Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2019
28
Do góry
Artykuł na: 9-16 minut

Pomysły na balkon. Kompozycje kwiatowe w doniczkach

Jeśli marzysz o ogrodzie, a posiadasz jedynie mały taras lub balkon, wcale nie musisz rezygnować z marzeń! Zmień go w piękny, kolorowy ogród. Jeśli nie masz pomysłu, jak zmienić swój balkon prezentujemy kilka kompozycji kwiatowych w doniczkach. Może te aranżacje będą dla Ciebie inspiracją.

W Twoim stylu – ogród na balkonie

Balkon daje nam dwojaką korzyść – użytkową i ozdobną. Te dwie rzeczy możemy z powodzeniem łączyć i pomimo zorganizowania go w jak najbardziej praktyczny sposób nie musi wyglądać szaro i nudno!

Piękne rośliny, odpowiednie pojemniki i stylowe, dopasowane meble mogą przeistoczyć zwykły balkon w mały ogród – idealne miejsce do relaksu i ucieczki przed miejskim zgiełkiem.


Nawet bardzo niewielki balkon lub taras może stać się kwiatowym rajem. Stwórz go specjalnie pod siebie – wybierz kwiaty i zdecyduj się tylko na te kolory, które lubisz najbardziej. Dobierz pojemniki tak, aby podkreślały piękno roślin – przeglądaj i szukaj inspiracji, ponieważ w przypadku balkonów "domki roślin" są wyjątkowo ważne i widać je z bliska.

https://zielonyogrodek.pl/images/7/4/0/28740-kwiaty_w_doniczkach_ogrod_balkon_fot._Tanouchka_-_Fotolia.jpg
Fot. Tanouchka/Fotolia

Ogród w doniczce – co posadzić na balkonie?

Większość roślin ogrodowych doskonale nadaje się do uprawy w pojemnikach. Głównym ograniczeniem jest niewielka powierzchnia do uprawy oraz problemy z zimowaniem na balkonie. Musimy zatem zrezygnować z drzew i krzewów, które wymagają dużo miejsca do wzrostu – zamiast nich wybierajmy odmiany karłowe. Poniżej kilka przykładów.

 • Rośliny iglaste
  • Sosna czarna – 'Helga' i 'Nana'
  • Kosodrzewina – 'Gnom'
  • Tuje – kuliste: 'Danica', 'Globosa', 'Hoseri' lub stożkowe: 'Holmstrup', 'Smaragd', 'Spiralis'
  • Świerk biały – stożkowy 'Conica' lub kulisty 'Echiniformis'
  • oraz wiele gatunków i odmian cyprysików i jałowców.

Dobierz gatunki odpowiednie do wielkości balkonu, pojemników, a co najważniejsze do ilości czasu który jesteś w stanie im poświęcić. Jeśli masz go niewiele to nie uprawiaj gatunków kłopotliwych w pielęgnacji – zamiast nich wybierz sezonowe rośliny doniczkowe – tzw. kwiaty balkonowe, które są łatwe w pielęgnacji i od razu wprowadzą radosny nastrój.

https://zielonyogrodek.pl/images/7/3/9/28739-balkon_ogrod_fot._Tanouchka_-_Fotolia.jpgFot. Tanouchka/Fotolia

Niewielkim wysiłkiem i w krótkim czasie, możesz zmienić swój balkon w urocze miejsce oraz stworzyć wyjątkowy nastrój na cały sezon. Odpowiednio dobrane gatunki kwiatów sprawią, że nasz balkon będzie obsypany różnokolorowymi kwiatami od marca do października.

Najpopularniejsze kwiaty balkonowe

Lista roślin balkonowych jest długa – centra ogrodnicze co roku na wiosnę są pełne najprzeróżniejszych roślin i nie powinniśmy mieć problemu z wyborem odpowiednich dla siebie. Jest jednak kilka gatunków niezmiennie najważniejszych gdy myślimy o balkonach:

Jednak „typowe rośliny balkonowe” dla wielu z nas są nudne, dlatego c

oraz częściej staramy się, aby nasze balkony i tarasy były coraz bardziej kolorowe, ale przede wszystkim oryginalne - szukamy więc rzadziej spotykanych gatunków i odmian kwiatów balkonowych.


Doniczkowe inspiracje – kompozycje kwiatowe na balkonie

Kolorowe doniczkowe - mix kolorów i kształtów

https://zielonyogrodek.pl/images/7/4/1/28741-kwiaty_w_doniczce_kompozycja_balkon.jpg

 Kwiaty najpiękniej wyglądają w towarzystwie innych kwiatów. Już niewielka grupka roślin o różnych kształtach i kolorach wygląda bardzo efektownie. Dzięki olbrzymiej różnorodności barw i kształtów kwiatów łatwo stworzysz sezonową dekorację w Twoim stylu.

Na zdjęciu: różnokolorowe margerytki (Argyranthemum frutescens), szczawik o fioletowych liściach (Oxalis) i delikatnie zwisające kocanki (Helichrysum).

Kolorowe pnącza w doniczkach

https://zielonyogrodek.pl/images/7/4/3/28743-pnacze_w_doniczce_powojnik_clematis.jpg

Posadź w jednej doniczce dwie odmiany powojnika zwanego clematisem. Stwórz podpórki w kształci wigwamu aby roślina mogła po niej wspinać tworząc kolorową piramidę. Dzięki temu nie będzie zajmować dużo miejsca i wymagać kratki jako podpory. Nie ustawiaj doniczki w miejscu narażonym na silne wiatry, gdyż mogłaby spaść.

W ten sam sposób możesz prowadzić wilec (Ipomea), kobeę pnącą (Cobea scandens) oraz nasturcję (Tropaeolum) lub bluszcz (Hedera).


Iglaki i inne rośliny zimozielone w doniczkach

https://zielonyogrodek.pl/images/7/4/4/28744-Iglaki_i_inne_rosliny_zimozielone_w_doniczkach.jpg

Iglaki i rośliny o trwałych liściach swoją zieloną barwę zachowują nawet w zimie, dzięki czemu są ozdobą balkonów i tarasów przez cały rok. Wybór iglaków na balkon i taras jest olbrzymi - każdy znajdzie coś dla siebie. Oprócz gatunków o zielonych igłach są również o igłach srebrnych, złotych, cytrynowo żółtych i stalowo niebieskich. Można je łączyć z innymi iglakami lub bylinami i małymi krzewami zimozielonymi.

Na zdjęciu: iglak - cyprys (Cupressus), kolorowe liście - hebe (Hebe), sine liście i żółte kwiaty - rozchodnik (Sedum) i w metalowej puszcze - rumian (Cotula).

Wymagają stanowisk ciepłych i osłoniętych. Są szczególnie wrażliwe są na przemarzanie bryły korzeniowej, suche wiatry oraz intensywne nasłonecznienie powodujące silne wysuszanie liści i pędów.

Kolor przewodni - niebieskie kwiaty doniczkowe

https://zielonyogrodek.pl/images/7/4/5/28745-niebieskie_kwiaty_doniczkowe.jpg

Jednokolorowe kompozycje barwne doskonale nadają się na małe powierzchnie. Wybierz rośliny o różnych kształtach liści aby kontrastowały z sobą. Wspólny kolor kwiatów „uporządkuje” kompozycję. Wiele kolorów mogłoby stworzyć niepotrzebne wrażenia chaosu i pstrokacizny.

Na zdjęciu: lawenda francuska (Lavandula stoechas), nad nią po prawej - dzwonki (Campanula), poniżej - hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla), obok w metalowej puszcze - aster (Aster) i w prawym dolnym rogu - hebe (Hebe).


Romantyczny zakątek na balkonie

https://zielonyogrodek.pl/images/7/4/6/28746-romantyczny_zakatek_na_balkonie.jpg

Posadź obok siebie delikatne rośliny o stonowanych kolorach i „zwiewnym” kształcie. Kolor biały, niebieski i fioletowy doskonale do siebie pasują i tworzą harmonijną całość. Dodatkowo źdźbła trawy i kwiaty lawendy delikatnie tańczą na wietrze. To idealne miejsce na poranną kawę i wieczorną lampkę wina.

Na zdjęciu: na stole - kalocefalus (Calocephalus), lawenda (Lavandula) i biała róża (Rosa), pod nimi ciemne liście dąbrówki (Ajuga). Pozostałe rośliny to:, fioletowe fiołki (Viola), bluszcz (Hedera), sukulenty: eszeweria (Echeveria) i rojnikowiec (Orostachys), niebieski aster (Aster), drobne listki w wiszącej doniczce - kocanki (Helichrysum), trawy – rozplenica (Pennisetum) i trzcinnik (Calamagrostis).

Na górze tuje, na dole róże - dwa poziomy w doniczce

https://zielonyogrodek.pl/images/7/4/7/28747-tuja_i_roza_w_doniczce.jpg

Jeśli sadzisz rośliny szczepione na pniu warto wypełnić wolne miejsce w doniczce, sadząc tam rośliny kontrastujące kształtem i kolorem. Dzięki temu wykorzystasz puste miejsce i stworzysz oryginalną kompozycję. To doskonałe rozwiązanie dla małych balkonów gdzie liczy się każdy cm2 powierzchni.

Zamiast piennej tui i niskiej róży możesz posadzić różę szczepioną na pniu, a u „jej stóp” posadzić plektrantus czyli komarzycę lub koleus o kolorowych lisicach.


Skalniak w doniczce

https://zielonyogrodek.pl/images/7/4/8/28748-Skalniak_w_doniczce.jpg

Na słonecznych balkonach możesz założyć mini skalniaczek. Wystarczy posadzić rośliny skalne, dobrze radzące sobie na stanowisku słonecznym i okresowym niedoborem wody.

W takiej kompozycji doskonale sprawdzą się rojniki (Sedum) i rozchodniki (Sempervivum)

Zioła w doniczce - zawsze pod ręką

https://zielonyogrodek.pl/images/7/4/2/28742-ziola_w_doniczce_na_balkonie.jpg

Zioła są łatwe w uprawie i można je bez większych problemów uprawiać w doniczkach, nawet na balkonie czy tarasie. Nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych - poza regularnym podlewaniem. Nawet jeśli jesteś posiadaczem niewielkiego balkonu w bloku, na pewno znajdzie się na nim miejsce aby postawić kilka doniczek. Posadź zioła w skrzynce z rączką, aby można je było łatwo przenieść do kuchni, gdy będą potrzebne. Zioła są najbardziej aromatyczne gdy rosną na słońcu.

Dowiedz się więcej z artykułu: Zioła na balkonie - wymagania i uprawa ziół w doniczkach

Tekst: Redakcja Zielony Ogrodek,
Zdjęcie główne: Tanouchka/Fotolia, kompozycje roślinne w doniczkach: Flora Dania

Artykuł ukazał się w magazynie Czas na Wnętrze www.czasnawnetrze.pl
logo czasnawnetrze

 

Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)

 

Nowe treści
Wieści z branży

 

Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Nie zapomnijmy o pielęgnacji róż. Ważne jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz wycinanie dzikich pędów.
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Po zakończeniu zbioru wczesnych malin usuwamy zeszłoroczne pędy, na których znajdowały się owoce. Palimy je, bo mogą stanowić źródło chorób. Jeśli młode gałązki są słabe lub połamane też je wycinamy przy samej ziemi.
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Latem trawa jest bardziej narażona na wysychanie (szczególnie młode trawniki, założone w tym sezonie), dlatego trzeba ją systematycznie nawadniać (co 1-3 dni). Podlewanie najlepiej przeprowadzać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Jeżeli trawa na naszym trawniku jest żółta, dobrze ją podlejmy, a następnie (gdy się zazieleni) skośmy i zasilmy nawozem azotowym.
Twoja strona ogrodu