Zatrwian tatarski Goniolimon tataricum

Zatrwian tatarski (Goniolimon tataricum) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
14
Gleba: przepuszczalna, próchniczna
Kolor kwiatów: białe
Odczyn gleby: lekko zasadowa
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 40cm
Okres kwitnienia: VI, VII, VIII, IX
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie sucha
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: kwiat cięty, bukiety, skalniaki, rabaty

Zatrwian tatarski (Goniolimon tataricum) to bylina należąca do rodziny ołownicowatych (Plumbaginaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie, Azji oraz Afryce Północnej.

Posiada wzniesiony, kępiasty pokrój. Osiąga do 40cm wysokości. Liście są długie, lancetowate lub łopatkowate, zebrane w rozetę. Kwitnie od czerwca do września. Kwiaty są drobne, białe, zebrane w okazałe wiechowate kwiatostany.

Wymagania i uprawa

Zatrwian wymaga stanowisk słonecznych, ciepłych. Preferuje gleby przepuszczalne, zasobne w składniki pokarmowe, bogate w wapń. W ciężkich, podmokłych podłożach szybko jest porażany przez choroby grzybowe. Roślina jest mrozoodporna. Wytrzymuje krótkotrwałe susze (jedynie młode okazy trzeba podlewać). Nasiona wysiewa się do rozsadnika w kwietniu, sadzonki wysadza do gruntu pod koniec lata. Zatrwian warto dokarmiać nawozami organicznymi. To gatunek łatwy w uprawie - nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Zastosowanie

Bylinę można uprawiać w ogrodzie na słonecznych rabatach oraz w ogrodach skalnych. Główną jej funkcją jest jednak dostarczanie materiału na suche kompozycje oraz kwiat cięty. Kwiaty ścina się w początkowym okresie kwitnienia. Gatunek dobrze komponuje się w ogrodach urządzanych w stylu śródziemnomorskim.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie: Ettrig - Own work, CC BY-SA 4.0, Link

Obserwuj
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści