Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Ciekawostki

Kocimiętka Faassena (Nepeta ×faassenii) to bylina należąca do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). W środowisku naturalnym nie występuje, ponieważ jest gatunkiem botanicznym powstałym przez skrzyżowanie gatunków Nepeta mussinii oraz Nepeta nepetella.

Zwykle dorasta do 30-50 cm wysokości. Pędy kocimiętki są wzniesione, silnie rozgałęzione i kanciaste. Zarówno one jak i sercowate liście rośliny są pokryte srebrno-zielonym kutnerem co sprawia, że mają szarozielony kolor. Cała roślina (a w szczególności liście) intensywnie pachnie.

Kocimiętka Faassena kwitnie w lecie, od czerwca do października. Kwiaty zebrane w nibyokółka tworzące kłosowate kwiatostany. Są dwuwargowe i mają kształt lekowaty. Barwa kwiatów kocimiętki jest najczęściej niebieskofioletowa lub lawendowa. To znana roślina miododajna.

Wymagania i uprawa

Kocimiętka Faassena najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku i w żyznym, przepuszczalnym podłożu. Dobrze znosi krótkotrwałe susze, jednak w czasie długotrwale utrzymującej się bezdeszczowej pogody wymaga podlewania. Zaleca się nawożenie organiczne i nawozy wolno-działające. Dobre będą też środki przeznaczone dla ziół.

Wyższe odmiany mogą wymagać podpór. Roślinę po kwitnieniu warto przyciąć – wtedy zakwitnie ponownie. Uszczykiwanie pędów również wpływa pozytywnie na krzewienie się rośliny.

Kocimiętkę można rozmnażać przez wysiew nasion, choć częściej i lepiej sobie radzi, przez podział oraz sadzonki wierzchołkowe (wiosną).

Zastosowanie

Kocimiętkę Faassena można wykorzystywać do urozmaicania rabat w ogrodach naturalistycznych, wiejskich i śródziemnomorskich. Jest rośliną polecaną do sadzenia w grupach. 

Kocimiętka to również znane zioło, które wykazuje działania bakteriobójcze, moczopędnie, przeciwzapalnie i relaksujące.

Warto ją również uprawiać w pobliżu altan, na tarasie i balkonie, gdyż odstrasza niektóre owady (muchy i komary!).

Ciekawostki

Kocimiętki to rośliny nazywane przez niektórych "kocim narkotykiem". Dzieje się to dlatego, że zapach zioła (który wynika z obecności nepetalaktonu w składzie olejku eterycznego) jest bardzo podobny do zwierzęcych feromonów. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie koty reagują na jej zapach.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Dennis Lamczak/CC BY-SA 2.0/Flickr, Citron/Wikimedia Commons, Stickpen/Wikimedia Commons