Kostrzewa (Festuca) odmiana 'Miedzianobrody' PBR ('Sunrise') to wyjątkowa trawa ozdobna należąca do rodziny wiechlinowatych (Poaceae syn. Gramineae). Do rodzaju kostrzew należy ok. 450 gatunków występujących na całym świecie w strefie klimatu umiarkowanego.

Ta wieloletnia roślina jest dość niska (ok. 20 cm). Liście są w kolorze zielonym, a na jesień i zimę mogą przebarwiać się na pomarańczowo-brązowy odcień. Co wyróżnia tę trawę to pędy kwiatostanowe wyraźnie wybarwione na rudo. Wyrastają one na długość ok. 60 cm. Trawa zakwita w czerwcu i lipcu.

Wymagania i uprawa

Roślina wymaga stanowisk słonecznych oraz przepuszczalnej gleby – dobrze radzi sobie z suszami. Jest mrozoodporna.

Kostrzewy nie trzeba ciąć – wystarczy ją "wyczesać" wiosną, pozbywając się tym suchych i starszych liści. Jednak gdy widzimy taką potrzebę roślina dobrze znosi cięcie.

Zastosowanie

Kostrzewy dobrze prezentują się na rabatach bylinowych i w ogródkach skalnych. Kostrzewa 'Miedzianobrody' szczególnie ładnie wygląda w donicach na balkonach w romantycznych aranżacjach.

Ciekawostki

Kostrzewa 'Miedzianobrody' została wyróżniona w Konkursie Roślin NOWOŚCI 2019 na 27. Międzynarodowej Wystawie Zieleń To Życie w Warszawie. Roślina została wprowadzona do handlu przez Szkółkę Słowińscy w 2019. Zdobyła także Złoty Medal MTP Gardenia 2020!


Zdjęcia: Materiały prasowe Konkurs Roślin Nowości 2019/Zieleń To Życie