Najlepsze bambusy do doniczek
Do uprawy w donicy nadaje się wiele odmian fargesii (bambusów kępowych) oraz fylostachysów (bambusów drzewiastych). Na małe przestrzenie polecamy fargersie, gdyż nie rosną one tak wysoko jak fylostachysy i nie mają tak silnych korzeni.
Fargersie
- Fargesia rdzawa (Fargesia rufa) może osiągać do 2 m wysokości. Przy tym rośnie szeroko i ładnie rozkłada pędy na boki.
- Warta polecania jest także Fargesia olbrzymia 'Campbell' (Fargesia robusta) o podobnej mrozoodporności (-24°C). Wykształca ona dekoracyjne, wąskie liście i rośnie raczej kolumnowo. Uwagę przyciągają kremowe osłonki łodygowe, które ładnie kontrastują z ciemnozielonymi pędami.
- Bardzo ciekawy jest czerwony bambus – Fargesia północno-syczuańska (Fargesia jiuzhaigou). Ta odmiana sprawdzi się również na mniejszych balkonach, ponieważ także rośnie raczej pionowo. Ma wyjątkowo ładne czerwonawe pędy, które od wiosny wybarwiają się na słońcu. Czerwony bambus może też rosnąć w cieniu.
- Jednym z najbardziej odpornych bambusów kępowych jest Fargesia lśniąca 'Great Wall' (Fargesia nitida). Rośnie ona bujnie, ma przyjemnie miękkie liście i może rosnąć zarówno w słońcu, jak i w cieniu.
Fylostachysy
- Z bambusów drzewiastych do donicy dobrze nadaje się Fylostachys Bisseta (Phyllostachys bissetii). Bambus ten jest gęsty i ma lśniące, świeżo zielone liście. Fylostachys ten jest bardzo odporny na mróz (-24°C). Jest jednym z najwytrzymalszych bambusów, dodatkowo lepiej od innych toleruje wietrzne miejsca.
- Polecamy też inny ozdobny bambus drzewiasty – Fylostachys złotobruzdowy 'Spectabilis' (Phyllostachys aureosulcata). Ma piękne żółte pędy, które dodatkowo mogą zygzakować i wspaniale kontrastują z zielonymi liśćmi. Ten bambus może osiągać wysokość nawet 3-5 metrów, ale można go przycinać, aby pozostał niższy.
- Fylostachys brązowy (Phyllostachys humilis) jest również bambusem drzewiastym, pozostaje jednak niższy, dzięki temu również sprawdzi się w uprawie doniczkowej.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Jak uprawiać bambusy w doniczkach na balkonie?
Bambusy jako rośliny doniczkowe mogą cieszyć oczy i chronić naszą prywatność. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach ich uprawy.
Doniczka
Donica dla bambusa powinna mieć odpowiednią wielkość, ponieważ większość bambusów silnie rośnie. Warto wybrać doniczkę mniej więcej 3 razy większą niż poprzednia. Dla młodych bambusów kępowych (fargesia) i drzewiastych (fylostachys) doniczka powinna mieć przynajmniej 40 cm średnicy. Doniczka powinna mieć w dnie otwór, dzięki któremu woda będzie mogła swobodnie odpłynąć. To ważne, ponieważ bambusy nie lubią wody stojącej w korzeniach. Warto wybierać pojemniki mrozoodporne, na przykład ceramiczne, terakotowe czy drewniane. Dzięki temu będzie nam łatwiej przezimować rośliny na zewnątrz, jeśli nie znajdziemy dla nich chłodnego i jasnego pomieszczenia w domu.
Stanowisko
Większość bambusów najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych i półcienistych. Jeśli są osłonięte od wiatru – tym lepiej. Odwdzięczą się, jeśli zapewnimy im latem wyższą wilgotność powietrza, np. przez spryskiwanie liści.
Podłoże
Ziemia dla bambusów powinna być żyzna i przepuszczalna. Najlepiej do ich sadzenia użyć ziemi uniwersalnej wymieszanej z keramzytem lub grubym żwirkiem. Na dno donicy polecamy wysypać warstwę drenażu, ok 5 cm keramzytu, perlitu lub potłuczonej ceramiki. Dzięki tej warstwie korzenie nie będą stały w wodzie, co jest ważne szczególnie zimą.
Przesadzanie
W zależności od tempa wzrostu danego gatunku przesadzamy bambusy co 2-4 lata. Warto pamiętać, że rośliny będą zdrowo i ładnie rosły, jeśli będą miały wystarczającą ilość ziemi oraz składników odżywczych w niej zawartych. Najlepszą porą jest wiosna, ale latem czy wczesną jesienią także można je przesadzić. Kiedy przesadzamy bambusy obcinamy sfilcowane części bryły korzeniowej.
Przycinanie
Bambusy można też przycinać niezależnie od ich przesadzenia. Usuwamy pędy stare, które straciły kolor. Możemy też wyciąć cienkie i najsłabsze, aby roślina energię kierowała do silniejszych pędów. Ponadto bambusy możemy przycinać na wysokość lub formować je tak, aby przykładowo w dolnej części bardziej widoczne były pędy. Wówczas sekatorem obcinamy boczne gałązki tuż przy pędzie.
Nawożenie
Bambusy do prawidłowego wzrostu potrzebują odpowiedniej ilości składników odżywczych. Warto o to zadbać, szczególnie jeśli rosną w donicach. Najwygodniejsze w użyciu są długoterminowe, wolnodziałające nawozy dla traw i bambusów, które zwierają odpowiednią dawkę azotu. Na początku kwietnia można już rozpocząć nawożenie, które kończymy na początku sierpnia, aby bambus mógł dojrzeć. Dzięki temu będzie odporniejszy zimą.
Podlewanie
Bambusy w donicach potrzebują wiele wody, szczególnie latem. Jednak jak wspomniano wcześniej nie znoszą wody stojącej w korzeniach. Można zastosować kule nawadniające, które ułatwiają utrzymanie stałej wilgotności podłoża.
Zimowanie bambusów w doniczkach
Bambusy w donicy najlepiej zimować w chłodnym i jasnym pomieszczeniu, np. w garażu lub ogrodzie zimowym. Jeśli bambusy w donicy mają zimować na dworze, trzeba je odpowiednio zabezpieczyć, ponieważ nie są wtedy tak odporne jak rośliny posadzone w gruncie. Na czas zimy stawiamy rośliny bliżej ściany domu, aby nie były narażone na chłodny, wysuszający wiatr. Donicę owijamy kilkoma warstwami folii bąbelkowej, styropianem lub podobnym materiałem izolacyjnym. Pędy możemy luźno związać i otulić oddychającą agrowłókniną. Bambusy w donicy potrzebują wody również zimą, dlatego w bezmroźne dni podlewamy je umiarkowanie.
Tekst i zdjęcia bambusów: Sylwia Hennek, zdjęcie tytułowe: © Jacques PALUT - Fotolia.com