Kostrzewa czerwona Festuca rubra

Festuca rubra, fot. James Lindsey (CC BY-SA 3.0) - Wikimedia
Kostrzewa czerwona (Festuca rubra) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
Gleba: każda ogrodowa, małe wymagania glebowe
Kolor kwiatów: różowe, czerwone
Kwiatostan: wiechowaty, kłos
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna, lekko zasadowa
Pokrój: kępy, kobierce
Wysokość: 20-80 cm
Okres kwitnienia: VI, VII, VIII
Trwałość liści: półzimozielone
Wilgotność: gleba umiarkowanie sucha
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: roślina okrywowa, nasadzenia naturalistyczne, w grupie, skalniaki

Kostrzewa czerwona (Festuca rubra) to niska, bylinowa trawa z rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Jest gatunkiem rodzimym, pospolicie występującym na terenie całego kraju i zasiedlającym głównie nieużytki, pastwiska, łąki przydroża, zarośla i leśne polany. Jest to też ceniona trawa uprawna.

Kostrzewa tworzy liczne, odziomkowe, ciemnozielone, wąskie, szczeciniaste, wzniesione, w górnej części lekko przewieszające się na zewnątrz liście, zebrane w gęste kępy (wys. ok. 15-20 cm, w porze kwitnienia do 70-80 cm). Liście pędowe są szersze, płaskie, lekko żebrowane, a czasem też delikatnie owłosione.

Kostrzewa zakwita latem (VI-VIII), wydając drobne, zielone, fioletowo lub czerwono nabiegłe kwiaty, zebrane na szczycie prostego, sztywnego pędu w początkowo zwarte, później bardziej luźne, wzniesione, wiechowate kwiatostany. Po przekwitnieniu w kwiatostanach zawiązują się owoce (oplewione ziarniaki), zawierające liczne, gładkie, płaskie, brunatne nasiona.

Trawa rośnie wolno i pełnię swojego rozwoju osiąga po 2-3 latach.

Wymagania i uprawa

Kostrzewa czerwona to trawa bardzo wytrzymała, tolerancyjna i mało wymagająca. Może rosnąć na różnych glebach (nie toleruje jedynie gleb mokrych i bardzo suchych), ale najlepiej czuje się na podłożach umiarkowanie żyznych i niezbyt wilgotnych, dlatego nie oczekuje nawożenia. Musi mieć natomiast zapewnione słoneczne stanowisko, gdyż w cieniu lub półcieniu słabo się rozwija. Trawa jest mrozoodporna i może być uprawiana na terenie całego kraju.

Kostrzewę czerwoną można rozmnażać przez nasiona lub podział.

Zastosowanie

W zależności od typu, kostrzewa czerwona może mieć różne zastosowania.

Forma rozłogowa często stosowana jest na pastwiskach oraz do obsiewania skarp i terenów zielonych, a także do zadarniania nieużytków, szczególnie na suchych i ubogich glebach, gdyż jest mało wymagająca i dobrze się rozrasta. Czasami bywa też jednak rośliną nieporządną, nadmiernie zachwaszczającą łąki, pastwiska i użytki zielone.

Forma kępkowa i luźnokępkowa (rzadziej rozłogowa), mają natomiast zastosowanie przy zakładaniu trawników i są podstawowym gatunkiem wchodzącym w skład mieszanek nasion na trawniki, w szczególności trawniki gazonowe (ozdobne) i trawniki zakładane na suchych, słonecznych stanowiskach. Niezbyt dobrze sprawdza się na trawnikach sportowych. Po koszeniu wolno odrasta i ładnie się zagęszcza, tworząc z czasem ładną, zwartą darń.

Odmiany

Kostrzewa czerwona jest gatunkiem dość zmiennym, posiadającym zarówno formy rozłogowe (Festuca rubra rubra) jak i kępowe (Festuca rubra commutata) oraz półkępowe inaczej luźnokępowe (Festuca rubra trichophylla), o kwiatostanie czerwonawym jak i kwiatach białych.

Gatunek posiada cały szereg odmian, wpisanych do Krajowego Rejestru Odmian w tym min.: odm. gazonowe: Adio, Areta, Greensleeves, Gribara, Leo Pol oraz pastewne: Anitawa, Reda, Gondolin.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: James Lindsey/Ecology of Commanster/CC BY-SA 3.0/LinkFestuca rubra-seedhead/Forest and Kim Starr/CC BY 3.0.

Obserwuj
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści