Logo
Logo
90
Okazje

Pomysły na balkon. Kompozycje kwiatowe w doniczkach

Jeśli marzysz o ogrodzie, a posiadasz jedynie mały taras lub balkon, wcale nie musisz rezygnować z marzeń! Zmień go w piękny, zielony, ale też kolorowy od kwiatów zakątek. W artykule prezentujemy kilka kompozycji kwiatowych w doniczkach, które mogą się stać Twoją inspiracją.

 

Balkon w Twoim stylu

Balkon może mieć zarówno użytkowe jak i ozdobne walory. Pamiętajmy, że te dwie rzeczy można z powodzeniem łączyć – pomimo zorganizowania go w jak najbardziej praktyczny sposób nie musi wyglądać szaro i nudno!

Piękne rośliny, odpowiednie pojemniki i stylowe, dopasowane meble mogą przeistoczyć zwykły balkon w idealne miejsce do relaksu i ucieczki przed miejskim zgiełkiem.

Ogród w doniczce: co posadzić na balkonie?

Większość roślin ogrodowych doskonale nadaje się do uprawy w pojemnikach. Głównym ograniczeniem jest niewielka powierzchnia do uprawy oraz problemy z zimowaniem na balkonie. Musimy zatem zrezygnować z drzew i krzewów, które wymagają dużo miejsca do wzrostu – zamiast nich wybierajmy odmiany karłowe. Poniżej kilka przykładowych odmian roślin ogrodowych nadających się na balkon:

 • Rośliny iglaste
  • Sosna czarna – odmiany 'Helga' i 'Nana'
  • Kosodrzewina – odmiana 'Gnom'
  • Tuje – odmiany kuliste: 'Danica', 'Globosa', 'Hoseri' lub stożkowe: 'Holmstrup', 'Smaragd', 'Spiralis'
  • Świerk biały – stożkowy 'Conica' lub kulisty 'Echiniformis'
  • oraz wiele gatunków i odmian cyprysików i jałowców.
Dobierz gatunki odpowiednie do wielkości balkonu, pojemników, a co najważniejsze do ilości czasu który jesteś w stanie im poświęcić. Jeśli masz go niewiele to nie uprawiaj gatunków kłopotliwych w pielęgnacji.

https://zielonyogrodek.pl/images/7/4/0/28740-kwiaty_w_doniczkach_ogrod_balkon_fot._Tanouchka_-_Fotolia.jpg
Fot. Tanouchka/Fotolia

Nawet bardzo niewielki balkon lub taras może stać się kwiatowym rajem. 

Stwórz go specjalnie dla siebie – wybierz kwiaty i zdecyduj się tylko na te kolory, które lubisz najbardziej. Również pojemniki dobierz tak, aby podkreślały piękno Twoich roślin.

Najpopularniejsze kwiaty balkonowe

Lista roślin balkonowych jest długa – centra ogrodnicze co roku na wiosnę są pełne najprzeróżniejszych roślin i nie powinniśmy mieć problemu z wyborem odpowiednich dla siebie. Jest jednak kilka gatunków niezmiennie najważniejszych gdy myślimy o balkonach:

Doniczkowe inspiracje: kwiatowe kompozycje

Kolorowe doniczkowe – mix kolorów i kształtów

https://zielonyogrodek.pl/images/7/4/1/28741-kwiaty_w_doniczce_kompozycja_balkon.jpg

 Kwiaty najpiękniej wyglądają w towarzystwie innych kwiatów. Już niewielka grupka roślin o różnych kształtach i kolorach wygląda bardzo efektownie. Dzięki olbrzymiej różnorodności barw i kształtów kwiatów łatwo stworzysz sezonową dekorację w Twoim stylu.

Na zdjęciu: różnokolorowe margerytki (Argyranthemum frutescens), szczawik o fioletowych liściach (Oxalis) i delikatnie zwisające kocanki (Helichrysum).

Kolorowe pnącza w doniczkach

https://zielonyogrodek.pl/images/7/4/3/28743-pnacze_w_doniczce_powojnik_clematis.jpg

Posadź w jednej doniczce dwie odmiany powojnika zwanego clematisem. Stwórz podpórki w kształci wigwamu aby roślina mogła po niej wspinać tworząc kolorową piramidę. Dzięki temu nie będzie zajmować dużo miejsca i wymagać kratki jako podpory. Nie ustawiaj doniczki w miejscu narażonym na silne wiatry, gdyż mogłaby spaść.

W ten sam sposób możesz prowadzić wilec (Ipomea), kobeę pnącą (Cobea scandens) oraz nasturcję (Tropaeolum) lub bluszcz (Hedera).

Iglaki i inne rośliny zimozielone w doniczkach

https://zielonyogrodek.pl/images/7/4/4/28744-Iglaki_i_inne_rosliny_zimozielone_w_doniczkach.jpg

Iglaki i rośliny o trwałych liściach swoją zieloną barwę zachowują nawet w zimie, dzięki czemu są ozdobą balkonów i tarasów przez cały rok. Wybór iglaków na balkon i taras jest olbrzymi – każdy znajdzie coś dla siebie. Oprócz gatunków o zielonych igłach są również o igłach srebrnych, złotych, cytrynowo żółtych i stalowo niebieskich. Można je łączyć z innymi iglakami lub bylinami i małymi krzewami zimozielonymi.

Na zdjęciu: iglak – cyprys (Cupressus), kolorowe liście – hebe (Hebe), sine liście i żółte kwiaty – rozchodnik (Sedum) i w metalowej puszcze – rumian (Cotula).

Wymagają stanowisk ciepłych i osłoniętych. Są szczególnie wrażliwe są na przemarzanie bryły korzeniowej, suche wiatry oraz intensywne nasłonecznienie powodujące silne wysuszanie liści i pędów.

Kolor przewodni – niebieskie kwiaty doniczkowe

https://zielonyogrodek.pl/images/7/4/5/28745-niebieskie_kwiaty_doniczkowe.jpg

Jednokolorowe kompozycje barwne doskonale nadają się na małe powierzchnie. Wybierz rośliny o różnych kształtach liści aby kontrastowały z sobą. Wspólny kolor kwiatów „uporządkuje” kompozycję. Wiele kolorów mogłoby stworzyć niepotrzebne wrażenia chaosu i pstrokacizny.

Na zdjęciu: lawenda francuska (Lavandula stoechas), nad nią po prawej – dzwonki (Campanula), poniżej – hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla), obok w metalowej puszcze – aster (Aster) i w prawym dolnym rogu – hebe (Hebe).

Romantyczny zakątek na balkonie

https://zielonyogrodek.pl/images/7/4/6/28746-romantyczny_zakatek_na_balkonie.jpg

Posadź obok siebie delikatne rośliny o stonowanych kolorach i „zwiewnym” kształcie. Kolor biały, niebieski i fioletowy doskonale do siebie pasują i tworzą harmonijną całość. Dodatkowo źdźbła trawy i kwiaty lawendy delikatnie tańczą na wietrze. To idealne miejsce na poranną kawę i wieczorną lampkę wina.

Na zdjęciu, na stole: kalocefalus (Calocephalus), lawenda (Lavandula) i biała róża (Rosa), pod nimi ciemne liście dąbrówki (Ajuga). Pozostałe rośliny to – bluszcz (Hedera), sukulenty takie jak eszeweria (Echeveria) i rojnikowiec (Orostachys), niebieski aster (Aster). Drobne listki w wiszącej doniczce to kocanki (Helichrysum), a z przodu mamy trawy – rozplenica (Pennisetum) i trzcinnik (Calamagrostis).

Na górze tuje, na dole róże - dwa poziomy w doniczce

https://zielonyogrodek.pl/images/7/4/7/28747-tuja_i_roza_w_doniczce.jpg

Jeśli sadzisz rośliny szczepione na pniu warto wypełnić wolne miejsce w doniczce, sadząc tam rośliny kontrastujące kształtem i kolorem. Dzięki temu wykorzystasz puste miejsce i stworzysz oryginalną kompozycję. To doskonałe rozwiązanie dla małych balkonów gdzie liczy się każdy cm2 powierzchni.

Zamiast piennej tui i niskiej róży możesz posadzić różę szczepioną na pniu, a u „jej stóp” posadzić plektrantus czyli komarzycę lub koleus o kolorowych lisicach.

Skalniak w doniczce

https://zielonyogrodek.pl/images/7/4/8/28748-Skalniak_w_doniczce.jpg

Na słonecznych balkonach możesz założyć mini skalniaczek. Wystarczy posadzić rośliny skalne, dobrze radzące sobie na stanowisku słonecznym i okresowym niedoborem wody.

W takiej kompozycji doskonale sprawdzą się rojniki (Sedum) i rozchodniki (Sempervivum)

Zioła w doniczce – zawsze pod ręką

zioła w donicze na balkonie

Zioła są łatwe w uprawie i można je bez większych problemów uprawiać w doniczkach, nawet na balkonie czy tarasie. Nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych poza regularnym podlewaniem. Pamiętaj, że zioła są najbardziej aromatyczne gdy rosną na słońcu!

Dowiedz się więcej z artykułu: Zioła na balkonie – wymagania i uprawa ziół w doniczkach

Tekst: Redakcja Zielony Ogrodek, zdjęcie główne: Tanouchka/Fotolia, kompozycje roślinne w doniczkach: Flora Dania

logo czasnawnetrze

Artykuł ukazał się w magazynie Czas na Wnętrze www.czasnawnetrze.pl

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Odpowiednio dbaj o rośliny domowe – skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania ich liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin.
Tydzień 4, Sentencja nr:5
Tydzień 4, Sentencja nr:5
Pod koniec stycznia wykonuje się bielenie pni drzew, gdy temperatura wzrośnie powyżej zera. Bielenie zapobiegnie pękaniu kory na skutek zmian temperatury oraz silnego nasłonecznienia, które są częste w późniejszych, zimowych miesiącach.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie i nie nawoźmy. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy. Jeśli jest możliwość, przenieśmy je w jak najwidniejsze miejsce.
Tydzień 4, Sentencja nr:3
Tydzień 4, Sentencja nr:3
Jeśli na Święta Bożego Narodzenia mieliśmy w domu choinkę w formie żywego drzewka z korzeniami, możemy zacząć proces przesadzania go do ogrodu. Nie można tego robić od razu, ale pomału, by roślina przystosowała się do nowych, surowych warunków.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca. Pamiętajmy, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne, dlatego formuje się je od czerwca do września.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!