Logo
Logo

Kostrzewa czerwona (Festuca rubra)

Kostrzewa czerwona (Festuca rubra) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Gleba: każda ogrodowa, małe wymagania glebowe
 • Kolor kwiatów: czerwone, różowe
 • Kwiatostan: wiechowaty, kłos
 • Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna, lekko zasadowa
 • Pokrój: kępy, kobierce
 • Wysokość: 20-80 cm
 • Okres kwitnienia: VI, VII, VIII
 • Trwałość liści: półzimozielone
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie sucha
 • Stanowisko: słońce
 • Zastosowanie: skalniaki, roślina okrywowa, nasadzenia naturalistyczne, w grupie
 • Kostrzewa czerwona (Festuca rubra) to niska, bylinowa trawa z rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Jest gatunkiem rodzimym, pospolicie występującym na terenie całego kraju i zasiedlającym głównie nieużytki, pastwiska, łąki przydroża, zarośla i leśne polany. Jest to też ceniona trawa uprawna.

  Kostrzewa tworzy liczne, odziomkowe, ciemnozielone, wąskie, szczeciniaste, wzniesione, w górnej części lekko przewieszające się na zewnątrz liście, zebrane w gęste kępy (wys. ok. 15-20 cm, w porze kwitnienia do 70-80 cm). Liście pędowe są szersze, płaskie, lekko żebrowane, a czasem też delikatnie owłosione.

  Kostrzewa zakwita latem (VI-VIII), wydając drobne, zielone, fioletowo lub czerwono nabiegłe kwiaty, zebrane na szczycie prostego, sztywnego pędu w początkowo zwarte, później bardziej luźne, wzniesione, wiechowate kwiatostany. Po przekwitnieniu w kwiatostanach zawiązują się owoce (oplewione ziarniaki), zawierające liczne, gładkie, płaskie, brunatne nasiona.

  Trawa rośnie wolno i pełnię swojego rozwoju osiąga po 2-3 latach.

  Wymagania i uprawa

  Kostrzewa czerwona to trawa bardzo wytrzymała, tolerancyjna i mało wymagająca. Może rosnąć na różnych glebach (nie toleruje jedynie gleb mokrych i bardzo suchych), ale najlepiej czuje się na podłożach umiarkowanie żyznych i niezbyt wilgotnych, dlatego nie oczekuje nawożenia. Musi mieć natomiast zapewnione słoneczne stanowisko, gdyż w cieniu lub półcieniu słabo się rozwija. Trawa jest mrozoodporna i może być uprawiana na terenie całego kraju.

  Kostrzewę czerwoną można rozmnażać przez nasiona lub podział.

  Zastosowanie

  W zależności od typu, kostrzewa czerwona może mieć różne zastosowania.

  Forma rozłogowa często stosowana jest na pastwiskach oraz do obsiewania skarp i terenów zielonych, a także do zadarniania nieużytków, szczególnie na suchych i ubogich glebach, gdyż jest mało wymagająca i dobrze się rozrasta. Czasami bywa też jednak rośliną nieporządną, nadmiernie zachwaszczającą łąki, pastwiska i użytki zielone.

  Forma kępkowa i luźnokępkowa (rzadziej rozłogowa), mają natomiast zastosowanie przy zakładaniu trawników i są podstawowym gatunkiem wchodzącym w skład mieszanek nasion na trawniki, w szczególności trawniki gazonowe (ozdobne) i trawniki zakładane na suchych, słonecznych stanowiskach. Niezbyt dobrze sprawdza się na trawnikach sportowych. Po koszeniu wolno odrasta i ładnie się zagęszcza, tworząc z czasem ładną, zwartą darń.

  Odmiany

  Kostrzewa czerwona jest gatunkiem dość zmiennym, posiadającym zarówno formy rozłogowe (Festuca rubra rubra) jak i kępowe (Festuca rubra commutata) oraz półkępowe inaczej luźnokępowe (Festuca rubra trichophylla), o kwiatostanie czerwonawym jak i kwiatach białych.

  Gatunek posiada cały szereg odmian, wpisanych do Krajowego Rejestru Odmian w tym min.: odm. gazonowe: Adio, Areta, Greensleeves, Gribara, Leo Pol oraz pastewne: Anitawa, Reda, Gondolin.


  Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: James Lindsey/Ecology of Commanster/CC BY-SA 3.0/LinkFestuca rubra-seedhead/Forest and Kim Starr/CC BY 3.0.

   
  Powiązane tematy

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl