Logo
Logo
85
Do góry

Pomysły na balkon. Kompozycje kwiatowe w doniczkach

Jeśli marzysz o ogrodzie, a posiadasz jedynie mały taras lub balkon, wcale nie musisz rezygnować z marzeń! Zmień go w piękny, zielony, ale też kolorowy od kwiatów zakątek. W artykule prezentujemy kilka kompozycji kwiatowych w doniczkach, które mogą się stać Twoją inspiracją.

 

Balkon w Twoim stylu

Balkon może mieć zarówno użytkowe jak i ozdobne walory. Pamiętajmy, że te dwie rzeczy można z powodzeniem łączyć – pomimo zorganizowania go w jak najbardziej praktyczny sposób nie musi wyglądać szaro i nudno!

Piękne rośliny, odpowiednie pojemniki i stylowe, dopasowane meble mogą przeistoczyć zwykły balkon w idealne miejsce do relaksu i ucieczki przed miejskim zgiełkiem.

Ogród w doniczce: co posadzić na balkonie?

Większość roślin ogrodowych doskonale nadaje się do uprawy w pojemnikach. Głównym ograniczeniem jest niewielka powierzchnia do uprawy oraz problemy z zimowaniem na balkonie. Musimy zatem zrezygnować z drzew i krzewów, które wymagają dużo miejsca do wzrostu – zamiast nich wybierajmy odmiany karłowe. Poniżej kilka przykładowych odmian roślin ogrodowych nadających się na balkon:

 • Rośliny iglaste
  • Sosna czarna – odmiany 'Helga' i 'Nana'
  • Kosodrzewina – odmiana 'Gnom'
  • Tuje – odmiany kuliste: 'Danica', 'Globosa', 'Hoseri' lub stożkowe: 'Holmstrup', 'Smaragd', 'Spiralis'
  • Świerk biały – stożkowy 'Conica' lub kulisty 'Echiniformis'
  • oraz wiele gatunków i odmian cyprysików i jałowców.
Dobierz gatunki odpowiednie do wielkości balkonu, pojemników, a co najważniejsze do ilości czasu który jesteś w stanie im poświęcić. Jeśli masz go niewiele to nie uprawiaj gatunków kłopotliwych w pielęgnacji.

https://zielonyogrodek.pl/images/7/4/0/28740-kwiaty_w_doniczkach_ogrod_balkon_fot._Tanouchka_-_Fotolia.jpg
Fot. Tanouchka/Fotolia

Nawet bardzo niewielki balkon lub taras może stać się kwiatowym rajem. 

Stwórz go specjalnie dla siebie – wybierz kwiaty i zdecyduj się tylko na te kolory, które lubisz najbardziej. Również pojemniki dobierz tak, aby podkreślały piękno Twoich roślin.

Najpopularniejsze kwiaty balkonowe

Lista roślin balkonowych jest długa – centra ogrodnicze co roku na wiosnę są pełne najprzeróżniejszych roślin i nie powinniśmy mieć problemu z wyborem odpowiednich dla siebie. Jest jednak kilka gatunków niezmiennie najważniejszych gdy myślimy o balkonach:

Doniczkowe inspiracje: kwiatowe kompozycje

Kolorowe doniczkowe – mix kolorów i kształtów

https://zielonyogrodek.pl/images/7/4/1/28741-kwiaty_w_doniczce_kompozycja_balkon.jpg

 Kwiaty najpiękniej wyglądają w towarzystwie innych kwiatów. Już niewielka grupka roślin o różnych kształtach i kolorach wygląda bardzo efektownie. Dzięki olbrzymiej różnorodności barw i kształtów kwiatów łatwo stworzysz sezonową dekorację w Twoim stylu.

Na zdjęciu: różnokolorowe margerytki (Argyranthemum frutescens), szczawik o fioletowych liściach (Oxalis) i delikatnie zwisające kocanki (Helichrysum).

Kolorowe pnącza w doniczkach

https://zielonyogrodek.pl/images/7/4/3/28743-pnacze_w_doniczce_powojnik_clematis.jpg

Posadź w jednej doniczce dwie odmiany powojnika zwanego clematisem. Stwórz podpórki w kształci wigwamu aby roślina mogła po niej wspinać tworząc kolorową piramidę. Dzięki temu nie będzie zajmować dużo miejsca i wymagać kratki jako podpory. Nie ustawiaj doniczki w miejscu narażonym na silne wiatry, gdyż mogłaby spaść.

W ten sam sposób możesz prowadzić wilec (Ipomea), kobeę pnącą (Cobea scandens) oraz nasturcję (Tropaeolum) lub bluszcz (Hedera).

Iglaki i inne rośliny zimozielone w doniczkach

https://zielonyogrodek.pl/images/7/4/4/28744-Iglaki_i_inne_rosliny_zimozielone_w_doniczkach.jpg

Iglaki i rośliny o trwałych liściach swoją zieloną barwę zachowują nawet w zimie, dzięki czemu są ozdobą balkonów i tarasów przez cały rok. Wybór iglaków na balkon i taras jest olbrzymi – każdy znajdzie coś dla siebie. Oprócz gatunków o zielonych igłach są również o igłach srebrnych, złotych, cytrynowo żółtych i stalowo niebieskich. Można je łączyć z innymi iglakami lub bylinami i małymi krzewami zimozielonymi.

Na zdjęciu: iglak – cyprys (Cupressus), kolorowe liście – hebe (Hebe), sine liście i żółte kwiaty – rozchodnik (Sedum) i w metalowej puszcze – rumian (Cotula).

Wymagają stanowisk ciepłych i osłoniętych. Są szczególnie wrażliwe są na przemarzanie bryły korzeniowej, suche wiatry oraz intensywne nasłonecznienie powodujące silne wysuszanie liści i pędów.

Kolor przewodni – niebieskie kwiaty doniczkowe

https://zielonyogrodek.pl/images/7/4/5/28745-niebieskie_kwiaty_doniczkowe.jpg

Jednokolorowe kompozycje barwne doskonale nadają się na małe powierzchnie. Wybierz rośliny o różnych kształtach liści aby kontrastowały z sobą. Wspólny kolor kwiatów „uporządkuje” kompozycję. Wiele kolorów mogłoby stworzyć niepotrzebne wrażenia chaosu i pstrokacizny.

Na zdjęciu: lawenda francuska (Lavandula stoechas), nad nią po prawej – dzwonki (Campanula), poniżej – hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla), obok w metalowej puszcze – aster (Aster) i w prawym dolnym rogu – hebe (Hebe).

Romantyczny zakątek na balkonie

https://zielonyogrodek.pl/images/7/4/6/28746-romantyczny_zakatek_na_balkonie.jpg

Posadź obok siebie delikatne rośliny o stonowanych kolorach i „zwiewnym” kształcie. Kolor biały, niebieski i fioletowy doskonale do siebie pasują i tworzą harmonijną całość. Dodatkowo źdźbła trawy i kwiaty lawendy delikatnie tańczą na wietrze. To idealne miejsce na poranną kawę i wieczorną lampkę wina.

Na zdjęciu, na stole: kalocefalus (Calocephalus), lawenda (Lavandula) i biała róża (Rosa), pod nimi ciemne liście dąbrówki (Ajuga). Pozostałe rośliny to – bluszcz (Hedera), sukulenty takie jak eszeweria (Echeveria) i rojnikowiec (Orostachys), niebieski aster (Aster). Drobne listki w wiszącej doniczce to kocanki (Helichrysum), a z przodu mamy trawy – rozplenica (Pennisetum) i trzcinnik (Calamagrostis).

Na górze tuje, na dole róże - dwa poziomy w doniczce

https://zielonyogrodek.pl/images/7/4/7/28747-tuja_i_roza_w_doniczce.jpg

Jeśli sadzisz rośliny szczepione na pniu warto wypełnić wolne miejsce w doniczce, sadząc tam rośliny kontrastujące kształtem i kolorem. Dzięki temu wykorzystasz puste miejsce i stworzysz oryginalną kompozycję. To doskonałe rozwiązanie dla małych balkonów gdzie liczy się każdy cm2 powierzchni.

Zamiast piennej tui i niskiej róży możesz posadzić różę szczepioną na pniu, a u „jej stóp” posadzić plektrantus czyli komarzycę lub koleus o kolorowych lisicach.

Skalniak w doniczce

https://zielonyogrodek.pl/images/7/4/8/28748-Skalniak_w_doniczce.jpg

Na słonecznych balkonach możesz założyć mini skalniaczek. Wystarczy posadzić rośliny skalne, dobrze radzące sobie na stanowisku słonecznym i okresowym niedoborem wody.

W takiej kompozycji doskonale sprawdzą się rojniki (Sedum) i rozchodniki (Sempervivum)

Zioła w doniczce – zawsze pod ręką

zioła w donicze na balkonie

Zioła są łatwe w uprawie i można je bez większych problemów uprawiać w doniczkach, nawet na balkonie czy tarasie. Nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych poza regularnym podlewaniem. Pamiętaj, że zioła są najbardziej aromatyczne gdy rosną na słońcu!

Dowiedz się więcej z artykułu: Zioła na balkonie – wymagania i uprawa ziół w doniczkach

Tekst: Redakcja Zielony Ogrodek, zdjęcie główne: Tanouchka/Fotolia, kompozycje roślinne w doniczkach: Flora Dania

logo czasnawnetrze

Artykuł ukazał się w magazynie Czas na Wnętrze www.czasnawnetrze.pl

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (6)

Komentarze

PELARGONIE
Na czasie
PELARGONIE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 19, Sentencja nr:5
Tydzień 19, Sentencja nr:5
Rabaty bylinowe odchwaszczamy, spulchniamy glebę i ściółkujemy ją torfem, a następnie nawozimy nawozem długo działającym, np. Osmocote.
Tydzień 19, Sentencja nr:4
Tydzień 19, Sentencja nr:4
Nawozimy trawnik. Nawożenie przeprowadzone 3-4 razy w sezonie zapewni murawie odporność i ładny wygląd. W maju można zastosować pełnoskładnikowy nawóz mineralny (np. Azofoska, Polifoska). Po rozsypaniu nawozu murawę trzeba obficie podlać. Nie należy nawozić trawnika w czasie suszy.
Tydzień 19, Sentencja nr:3
Tydzień 19, Sentencja nr:3
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Tydzień 19, Sentencja nr:2
Tydzień 19, Sentencja nr:2
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa. Po posadzeniu rośliny, wokół szyjki korzeniowej formujemy misę, w której będzie zatrzymywać się woda.
Tydzień 19, Sentencja nr:1
Tydzień 19, Sentencja nr:1
Maj jest miesiącem, gdy trawa rośnie intensywnie, należy więc ją kosić regularnie, przynajmniej raz na dwa tygodnie. Kosimy w bezdeszczowe dni, kiedy trawa jest sucha (koszenie wilgotnej murawy może doprowadzić do zniszczenia sprzętu oraz zwiększyć ryzyko powstania chorób grzybowych na trawniku), na wysokość nie mniejszą niż 3,5 cm.
 
Twoja strona ogrodu