Spis treści
Opis rośliny Uprawa i wymagania Zastosowanie Polecane odmiany

Lawenda francuska (Lavandula stoechas) to krzewinka należąca do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Naturalnie występuje na południu Europy, głównie wzdłuż wybrzeży Morza Śródziemnego. Bardzo często nazywana jest również lawendą arabską lub hiszpańską.

Tworzy zwarte, regularne kępki i dorasta do około 50-60 cm wysokości (w ciepłym klimacie nawet do 1 m). Jedną z jej ozdobnych cech są srebrzyste włoski pokrywające sztywne, drewniejące pędy oraz lancetowate liście, które są nieco szersze od powszechnie znanej lawendy wąskolistnej.

Lawenda francuska kwitnie w kwietniu i maju, oraz powtórnie we wrześniu. Posiada charakterystyczne, "beczułkowate" kwiatostany. Składają się one z bardzo drobnych, gęsto osadzonych obok siebie kwiatków oraz rozwijających się na wierzchołku znacznie większych i zwykle odmiennie zabarwionych podsadek, wyglądających jak duże płatki kwiatu (około 1 cm długości). Występuje w barwach fioletowej, różowej, purpurowej i białej.

Uprawa i wymagania

Lawenda francuska jest trochę trudniejsza w uprawie. Aby kwitła obficie i była zdrowa potrzebuje słonecznego, ciepłego i zacisznego stanowiska. Najlepiej rośnie w próchniczej, przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej glebie, najlepiej z dużą zawartością wapnia – wymaga odczynu podłoża lekko zasadowego do zasadowego (pH 6,0-8,0).

Lawendę systematycznie przycinamy – w ciągu roku robimy to dwukrotnie, gdy roślina przekwitnie (ścinamy kwiatostany z fragmentem łodygi).

Gatunek ten jest bardzo mało odporny na niskie temperatury od lawendy wąskolistnej – zamiera już przy ok. -8°C, w związku z czym najczęściej jest wybierana na roślinę pojemnikową. Na okres zimy przenosimy ją do widnego, chłodnego pomieszczenia i nawadniamy (ziemia w jej doniczce nie może zupełnie wyschnąć).

Zastosowanie

Roślinę wykorzystuje się w aranżacjach ogrodowych w stylu śródziemnomorskim. Najlepiej uprawiać ją w pojemnikach, na balkonach i tarasach. Może być też sadzona na rabatach, stosowana na obwódki albo sadzona na skalniakach. Nadaje się też jako kwiat cięty do suszenia i wykorzystywania w suchych bukietach.

Jest mniej pachnąca od lawendy wąskolistnej i z rzadka używa się jej jako surowiec zielarski. Należy do roślin miododajnych przyciągających pożyteczne owady.

Polecane odmiany

  • 'Giant Summer' – fioletowe, trwałe kwiaty
  • 'Bella Rose' – o różowych, szerokich podsadkach
  • 'Snowman'- o białych kwiatach i podsadkach,
  • 'Bandera Purple' – niski pokrój, ciemnofioletowe kwiaty i różowe podsadki


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: acgorham90, Marc Pascual, Joseph Hill/Pixabay