Logo
Logo

Co lubi lawenda i jak o nią dbać? Wszystko, co musisz wiedzieć!

Lawenda w ostatnich latach stała się jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych. Jej urocze, fioletowe kwiatostany i srebrzystozielone, wąskie liście ozdobią każdy ogród, ale tylko wtedy, gdy roślina będzie miała zapewnione odpowiednie warunki, dlatego zanim podejmiemy się uprawy, warto bliżej poznać jej wymagania.

Spis treści
Jakie warunki lubi lawenda? Miejsce Ziemia Jak dbać o lawendę? Sadzenie Nawożenie Przycinanie Ochrona przez chorobami i szkodnikami

Jakie warunki lubi lawenda?

Lawenda to rodzaj roślin do którego zalicza się ponad 40 gatunków, ale w uprawie najpopularniejsze są dwa z nich: lawenda wąskolistna, nazywana też lekarską i lawenda francuska. Oba pochodzą z rejonów Basenu Morza Śródziemnego i mają podobne wymagania, ale wyglądają nieco inaczej.

Są wprawdzie niewielkie i mają krzaczasty pokrój, ale pierwsza z nich posiada węższe liście i wydłużone, smukłe, gęste, kłosowe, niebiesko-fioletowe kwiatostany, natomiast druga posiada szersze liście i rozwija krótsze, beczułkowate kwiatostany, zwieńczone dużymi, barwnymi, fioletowymi lub różowymi podstadkami, przypominającymi płatki. Rośliny różnią się też odpornością na niskie temperatury. Oba gatunki pochodzą z rejonów, gdzie panuje upalne, słoneczne, suche lato i łagodna zima, a gleby są przepuszczalne i łatwo przesychające, dlatego w uprawie będą oczekiwały podobnych warunków.

Miejsce

Jeśli w naszym ogrodzie lawenda ma poczuć się naprawdę dobrze, należy zapewnić jej ciepłe, osłonięte od wiatru, w pełni słoneczne stanowisko. Posadzona w cieniu lub półcieniu będzie źle się rozwijać i słabo kwitnąć lub nie zakwitnie wale.

Ziemia

Lawenda oczekuje też przepuszczalnej, umiarkowanie wilgotnej, zasobnej w wapń gleby, najlepiej o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie pH. Jeśli posadzimy ją w ciężkiej, mokrej, gliniastej ziemi, będzie źle się rozwijać, słabo rosnąć i chorować, a nawet gnić i obumierać.

Jak dbać o lawendę?

Odpowiednie warunki są szczególnie ważne w przypadku lawendy wąskolistnej, która nieco lepiej znosi nasz klimat i w przeciwieństwie do swojej kuzynki i może przez cały rok pozostać w gruncie. Wprawdzie w czasie silnych mrozów może przemarzać, ale typowa, umiarkowana zima nie powinna wyrządzić jej krzywdy. Trzeba jednak pamiętać, że zimą dla rośliny większym zagrożeniem od niskich temperatur jest mokra gleba, która potrafi doprowadzić do zgnicia korzeni i obumarcia krzaczków.

Inaczej wygląda sytuacja z lawendą francuską, która jest znacznie mniej odporna na niskie temperatury i może zamierać już przy kilkustopniowym mrozie, dlatego w naszym kraju trzeba chować ją na zimę do widnego, chłodnego pomieszczenia (ok. 0-5°C) lub pogodzić się z tym, że pozostanie z nami tylko przez jeden sezon.

Sadzenie

Oba gatunki lawendy można rozmnażać z nasion, ale produkcja własnych sadzonek jest dość kłopotliwa, dlatego lepiej zaopatrzyć się wiosną w zdrowe, silne, wyrośnięte, najlepiej kwitnące już krzaczki na targu lub u producenta, dzięki czemu zaoszczędzimy sobie pracy i od razu będziemy wiedzieli, co kupujemy.

  • Po zakupie lawendę wąskolistną możemy posadzić w ogrodzie lub uprawiać w pojemniku i dopiero po przekwitnieniu wysadzić do gruntu.
  • Lawendę francuską najlepiej przez cały sezon uprawiać w pojemnikach, dzięki czemu jesienią łatwiej będzie przenieść ją do pomieszczenia, w którym spędzi zimę.

Nawożenie

W naturze lawendy rosną w podłożu, które nie jest szczególnie żyzne i zasobne w składniki pokarmowe, dlatego również w uprawie nie będą oczekiwały systematycznego nawożenia. Można natomiast dokarmiać je w sezonie wegetacyjnym specjalnie dla nich skomponowanymi mieszankami nawozowymi o dobrze zbilansowanym składzie i z dodatkiem cennych mikroelementów.

Przycinanie

W uprawie lawendy dość ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest ciecie, które przeprowadzamy dwukrotnie w ciągu roku.

  • Pierwszy raz krzaczki przycina się wczesną wiosną (k. II-pocz. IV), skracając ich niezdrewniałe pędy o ok. ½, dzięki czemu roślina zachowa ładny, gęsty pokrój i będzie obficiej kwitła. Ważne jest, aby podczas zabiegu nie przycinać zdrewniałych fragmentów pędów, gdyż lawenda po takim cieciu trudno się regeneruje.
  • Drugi raz tniemy lawendę po zakończonym kwitnieniu, przycinając jedynie jej przekwitnięte kwiatostany z krótkim fragmentem nagiego pędu.
  • Raz na kilka lat można też przeprowadzić na krzaczkach zabieg odmładzający, polegający na skróceniu wszystkich pędów o 1/3 długości.

Ochrona przez chorobami i szkodnikami

Zdrowe, zadbane lawendy rzadko chorują, ale osłabione, uprawiane w niewłaściwych warunkach rośliny mogą zapadać na choroby, głównie pochodzenia grzybowego (np. fytoftoroza, szara pleśń), którym sprzyja min. zbyt duże zagęszczenie roślin i nadmierna wilgotność podłoża oraz powietrza, a także kupno zainfekowanych sadzonek lub nieodkażonego podłoża. Jeśli na roślinach zauważymy pierwsze oznaki rozwijającej się choroby, powinniśmy jak najszybciej zastosować jeden z środków ochrony przeznczonych dla ziół (np. Scorpion 325 SC, Amistar 250 SC, Limocide). Ze względu na intensywny zapach, szkodniki zwykle natomiast omijają lawendę z daleka.

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: Mona Hamm / Unsplash i Kat / Pixabay

Autor
Co lubi lawenda i jak o nią dbać? Wszystko, co musisz wiedzieć!
Co lubi lawenda i jak o nią dbać? Wszystko, co musisz wiedzieć!
Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (16)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl