Kocimiętka Faassena (Nepeta × faassenii)

to roślina wieloletnia należąca do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). W środowisku naturalnym nie występuje – jest bowiem gatunkiem botanicznym powstałym z krzyżówki kocimiętek Mussina oraz nepetella.

Zwykle dorasta do 45-50 cm wysokości. Pędy kocimiętki są wzniesione, silnie rozgałęzione i kanciaste. Zarówno one jak i sercowate liście rośliny są pokryte srebrno-zielonym kutnerem. 

Kwiaty zebrane w nibyokółka, są charakterystycznie dla rodziny – są lejkowate i dwuwargowe. Barwa kwiatów kocimiętki jest najczęściej niebieskofioletowa. Kocimiętka kwitnie od maja do września, a nawet października.

Cała roślina (a w szczególności liście) intensywnie pachnie.

Wymagania i uprawa kocimiętki

Kocimiętka najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku i w żyznym, przepuszczalnym podłożu. Dobrze znosi krótkotrwałe susze, jednak w czasie długotrwale utrzymującej się bezdeszczowej pogody wymaga podlewania.

Wyższe odmiany mogą wymagać podpór. Roślinę po pierwszym kwitnieniu warto przyciąć – wtedy zakwitnie ponownie. Uszczykiwanie pędów również wpływa pozytywnie na krzewienie się rośliny.

Do dokarmiania poleca się stosować nawozy organiczne i wolno-działające, jak również te, szczególnie przeznaczone do ziół.

Rozmnażanie kocimiętki

Można ją rozmnażać przez wysiew nasion, choć częściej i lepiej sobie radzi, przez podział starszych okazów.
Można również pobierać sadzonki wierzchołkowe na wiosnę.

Zastosowanie kocimiętki

Kocimiętkę można wykorzystywać do urozmaicania rabat w ogrodach naturalistycznych, wiejskich i śródziemnomorskich. Warto ją również uprawiać w pobliżu altan, na tarasie i balkonie, gdyż odstrasza niektóre owady (muchy i komary!). To ponadto znana roślina miododajna.

Kocimiętka to również znane zioło – wykazuje działania bakteriobójcze, moczopędnie, przeciwzapalnie i relaksujące.

Ciekawostki dotyczące kocimiętki

Jak nazwa wskazuje, bylina ta jest lubiana przez koty do tego stopnia, że niektórzy nazywają ją "kocim narkotykiem" (zdarza się jednak, że nie wszystkie koty reagują na jej zapach). Dzieje się to dlatego, że zapach zioła (który wynika z obecności nepetalaktonu w składzie olejku eterycznego) jest bardzo podobny do zwierzęcych feromonów.


Zdjęcia: Citron/via Wikimedia Commons, martinaH79/Pixabay, Stickpen/Wikimedia Commons