Kocimiętka Faassena Nepeta ×faassenii

Kocimietka Faassena Faassen's catnip, fot. Dennis Lamczak (CC BY-SA 2.0) - Flickr
Kocimiętka Faassena (Nepeta ×faassenii) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
100
Dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie, pędy
Gleba: przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta, piaszczysta, próchniczna
Kolor kwiatów: niebieskie, fioletowe
Kwiaty: pojedyncze, pachnące, wargowe, lejkowate
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
Owoce: rozłupnia
Pokrój: wzniesiony, rozłożysty, krzaczkowaty
Zapach: cała roślina, liście
Wysokość: 30-50 cm
Okres kwitnienia: VI, VII, VIII, IX, X
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie sucha
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: nasadzenia naturalistyczne, w grupie, ogrody przydomowe, małe ogrody, duże ogrody, pojemniki, balkony, roślina lecznicza, tarasy, ogrody wiejskie, rabaty, obwódki rabat
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Ciekawostki

Kocimiętka Faassena (Nepeta ×faassenii) to bylina należąca do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). W środowisku naturalnym nie występuje, ponieważ jest gatunkiem botanicznym powstałym przez skrzyżowanie gatunków Nepeta mussinii oraz Nepeta nepetella.

Zwykle dorasta do 30-50 cm wysokości. Pędy kocimiętki są wzniesione, silnie rozgałęzione i kanciaste. Zarówno one jak i sercowate liście rośliny są pokryte srebrno-zielonym kutnerem co sprawia, że mają szarozielony kolor. Cała roślina (a w szczególności liście) intensywnie pachnie.

Kocimiętka Faassena kwitnie w lecie, od czerwca do października. Kwiaty zebrane w nibyokółka tworzące kłosowate kwiatostany. Są dwuwargowe i mają kształt lekowaty. Barwa kwiatów kocimiętki jest najczęściej niebieskofioletowa lub lawendowa. To znana roślina miododajna.

Wymagania i uprawa

Kocimiętka Faassena najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku i w żyznym, przepuszczalnym podłożu. Dobrze znosi krótkotrwałe susze, jednak w czasie długotrwale utrzymującej się bezdeszczowej pogody wymaga podlewania. Zaleca się nawożenie organiczne i nawozy wolno-działające. Dobre będą też środki przeznaczone dla ziół.

Wyższe odmiany mogą wymagać podpór. Roślinę po kwitnieniu warto przyciąć – wtedy zakwitnie ponownie. Uszczykiwanie pędów również wpływa pozytywnie na krzewienie się rośliny.

Kocimiętkę można rozmnażać przez wysiew nasion, choć częściej i lepiej sobie radzi, przez podział oraz sadzonki wierzchołkowe (wiosną).

Zastosowanie

Kocimiętkę Faassena można wykorzystywać do urozmaicania rabat w ogrodach naturalistycznych, wiejskich i śródziemnomorskich. Jest rośliną polecaną do sadzenia w grupach. 

Kocimiętka to również znane zioło, które wykazuje działania bakteriobójcze, moczopędnie, przeciwzapalnie i relaksujące.

Warto ją również uprawiać w pobliżu altan, na tarasie i balkonie, gdyż odstrasza niektóre owady (muchy i komary!).

Ciekawostki

Kocimiętki to rośliny nazywane przez niektórych "kocim narkotykiem". Dzieje się to dlatego, że zapach zioła (który wynika z obecności nepetalaktonu w składzie olejku eterycznego) jest bardzo podobny do zwierzęcych feromonów. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie koty reagują na jej zapach.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Dennis Lamczak/CC BY-SA 2.0/Flickr, Citron/Wikimedia Commons, Stickpen/Wikimedia Commons

Obserwuj
Autor
Katarzyna Jeziorska Katarzyna Jeziorska

Redaktor prowadząca portalu. Z wykształcenia ogrodniczka i specjalistka od roślin leczniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Kocimiętka NEPTUNE 'Bokratune' Nepeta NEPTUNE 'Bokratune'

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści