Problemy w uprawie ziół | Jak zapobiegać i zwalczać choroby i szkodniki?

Na co chorują zioła i jak możemy je chronić, fot. lisa - Unsplash

Warto wiedzieć, że przy amatorskiej uprawie w doniczkach i w ogrodzie zioła chorują i są atakowane przez szkodniki stosunkowo rzadko, szczególnie jeśli zagwarantuje się im właściwe stanowisko i pielęgnację (podłoże, podlewanie czy nawożenie). Jednak nawet najsilniejsze rośliny mogą zostać porażone przez choroby i szkodniki, dlatego jeśli chcemy mieć piękne i zdrowe zioła, należy wiedzieć, co może je atakować, jak temu zapobiegać i czym. Sprawdź nasz program ochrony roślin zielarskich uprawianych w ogrodzie!

Posłuchaj
00:00
38
Spis treści
ak pielęgnować zioła, by zapobiegać ich chorobom? Jakie rodzaje szkodników i chorób możemy spotkać wśród ziół? Jak naturalnie walczyć ze szkodnikami i chorobami ziół?

Jak pielęgnować zioła, by zapobiegać chorobom i szkodnikom?

Najważniejszą pracą przy uprawie ziół jest systematyczne usuwanie chwastów, najlepiej gdy tylko się pojawią, bowiem konkurują z ziołami o światło, wodę i składniki pokarmowe, a także mogą być dla nich źródłem infekcji chorób czy miejscem, skąd przemieszczają się szkodniki.

Ponadto powinniśmy zwracać uwagę na prawidłowe podlewanie: lepiej jest podlewać zioła rzadziej i większymi dawkami niż częściej i małymi dawkami; niebezpieczny jest nadmiar wody zwłaszcza w doniczce, bowiem korzenie mogą się udusić z braku powietrza.

W ogrodzie warto też nie sadzić ziół zbyt gęsto, gdyż jest to niekorzystne dla ich zdrowia, sprzyja nadmiernej wilgotności i wzajemnemu zacienianiu się roślin.

Możemy też ogólnie wzmacniać rośliny. W tym celu spryskuje się je ekologicznymi preparatami (na przykład z pokrzywy, skrzypu czy czosnku – przepisy na ich wykonanie na końcu artykułu).

Jakie rodzaje szkodników i chorób możemy spotkać wśród ziół?

Szkodniki ziół

  • Zmieniki – atakują na przykład: cząber, bazylię, kolendrę, miętę, majeranek. Wysysają sok z liści, które marszczą się, a ich brzegi wywijają ku górze, powstają brązowe zasychające plamki.
  • Skoczki – atakują między innymi: tymianek, cząber, melisę, lawendę, miętę, szałwię. Wysysają sok z liści, powodując powstawanie małych białych plam, które z czasem żółkną, potem zlewają się i tworzą mozaikę.
  • Pchełki – atakują na przykład melisę, cząber, miętę. Wygryzają okrągłe lub nieregularne dziurki w liściach, liście mogą brązowieć.
  • Mszyce – atakują między innymi majeranek, bazylię, melisę, szałwię. Tworzą na roślinach liczne kolonie, powodują karłowacenie wierzchołków pędów, zwijanie i skręcanie najmłodszych liści, czasem uwypuklenia liści.
  • Tarczniki – powodują szkody na przykład na mięcie i melisie. Wygryzają owalne otwory w liściach, liście są zdeformowane.
  • Przędziorki – atakują między innymi szałwię i bazylię. Na górnej stronie liści wywołują małe, białawe plamy, które z czasem żółkną i brązowieją, na dolnej stronie liści powstaje mączysty nalot.
  • Piętnówki – atakują na przykład szałwię. Wygryzają otwory w liściach lub zjadają je pozostawiając najgrubsze ich nerwy.

Choroby ziół

  • Rdze – porażają na przykład cząber i miętę. Objawiają się w postaci pomarańczowych, potem rdzawobrunatnych plam na liściach, na spodzie których powstają wzniesione brązowe skupienia.
  • Szara pleśń – atakuje między innymi cząber, majeranek, bazylię, tymianek, szałwię, częściej w uprawie w ogrodzie. Objawia się w postaci gnijących plam z grzybnią.
  • Mączniaki – atakują między innymi miętę. Objawiają się w postaci plam z nalotem, który może być białawy i mączysty lub szarofioletowy z punkcikami.
  • Plamistości – występują między innymi na majeranku i bazylii. Objawy na liściach i łodygach to szare lub brązowe zlewające się plamy.
  • Septorioza – może wystąpić na melisie. Objawy to drobne, okrągłe brunatne plamy z obwódką.
  • Chwościki – porażają między innymi kolendrę. Objawy na liściach, pędach i szypułkach kwiatowych to podłużne, żółtawe lub szarobrunatne plamy z brunatnoczerwonym nalotem.
     
Warto wiedzieć, że niektóre zioła, jak cząberbazylia czy kolendra, odstraszają szkodniki.

Jak naturalnie walczyć ze szkodnikami i chorobami ziół?

Do ochrony ziół w ogrodach nie znajdziesz żadnych zarejestrowanych środków ochrony roślin. Możesz za to stosować skuteczne naturalne preparaty, które zrobisz samodzielnie!

Trzeba wiedzieć, że z pokrzywy czy świeżego lub suszonego skrzypu (bez korzeni), a także z główek czosnku możemy przyrządzić ekopreparaty, którymi warto traktować zioła, aby ograniczyć występowanie na nich chorób czy szkodników. A w taki oto sposób należy przygotować te preparaty:

1. Preparat z czosnku – stosuje się go profilaktycznie i interwencyjnie w razie wystąpienia chorób grzybowych. Przepis: 100 g zgniecionych ząbków czosnku zalejmy 10 litrami wody, odstawmy na dobę. Wyciąg przecedźmy i w formie nierozcieńczonej spryskujmy nim liście.

2. Preparat ze skrzypu – stosuje się go interwencyjnie na szkodniki. Przepis: 200 g rozdrobnionego ziela zalejmy 10 litrami wody, odstawmy na 3-7 dni, codziennie mieszajmy. Wyciąg przecedźmy i w formie rozcieńczonej spryskujmy nim liście.

3. Preparat z pokrzywy – stosuje się go profilaktycznie i w razie wystąpienia chorób grzybowych i szkodników, a także jako nawóz zawierający duże ilości azotu. Przepis: 1000 g (1 kg) świeżego ziela zalejmy 10 litrami wody, odstawmy na 14 dni czasu, codziennie mieszajmy; naczynia nie przykrywajmy. Wyciąg przecedźmy i w formie nierozcieńczonej spryskujmy nim zioła lub podlejmy glebę.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: lisa / Unsplash

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści