Logo
Logo

Pomysły na balkon | Kompozycje kwiatowe w doniczkach

Jeśli marzysz o ogrodzie, a posiadasz jedynie mały taras lub balkon, wcale nie musisz rezygnować z marzeń! Zmień go w piękny, zielony, ale też kolorowy od kwiatów zakątek. W artykule prezentujemy kilka kompozycji kwiatowych w doniczkach, które mogą się stać Twoją inspiracją.

Spis treści
Jak ładnie urządzić balkon? Pomysł i kompozycja! Kompozycje z roślin i kwiatów na balkonie Popularne odmiany krzewów i drzew ogrodowych na balkon Najpopularniejsze kwiaty balkonowe Doniczkowe inspiracje: galeria zdjęć kwiatowych kompozycji

Pomysł na balkon w Twoim stylu

Odpowiednie rośliny, pomysłowe pojemniki i stylowo dopasowane meble mogą przeistoczyć zwykły balkon w idealne miejsce do relaksu i ucieczki przed miejskim zgiełkiem.

Warto pamiętać, że balkon może mieć walory zarówno użytkowe jak i ozdobne. Pamiętajmy, że te dwie rzeczy można z powodzeniem łączyć – pomimo zorganizowania go w jak najbardziej praktyczny sposób nie musi wyglądać szaro i nudno!

Kompozycje z roślin i kwiatów na balkonie
Popularne gatunki i odmiany

Co może zaskakiwać, większość krzewów i drzew ogrodowych doskonale nadaje się do uprawy w pojemnikach. Głównym ograniczeniem jest niewielka powierzchnia do uprawy oraz problemy z zimowaniem na balkonie. Musimy zatem zrezygnować jedynie z tych drzew i krzewów, które wymagają dużo miejsca do wzrostu. Na balkon wybierajmy odmiany karłowe! 

Popularne odmiany krzewów i drzew ogrodowych na balkon:

 • Rośliny iglaste:

  • Sosna czarna – odmiany 'Helga' i 'Nana'
  • Kosodrzewina – odmiana 'Gnom'
  • Tuje – odmiany kuliste: 'Danica', 'Globosa', 'Hoseri' lub stożkowe: 'Holmstrup', 'Smaragd', 'Spiralis'
  • Świerk biały – stożkowy 'Conica' lub kulisty 'Echiniformis'
  • oraz wiele gatunków i odmian cyprysików i jałowców.
Dobierz gatunki odpowiednie do wielkości balkonu, pojemników, a co najważniejsze do ilości czasu który jesteś w stanie im poświęcić. Jeśli masz go niewiele to nie uprawiaj gatunków kłopotliwych w pielęgnacji.


Fot. Tanouchka/Fotolia

Nawet bardzo niewielki balkon lub taras może stać się kwiatowym rajem. 

Stwórz go specjalnie dla siebie – wybierz kwiaty i zdecyduj się tylko na te kolory, które lubisz najbardziej. Również pojemniki dobierz tak, aby podkreślały piękno Twoich roślin.

Najpopularniejsze kwiaty balkonowe:

Lista roślin balkonowych jest długa – centra ogrodnicze co roku na wiosnę są pełne najprzeróżniejszych roślin i nie powinniśmy mieć problemu z wyborem odpowiednich dla siebie. Jest jednak kilka gatunków niezmiennie najważniejszych gdy myślimy o balkonach:

Doniczkowe inspiracje: galeria zdjęć kwiatowych kompozycji

Kolorowe doniczkowe – mix kolorów i kształtów

 Kwiaty najpiękniej wyglądają w towarzystwie innych kwiatów. Już niewielka grupka roślin o różnych kształtach i kolorach wygląda bardzo efektownie. Dzięki olbrzymiej różnorodności barw i kształtów kwiatów łatwo stworzysz sezonową dekorację w Twoim stylu.

Na zdjęciu: różnokolorowe margerytki (Argyranthemum frutescens), szczawik o fioletowych liściach (Oxalis) i delikatnie zwisające kocanki (Helichrysum).

Kolorowe pnącza w doniczkach

Posadź w jednej doniczce dwie odmiany powojnika zwanego clematisem. Stwórz podpórki w kształci wigwamu aby roślina mogła po niej wspinać tworząc kolorową piramidę. Dzięki temu nie będzie zajmować dużo miejsca i wymagać kratki jako podpory. Nie ustawiaj doniczki w miejscu narażonym na silne wiatry, gdyż mogłaby spaść.

W ten sam sposób możesz prowadzić wilec (Ipomea), kobeę pnącą (Cobea scandens) oraz nasturcję (Tropaeolum) lub bluszcz (Hedera).

Iglaki i inne rośliny zimozielone w doniczkach

Iglaki i rośliny o trwałych liściach swoją zieloną barwę zachowują nawet w zimie, dzięki czemu są ozdobą balkonów i tarasów przez cały rok. Wybór iglaków na balkon i taras jest olbrzymi – każdy znajdzie coś dla siebie. Oprócz gatunków o zielonych igłach są również o igłach srebrnych, złotych, cytrynowo żółtych i stalowo niebieskich. Można je łączyć z innymi iglakami lub bylinami i małymi krzewami zimozielonymi.

Na zdjęciu: iglak – cyprys (Cupressus), kolorowe liście – hebe (Hebe), sine liście i żółte kwiaty – rozchodnik (Sedum) i w metalowej puszcze – rumian (Cotula).

Wymagają stanowisk ciepłych i osłoniętych. Są szczególnie wrażliwe są na przemarzanie bryły korzeniowej, suche wiatry oraz intensywne nasłonecznienie powodujące silne wysuszanie liści i pędów.

Kolor przewodni – niebieskie kwiaty doniczkowe

Jednokolorowe kompozycje barwne doskonale nadają się na małe powierzchnie. Wybierz rośliny o różnych kształtach liści aby kontrastowały z sobą. Wspólny kolor kwiatów „uporządkuje” kompozycję. Wiele kolorów mogłoby stworzyć niepotrzebne wrażenia chaosu i pstrokacizny.

Na zdjęciu: lawenda francuska (Lavandula stoechas), nad nią po prawej – dzwonki (Campanula), poniżej – hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla), obok w metalowej puszcze – aster (Aster) i w prawym dolnym rogu – hebe (Hebe).

Romantyczny zakątek na balkonie

Posadź obok siebie delikatne rośliny o stonowanych kolorach i „zwiewnym” kształcie. Kolor biały, niebieski i fioletowy doskonale do siebie pasują i tworzą harmonijną całość. Dodatkowo źdźbła trawy i kwiaty lawendy delikatnie tańczą na wietrze. To idealne miejsce na poranną kawę i wieczorną lampkę wina.

Na zdjęciu, na stole: kalocefalus (Calocephalus), lawenda (Lavandula) i biała róża (Rosa), pod nimi ciemne liście dąbrówki (Ajuga). Pozostałe rośliny to – bluszcz (Hedera), sukulenty takie jak eszeweria (Echeveria) i rojnikowiec (Orostachys), niebieski aster (Aster). Drobne listki w wiszącej doniczce to kocanki (Helichrysum), a z przodu mamy trawy – rozplenica (Pennisetum) i trzcinnik (Calamagrostis).

Na górze tuje, na dole róże - dwa poziomy w doniczce

Jeśli sadzisz rośliny szczepione na pniu warto wypełnić wolne miejsce w doniczce, sadząc tam rośliny kontrastujące kształtem i kolorem. Dzięki temu wykorzystasz puste miejsce i stworzysz oryginalną kompozycję. To doskonałe rozwiązanie dla małych balkonów gdzie liczy się każdy cm2 powierzchni.

Zamiast piennej tui i niskiej róży możesz posadzić różę szczepioną na pniu, a u „jej stóp” posadzić plektrantus czyli komarzycę lub koleus o kolorowych lisicach.

Skalniak w doniczce

Na słonecznych balkonach możesz założyć mini skalniaczek. Wystarczy posadzić rośliny skalne, dobrze radzące sobie na stanowisku słonecznym i okresowym niedoborem wody.

W takiej kompozycji doskonale sprawdzą się rojniki (Sedum) i rozchodniki (Sempervivum)

Zioła w doniczce – zawsze pod ręką

zioła w donicze na balkonie

Zioła są łatwe w uprawie i można je bez większych problemów uprawiać w doniczkach, nawet na balkonie czy tarasie. Nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych poza regularnym podlewaniem. Pamiętaj, że zioła są najbardziej aromatyczne gdy rosną na słońcu!

Dowiedz się więcej z artykułu: Zioła na balkonie – wymagania i uprawa ziół w doniczkach

Tekst: Redakcja Zielony Ogrodek, zdjęcie główne: Tanouchka/Fotolia, kompozycje roślinne w doniczkach: Flora Dania

logo czasnawnetrze

Artykuł ukazał się w magazynie Czas na Wnętrze www.czasnawnetrze.pl

Autor
Pomysły na balkon | Kompozycje kwiatowe w doniczkach
Pomysły na balkon | Kompozycje kwiatowe w doniczkach
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Beata Dąbrowska

12-02-2023 13:25

Witam. Wiosna nadchodzi dużymi krokami. Przeglądam wszystkie dostępne publikacje o urządzaniu balkonów Mam balkon ok 5,5m2 od strony południowej ze światłem przedpołudniowym. Mały stolik i 2 małe krzesła ogrodowe. Siadamy popołudniami po pracy, lub przed południem w weekendy ...

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl