Logo
Logo

8 roślin podobnych do lawendy | Jakie wybrać, by zastąpić ten śródziemnomorski rarytas?

Choć nie ma rośliny łudząco podobnej do lawendy wąskolistnej, w niektórych sytuacjach trzeba sięgnąć po inne gatunki. Lawenda ma specyficzne wymagania i źle pielęgnowana albo rosnąca w niekorzystnych warunkach będzie po prostu szpecić ogród. 

Sprawdź więc, co możesz posadzić zamiast lawendy, żeby uzyskać podobny efekt kompozycyjny i cieszyć się pięknymi roślinami!

Spis treści
Gdzie najlepiej rośnie lawenda? Do jakich ogrodów pasuje? Jakimi roślinami zastąpić lawendę? Co posadzić zamiast lawendy?

Z czym kojarzy się słowo "lawenda"? Od razu na myśl przychodzą nam srebrzyste, zwarte kępki, które latem zachwycająco kwitną na różne odcienie fioletu lub na biało. Lawenda kojarzy się z ogrodem w stylu śródziemnomorskim, skąpanym w słońcu i roztaczającym aromat ziół.

Aby cieszyć widokiem, podobnym jak w śródziemnomorskich ogrodach, trzeba lawendzie zapewnić słoneczne, osłonięte od wiatru stanowisko i odpowiednie podłoże – przepuszczalne, o odczynie zasadowym.

rośliny podobne do lawendy fot. Siqarus AdobeStock
Fot. Siqarus / AdobeStock
Lawenda kwitnie obficie raz w sezonie, w lipcu lub sierpniu, zależnie od odmiany. Potem dekoracyjne są jej wąskie, srebrzyste liście

Nie w każdym ogrodzie na terenie Polski mamy takie warunki, by uprawiać lawendę. W ogrodzie założonym pod koronami drzew, gdzie słońce nie zagląda do przez cały dzień, ale tylko na kilka godzin, tam gleba jest ciężka, zimą zalega woda lub odczyn podłoża jest kwaśny lawenda będzie słabo rosła. Aby uprawiać lawendę w pojemniku też trzeba sporo miejsca i konieczne będzie ocieplenie pojemnika na zimę.

W takich sytuacjach lepiej zrezygnować z uprawy lawendy i znaleźć inną bylinę lub krzewinkę. Jest sporo roślin podobnych do lawendy. Pora je poznać!

Poznaj 8 zamienników lawendy

Nie ma idealnego zamiennika lawendy, ale wiele roślin jest do niej podobnych – albo z kwiatów, albo z liści. Wszystkie mają podobne zastosowanie w ogrodzie. Nadają się do tworzenia obwódek wzdłuż krawędzi rabat, do sadzenia między bylinami na rabatach oraz do uprawy w pojemnikach. Niektóre są bardzo mało wymagające jeśli chodzi o pielęgnację.

rośliny podobne do lawendy - perowskia łobodolistna fot. iVerde Aggi Schmid AdobeStock
Fot. Aggi Schmid / AdobeStock, iVerde
Perowskia łobodolistna (Perovskia atriplicifolia)
Bylina, a raczej półkrzew, z wyglądu najbardziej przypominająca lawendę, osiągająca jednak większe rozmiary (do 150 cm wys.). Bardzo aromatyczna, lecz mniej zwarta. Kwitnie na niebiesko lub fioletowo w lipcu i sierpniu. Uwielbia słoneczne stanowiska i najlepiej rośnie na glebach o zasadowym odczynie – przepuszczalnych, słabych, piaszczystych i kamienistych. Warto zwrócić na odmiany o kompaktowym pokroju.
rośliny podobne do lawendy - szałwia omszona fot. iVerde Jbphotographylt AdobeStock
Fot. Jbphotographylt / AdobeStock, iVerde
Szałwia omszona (Salvia nemorosa)
Jest dobrym zamiennikiem lawendy, gdyż ma kwiaty w podobnym kolorze. Kwitnie jednak dużo dłużej niż lawenda (od maja do sierpnia) i jest od niej łatwiejsza w uprawie. Tworzy kępy 40-60 cm wysokości. Ma wiele odmian różniących się kolorem kwiatów. Świetnie radzi sobie na rabatach, w ogrodach skalnych oraz w pojemnikach. Wymaga słonecznych stanowisk i zasobnej, suchej gleby.
rośliny podobne do lawendy - kocimiętka fot. Winfried Rusch AdobeStock iVerde
Fot. Winfried Rusch / AdobeStock, iVerde
Kocimiętka (Nepeta)
Łatwa w uprawie bylina o jasnofioletowych kwiatach. Po przycięciu powtarza kwitnienie. Tworzy kępy, rożnej wysokości (w zależności od odmiany). Jest aromatyczna i ma srebrzyste liście, podobnie jak lawenda, choć większe i bardziej zaokrąglone. Doskonale rośnie w słonecznych miejscach, na rabatach, w ogrodach skalnych, szczelinach między kamieniami, w pojemnikach oraz w ogrodach żwirowych. Ma ciekawe odmiany, także o zwartym, kompaktowym pokroju.
rośliny podobne do lawendy - czyściec wełnisty fot. kazakovmaksim Monika AdobeStock
Fot. kazakovmaksim, Monika / AdobeStock
Czyściec wełnisty (Stachys byzantina)
Jest podobny do lawendy pod względem wymagań oraz koloru liści i kwiatów. Jednak tworzy mniej zwarte, niższe od niej kępy (osiąga 20-30 cm wysokości bez kwiatów i w czasie kwitnienia ok. 50-60 cm). Ma też od lawendy dużo szersze liście – są miękkie i miłe w dotyku. Dlatego zasługuje na uwagę i eksponowane miejsce na rabacie. Lubi słoneczne lub półcieniste miejsca oraz suche, przepuszczalne podłoże o zasadowym odczynie.
rośliny podobne do lawendy - bylica fot. iVerde Rvo233  AdobeStock
Fot. iVerde, Rvo233/ AdobeStok
Bylica (Artemisia)
Grupa mało popularnych, ale wartych uwagi bylin o srebrzystym ulistnieniu. Bylice, w zależności od gatunku i odmiany mogą osiągać różne rozmiary. Bylica 'Powis Castle' (na zdjęciu po lewej) ma bardzo drobne liście i tworzy dość zwarte kępy. Natomiast bardziej popularna bylica luizjańska (Artemisia ludoviciana) – na zdjęciu po prawej – w czasie kwitnienia dorasta nawet do 80 m wysokości i ma luźniejsze kępy oraz bardziej wydłużone, szersze liście. Trzeba pamiętać, że bylice kwitną na żółto.
rośliny podobne do lawendy - kalocefalus fot. s1llu  AdobeStock
Fot. s1llu / AdobeStock
Kalocefalus Browna (Leuophyta brownii)
Niska, mało znana krzewinka o krzaczkowatym pokroju, głównie wykorzystywana do kompozycji w pojemnikach na tarasach, ale można ją sadzić też w kompozycjach z wrzosami oraz ma skalniakach. Dobrze zastępuje lawendę w kompozycjach na słonecznych stanowiskach. Ma cienkie gałązki pokryte szarym kutnerem. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w przeciwieństwie do lawendy kwitnie na żółto. Lubi kwaśną, przepuszczalną glebę. Kalocefalusa nie trzeba nawozić.
rośliny podobne do lawendy - zatrwian tatarski fot. Marat Lala Agatchen AdobeStock
Fot. Marat Lala Agatchen / AdobeStock
Zatrwian tatarski (Goniolimon tataricum)
Ciekawa bylina osiągająca ok. 40 cm wysokości. Zwykle uprawiana na kwiat cięty, ale na rabatach może pełnić rolę "wypełniacza" – ma kępiasty, podobny do lawendy pokrój i lancetowate liście. Kwiaty są białe lub różowawe. Zatrwian tatarski najlepiej rośnie w pełnym słońcu, na przepuszczalnym, wapiennym i zasobnym podłożu.
rośliny podobne do lawendy - wrzos pospolity fot. iVerde
Fot. iVerde
Wrzos pospolity (Calluna vulgaris)
To krzewinka z  rodziny wrzosowatych, wymagająca kwaśnego, próchnicznego podłoża. Odmiany wrzosu o liliowych lub białych kwiatach oraz mniej popularne, te o srebrzystym ulistnieniu są dobrym zamiennikiem lawendy (np. wrzos pospolity 'Jan Dekker, 'Silver Queen', 'Skyline Zilly','Velvet Fascination'). Wrzosy świetnie poradzą sobie w ogrodzie w pobliżu sosen.

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcia tytułowe: shi, Jbphotographylt, s1llu, Aggi Schmid / AdobeStock

Autor
8 roślin podobnych do lawendy | Jakie wybrać, by zastąpić ten śródziemnomorski rarytas?
8 roślin podobnych do lawendy | Jakie wybrać, by zastąpić ten śródziemnomorski rarytas?
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
 
Powiązane tematy
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl