Logo
Logo

Problemy w uprawie ziół | Jak zapobiegać i zwalczać choroby i szkodniki?

Warto wiedzieć, że przy amatorskiej uprawie w doniczkach i w ogrodzie zioła chorują i są atakowane przez szkodniki stosunkowo rzadko, szczególnie jeśli zagwarantuje się im właściwe stanowisko i pielęgnację (podłoże, podlewanie czy nawożenie). Jednak nawet najsilniejsze rośliny mogą zostać porażone przez choroby i szkodniki, dlatego jeśli chcemy mieć piękne i zdrowe zioła, należy wiedzieć, co może je atakować, jak temu zapobiegać i czym. Sprawdź nasz program ochrony roślin zielarskich uprawianych w ogrodzie!

Spis treści
ak pielęgnować zioła, by zapobiegać ich chorobom? Jakie rodzaje szkodników i chorób możemy spotkać wśród ziół? Jak naturalnie walczyć ze szkodnikami i chorobami ziół?

Jak pielęgnować zioła, by zapobiegać chorobom i szkodnikom?

Najważniejszą pracą przy uprawie ziół jest systematyczne usuwanie chwastów, najlepiej gdy tylko się pojawią, bowiem konkurują z ziołami o światło, wodę i składniki pokarmowe, a także mogą być dla nich źródłem infekcji chorób czy miejscem, skąd przemieszczają się szkodniki.

Ponadto powinniśmy zwracać uwagę na prawidłowe podlewanie: lepiej jest podlewać zioła rzadziej i większymi dawkami niż częściej i małymi dawkami; niebezpieczny jest nadmiar wody zwłaszcza w doniczce, bowiem korzenie mogą się udusić z braku powietrza.

W ogrodzie warto też nie sadzić ziół zbyt gęsto, gdyż jest to niekorzystne dla ich zdrowia, sprzyja nadmiernej wilgotności i wzajemnemu zacienianiu się roślin.

Możemy też ogólnie wzmacniać rośliny. W tym celu spryskuje się je ekologicznymi preparatami (na przykład z pokrzywy, skrzypu czy czosnku – przepisy na ich wykonanie na końcu artykułu).

Jakie rodzaje szkodników i chorób możemy spotkać wśród ziół?

Szkodniki ziół

 • Zmieniki – atakują na przykład: cząber, bazylię, kolendrę, miętę, majeranek. Wysysają sok z liści, które marszczą się, a ich brzegi wywijają ku górze, powstają brązowe zasychające plamki.
 • Skoczki – atakują między innymi: tymianek, cząber, melisę, lawendę, miętę, szałwię. Wysysają sok z liści, powodując powstawanie małych białych plam, które z czasem żółkną, potem zlewają się i tworzą mozaikę.
 • Pchełki – atakują na przykład melisę, cząber, miętę. Wygryzają okrągłe lub nieregularne dziurki w liściach, liście mogą brązowieć.
 • Mszyce – atakują między innymi majeranek, bazylię, melisę, szałwię. Tworzą na roślinach liczne kolonie, powodują karłowacenie wierzchołków pędów, zwijanie i skręcanie najmłodszych liści, czasem uwypuklenia liści.
 • Tarczniki – powodują szkody na przykład na mięcie i melisie. Wygryzają owalne otwory w liściach, liście są zdeformowane.
 • Przędziorki – atakują między innymi szałwię i bazylię. Na górnej stronie liści wywołują małe, białawe plamy, które z czasem żółkną i brązowieją, na dolnej stronie liści powstaje mączysty nalot.
 • Piętnówki – atakują na przykład szałwię. Wygryzają otwory w liściach lub zjadają je pozostawiając najgrubsze ich nerwy.

Choroby ziół

 • Rdze – porażają na przykład cząber i miętę. Objawiają się w postaci pomarańczowych, potem rdzawobrunatnych plam na liściach, na spodzie których powstają wzniesione brązowe skupienia.
 • Szara pleśń – atakuje między innymi cząber, majeranek, bazylię, tymianek, szałwię, częściej w uprawie w ogrodzie. Objawia się w postaci gnijących plam z grzybnią.
 • Mączniaki – atakują między innymi miętę. Objawiają się w postaci plam z nalotem, który może być białawy i mączysty lub szarofioletowy z punkcikami.
 • Plamistości – występują między innymi na majeranku i bazylii. Objawy na liściach i łodygach to szare lub brązowe zlewające się plamy.
 • Septorioza – może wystąpić na melisie. Objawy to drobne, okrągłe brunatne plamy z obwódką.
 • Chwościki – porażają między innymi kolendrę. Objawy na liściach, pędach i szypułkach kwiatowych to podłużne, żółtawe lub szarobrunatne plamy z brunatnoczerwonym nalotem.
   
Warto wiedzieć, że niektóre zioła, jak cząberbazylia czy kolendra, odstraszają szkodniki.

Jak naturalnie walczyć ze szkodnikami i chorobami ziół?

Do ochrony ziół w ogrodach nie znajdziesz żadnych zarejestrowanych środków ochrony roślin. Możesz za to stosować skuteczne naturalne preparaty, które zrobisz samodzielnie!

Trzeba wiedzieć, że z pokrzywy czy świeżego lub suszonego skrzypu (bez korzeni), a także z główek czosnku możemy przyrządzić ekopreparaty, którymi warto traktować zioła, aby ograniczyć występowanie na nich chorób czy szkodników. A w taki oto sposób należy przygotować te preparaty:

1. Preparat z czosnku – stosuje się go profilaktycznie i interwencyjnie w razie wystąpienia chorób grzybowych. Przepis: 100 g zgniecionych ząbków czosnku zalejmy 10 litrami wody, odstawmy na dobę. Wyciąg przecedźmy i w formie nierozcieńczonej spryskujmy nim liście.

2. Preparat ze skrzypu – stosuje się go interwencyjnie na szkodniki. Przepis: 200 g rozdrobnionego ziela zalejmy 10 litrami wody, odstawmy na 3-7 dni, codziennie mieszajmy. Wyciąg przecedźmy i w formie rozcieńczonej spryskujmy nim liście.

3. Preparat z pokrzywy – stosuje się go profilaktycznie i w razie wystąpienia chorób grzybowych i szkodników, a także jako nawóz zawierający duże ilości azotu. Przepis: 1000 g (1 kg) świeżego ziela zalejmy 10 litrami wody, odstawmy na 14 dni czasu, codziennie mieszajmy; naczynia nie przykrywajmy. Wyciąg przecedźmy i w formie nierozcieńczonej spryskujmy nim zioła lub podlejmy glebę.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: lisa / Unsplash

Autor
Problemy w uprawie ziół | Jak zapobiegać i zwalczać choroby i szkodniki?
Problemy w uprawie ziół | Jak zapobiegać i zwalczać choroby i szkodniki?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl