Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021
130
Do góry

Balkon przyjazny pszczołom

Pszczoły i inne owady zapylające potrzebują naszej pomocy. Te pożyteczne stworzenia, zwłaszcza mieszkające w dużych miastach, mają bowiem coraz trudniejsze życie. Stwórz balkon przyjazny pszczołom! Dowiedz się jakie to łatwe, przyjemne i pożyteczne! Zainspiruj się naszymi propozycjami i przeistocz swój miejski balkon w kwitnącą oazę pełną zapachów i pożytecznych owadów ♥

Z artykułu dowiesz się:
 • O pszczołach w Polsce i na świecie
 • Pszczoły w wielkim mieście
 • Balkon dla pszczół
  • Kwiaty balkonowe przyjazne pszczołom
  • Ograniczamy chemię
  • Zbuduj domek dla pszczół

O pszczołach w Polsce i na świecie:
coraz mniej zapylaczy!

W Polsce żyje 470 gatunków owadów należących do rodziny pszczołowatych, m.in. najlepiej nam znane pszczoły miodne oraz ich dzikie kuzynki: pszczoły samotnice i trzmiele. Podobnie jak one są bardzo aktywnymi i efektywnymi zapylaczami wielu kwiatów. Ponadto nie są agresywne wobec ludzi!

Niestety od kilku lat liczba pszczół i innych owadów zapylających na całym świecie maleje. Są takie miejsca w Europie, gdzie z roku na rok pszczele roje kurczą się o połowę! Ten sam problem dotyczy Polski – w naszym kraju po zimie liczba pszczół spada średnio o 20%, a w niektórych regionach – o ponad 30%. Według ekspertów co sekundę ginie aż 105 pszczół.

Do końca nie wiadomo co jest przyczyną masowego wymierania pszczół. Prawdopodobnie składa się na nie kilka czynników m.in. choroby, brak pokarmu i miejsca schronienia oraz stosowanie chemicznych środków ochrony roślin. Znaczenie może mieć też stale rosnące "stężenie" fal elektromagnetycznych, którymi łączą się ze sobą anteny, telefony komórkowe, itp.

Pszczoły w wielkim mieście:
wszędzie potrzeba pszczół!

Pszczoły w mieście są niezbędne! Parki, skwery, drzewa wzdłuż ulic i tak popularne w dalszym ciągu ogródki działkowe – przez brak zapylaczy przyroda miejska miałaby zupełnie zaburzony cykl życia: bez zapylania nie byłoby nasion, następnie ptaków, a co za tym idzie mielibyśmy ogromne problemy z owadami, które bez naturalnej kontroli namnożyłyby się w ogromnych ilościach.

Niestety w miastach, ze względu na wysokie koszty utrzymania różnorodnej roślinności jest coraz mniej różnorodnych drzew, krzewów i bylin. Na ich miejscu pojawiają się duże powierzchnie trawników, co niestety powoduje, że w mieście owady zapylające mają coraz mniej naturalnego pokarmu i kryjówek.

Ze względu na ogromne korzyści jakie czerpiemy z działalności pszczół (zapylanie i produkcja miodu) powinniśmy dbać o ich bezpieczeństwo i zapewnić im ochronę.

Balkon dla pszczół:
miejsce przyjazne owadom

Balkon, taras, rabatka przy domu i oczywiście ogród – w Twoim otoczeniu na pewno jest miejsce, w którym możesz posadzić rośliny miododajne, często odwiedzane przez pszczoły i zapewnić im dobre warunki życia tym owadom. Aby otoczenie stało się przyjazne zapylaczom wystarczy pamiętać o 3 zasadach:

 1. Sadź rośliny atrakcyjne dla pszczół

 2. Nie stosuj chemii!

 3. Stwórz miejsce schronienia dla owadów zapylających

Balkon przyjazny pszczołom fot. Flower Council HollandFot. Flower Council Holland

Balkon dla pszczół to przede wszystkim kwiaty, kwiaty i jeszcze raz kwiaty. Fuksje, petunie, lawendy, kalibrachoe, tunbergie – te prawdziwe miss piękności wśród kwiatów nie tylko cieszą oczy, ale pomagają w zapewnieniu owadom odpowiednich warunków do przetrwania.

Nie czekajmy i zapełnijmy balkon życiem!

Balkon przyjazny pszczołom, krok 1: 
Wybierz miododajne rośliny balkonowe

Wybierając kwiaty na balkon, postaraj się by były to rośliny miododajne, kwitnące o różnych terminach. Jeśli nasz balkon od wiosny do jesieni będzie wyglądał niczym kolorowa łąka to pszczoły dłużej będą miały pożywienie. Niektóre gatunki pszczół pojawiają się jedynie wiosną, inne latem, a jeszcze inne obecne są przez cały sezon.

Dzięki odpowiednim roślinom stworzysz "dziką łąkę w doniczce" zapewniając owadom źródło pożywienia, dlatego oprócz popularnej pelargonii czy iglaków w doniczkach posadź na balkonie rośliny bogate w pyłek i nektar. Wybieraj wśród wiosennych roślin cebulowych, letnich lawend i kosmosów oraz jesiennych wrzosów czy chryzantem. Im dłużej będziemy mieć na balkonie kwitnące rośliny, tym lepiej dla naszych bzykających przyjaciół. 

ROŚLINY BOGATE W PYŁEK I NEKTAR


Wystarczy zaledwie jedna doniczka z lubianymi przez pszczoły roślinami, aby kilka owadów znalazło w niej pokarm.

Wybieraj rośliny o pojedynczych kwiatach – są one znacznie bardziej atrakcyjne dla pszczół i tworzą więcej pyłku niż pełne.

Pozwól sobie na kwitnące zioła jak najdłużej – tylko dojrzałe, dorodne kwiaty będą interesować owady zapylające.

Balkon przyjazny pszczołom, krok 2:
Nie stosuj chemii!

Niebezpieczne dla pszczół opryski są stosowane nie tylko na ogromnych polach uprawnych, lecz także w małych ogrodach, na tarasach i balkonach. Dlatego ogranicz stosowanie chemicznych środków ochrony roślin do minimum.

Wybieraj jedynie preparaty bezpieczne dla pszczół (IV klasa toksyczności), stosuj je zgodnie z etykietą – instrukcją stosowania oraz przestrzegaj okresów prewencji dla pszczół (okresów zapobiegających ich zatruciu). Zamiast chemicznych nawozów mineralnych używaj naturalnych – np. Biohumus - jest o tyle lepszy od nawozów sztucznych, że nie da się go przedawkować.

Balkon przyjazny pszczołom, krok 3: 
Stwórz miejsce schronienia dla pszczół

Pszczołowate oprócz źródła pokarmu potrzebują także schronienia przed zimnem i deszczem. Na szczęście każdy z nas może je wspierać, budując specjalny owadzi hotelik, czyli domek, w którym zwierzęta te będą mogły schować się przed niebezpieczeństwem, a także rozmnażać.

Skorzystają na tym nie tylko pszczołowate – ale także biedronki i złotooki – owady które staną się Twoją prywatną agencją ochrony i uporają się z inwazją szkodników (są to owady drapieżne jedzące mszyce).

Domek dla owadów, fot. Helga Strazzanti - Pixabay
Fot. Helga Strazzanti/Pixabay

Przykład domku dla owadów pożytecznych.

Zbudowanie hotelu dla pożytecznych owadów wcale nie jest trudne i nie kosztuje dużo pracy, a efekty mogą być niezwykłe! Wystarczy odrobina miejsca w ogródku, albo nawet na balkonie. Wykorzystaj kilka nieheblowanych i nieimpregnowanych deseczek i poświęć odrobinę czasu.

Przydatne mogą być także: trzcina, rurki bambusa, puste, rurkowate łodygi (np. malina, forsycja czy czarny bez), suche drewno i drewniane deseczki, sucha słoma, mech, trawa.

Na koniec – nie obawiaj się użądlenia, gdyż owady zapylające są bardzo płochliwe i starają się nie zbliżać do ludzi!


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, wykorzystano materiały od Greenpeace, zdjęcie główne: Flower Council Holland, wal_172619/Pixabay, Wikimages

Artykuł ukazał się w magazynie Czas na Wnętrze
logo czasnawnetrze

Warto przeczytać

Komentarze

Gość Zenona W.

25-06-2020 12:20

Nie dysponuję balkonem, ale mam spory ogród. Założyłam dla pszczół kawałek łąki kwietnej, gdzie rośliny od paru lat same się wysiewają. Pszczoły, trzmiele i inne owady chętnie przylatują. Wygląda to ładnie, a przy okazji co roku łąka wygląda trochę inaczej.

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (3)
Nowe treści
To Cię zainteresuje
Nowe rośliny w katalogu
Porady na ten tydzień
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 9, Sentencja nr:1
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu