Kwiaty przez całe lato i dłużej: letnia feeria barw kocimiętek
Kocimiętka to bylina, która zachwyca swoją feerią barw od wczesnego lata aż do pierwszych jesiennych przymrozków. Jej kwiaty, w zależności od gatunku i odmiany, przybierają odcienie od delikatnego błękitu i lawendy, przez intensywny fiolet, aż po jasnożółte barwy. Liście kocimiętki są małe, ząbkowane i często posiadają srebrzysty odcień, co dodatkowo podkreśla urok kwiatów. Roślina tworzy zwarte, często rozłożyste kępy, które są nie tylko piękne, ale i praktyczne, gdyż doskonale nadają się do wypełniania przestrzeni w ogrodowych rabatach.
Kocimiętka pochodzi z Europy, Azji i Afryki. Należy do rodziny jasnotowatych. Jest bardzo odporna na upały i suszę – zwłaszcza odmiany o srebrnoszarych liściach. Kwiaty sprawdzą się idealnie w wiązance ogrodowej, choć możesz je także suszyć.
Różnorodność gatunków kocimiętki idealnych do ogrodu:
- Kocimiętka Faassena (Nepeta x faassenii) jest najlepiej znaną odmianą, charakteryzującą się lawendowymi i błękitnymi kwiatami oraz niewielką wysokością. Jeśli przytniesz ją po okresie kwitnienia, po około sześciu tygodniach zakwitnie ponownie. Jest idealna do stworzenia spokojnej atmosfery w ogrodzie. Ta niska roślina doskonale nadaje się do obsadzania rabat i ścieżek.
- Kocimiętka govaniana (Nepeta govaniana) to niezwykła roślina z jasnożółtymi kwiatami, która preferuje wilgotne i zacienione miejsca, co czyni ją doskonałym wyborem do mniej nasłonecznionych części ogrodu.
- Kocimiętka kubańska (Nepeta kubanica) to odmiana charakteryzująca się dużą gęstością i fioletowo-niebieskimi kwiatami.
- Kocimiętka syberyjska (Nepeta sibirica) to roślina charakteryzująca się fioletowo-błękitnymi kwiatami i niewielką gęstością. Jest idealna do delikatniejszych kompozycji.
Gdzie najlepiej jest sadzić kocimiętki, by pięknie kwitły?
Kocimiętka (łac. Nepeta) jest rośliną niezwykle łatwą w uprawie, co czyni ją doskonałym wyborem dla ogrodników na każdym poziomie doświadczenia. Najważniejsze jest, aby sadzić ją w miejscach odpowiednich dla wybranego gatunku. Najczęściej są stanowiska umiarkowanie suche i nasłonecznione (wyjątkiem jest kocimiętka govaniana).
Roślina doskonale radzi sobie na rabatkach bylinowych, można jednak sadzić ją w otoczeniu wyższych roślin, na przykład w pobliżu bukszpanu, trzmieliny pospolitej lub ostrokrzewu bukszpanowego. Ponad 250 różnych odmian tej rośliny pozwala na stworzenie niepowtarzalnych kompozycji w ogrodzie.
To doskonały wybór nawet wtedy, gdy rośliny możesz sadzić wyłącznie w doniczkach. Niezależnie od sposobu, kocimiętka pozwoli ci cieszyć się kwiatami przez całe lato. Docenią je także inni mieszkańcy naszego środowiska, w tym trzmiele i pszczoły gromadzące pyłek, a także motyle, które wprost uwielbiają rozkoszować się ich nektarem. Istnieje ponad 250 różnych odmian tej rośliny.
Skąd pochodzi nazwa?
Kocimiętka zawdzięcza swoją nazwę mruczącym czworonogom – większość z nich wprost szaleje na jej punkcie. Przyczyną tego stanu rzeczy jest nepetalakton, czyli związek chemiczny występujący w liściach wielu odmian tej byliny. Niektóre koty uwielbiają go tak bardzo, że gdy tylko znajdą się w pobliżu kocimiętki, zaczynają turlać się i ocierać, zupełnie jakby były w niej szaleńczo zakochane. Suszone liście kocimiętki są czasami dodawane do kocich zabawek.
Przycinanie kocimiętki – praktyczne wskazówki
Przycinanie, to zaraz obok nawożenia i podlewania najważniejszy zabieg pielęgnacyjny kocimiętki. Zaniedbanie tej czynności może się szybko odbić na wyglądzie naszej rośliny i utraty swojego pierwotnego uroku.
- Usuwaj zwiędłe kwiaty, by pobudzić roślinę do ponownego zakwitnięcia.
- Odmiany wysokopienne należy przycinać w maju. Jeśli chcesz ograniczyć wysokość rośliny, przytnij ją o połowę.
- Po zakończeniu kwitnienia należy lekko przyciąć rośliny, aby zachęcić je do ponownego zakwitnięcia.
- Kocimiętkę należy przycinać dopiero po zimie. Martwe części roślin nad glebą są doskonałą kryjówką dla owadów, na przykład biedronek.
- Odcinaj martwe liście i łodygi – mogą być wykorzystane jako mulcz, co pomaga w utrzymaniu wilgotności gleby i ogranicza wzrost chwastów..
Tekst i zdjęcia: opracowanie na podstawie materiałów iVerde 'Perennial Power'