taki trawnik?

Spis treści
Czy można nie kosić trawnika? Czy jest trawa, której nie trzeba kosić? Kostrzewa Gautiera Kostrzewa popielata

Czy jest trawa, której nie trzeba kosić?

Charakterystyczne zimozielone trawy ozdobne, które nie rozrastają się w darń, ale tworzą zwarte poduszki, to kostrzewy (Festuca). Są to rośliny z rodziny wiechlinowatych (Poaceae) występujące naturalnie w klimacie umiarkowanym oraz można je spotkać w górach strefy międzyzwrotnikowej.

Najpopularniejszymi gatunkami traw kępkowych są kostrzewa Gautiera oraz kostrzewa popielata. Zarówno jeden jak i drugi gatunek świetnie nadają się do ogrodów skalnych, porastania mniejszych powierzchni i do pojemników.

Trawy kępkowe, kostrzewy - kolaż

    • Kostrzewa Gautiera (Festuca gautieri) – tworzy żywozielone poduszki, które stosunkowo szybko się rozrastają. Gatunek ten dobrze rośnie na słońcu i w bardziej wilgotnym podłożu. Po kilku latach roślina może zacząć zamierać od środka i należy ją wtedy dzielić, przesadzać lub podmieniać nowymi egzemplarzami.

  • Kostrzewa popielata (Festuca glauca) – ma szaroniebieskie, wąskie liście, które osiągają 20 cm długości. Wiechowate kwiaty pojawiają się latem (VI–VII) i wyrastają ponad kępy. Trawa ta lubi słoneczne i suche stanowiska. Nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Należy jedynie usuwać samowysiewające się kępki, jeśli chcemy utrzymać założony porządek nasadzeń.

Zdjęcia w tekście: "Monocot Garden, Festuca glauca cv Blue Fescue, Allium caeruleum "/cultivar413/CC BY 2.0, zdjęcie tytułowe: "Festuca sp."/briweldon/CC BY 2.0 

Autor
Trawy kępkowe: kostrzewy na dekoracyjny trawnik
Trawy kępkowe: kostrzewy na dekoracyjny trawnik
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Twoja strona ogrodu