Logo
Logo

Kocimiętka ‘Six Hills Giant’

Kocimiętki to aromatyczne byliny rabatowe, uprawiane dla ozdobnych kwiatów i liści. Na świecie występuje około 250 gatunków kocimiętek. Najpopularniejszym z uprawianych u nas gatunków jest kocimiętka Faassena oraz odmiany uzyskane z jej udziałem.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Kocimiętka (Nepeta) 'Six Hills Giant' przyciąga uwagę bujnym wzrostem. Odmiana ta osiąga prawie dwa razy większe rozmiary niż gatunek. Jej kępy dorastają do 60 cm wysokości i podobnej szerokości. Łodygi od dołu są rozgałęzione, liście są szarozielone, nieduże, sercowate, osadzone na krótkich ogonkach. Ich powierzchnia jest pomarszczona i pokryta włoskami  zaś brzegi karbowane.

Niebieskie kwiaty wyrastają z fioletowych kielichów zebranych w okółki rozmieszczone piętrowo na łodygach. Zrośnięte u nasady płatki tworzą lejkowatą rurkę zakończoną dwiema wargami. Warga górna zakończona jest dwiema łatkami, a dolna trzema. Roślina kwitnie długo i obficie, od lata do jesieni. Obcinanie przekwitłych kwiatostanów stymuluje rośliny do tworzenia nowych kwiatów.

kocimiętka six hills giant fot. A. Jurgielewicz-Wikieł (ZSzP) Fot. Anna Jurgielewicz-Wikieł (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych kocimiętek

Uprawa i wymagania

Kocimiętki to byliny o bardzo małych wymaganiach uprawowych. Mogą rosnąć niemal na każdej glebie, o ile nie jest zbyt sucha, zbyt ciężka lub mokra. Nie wymagają żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, poza wiosennym usunięciem zaschniętych zeszłorocznych łodyg. Są w pełni odporne na mróz, rzadko chorują. Do prawidłowego wzrostu i obfitego kwitnienia potrzebują słonecznego stanowiska.

Gdzie posadzić?

Kocimiętki cieszą się rosnącą popularnością. Coraz częściej można je spotkać nie tylko w przydomowych ogródkach i na działkach, ale też w zieleni miejskiej i osiedlowej, jako rośliny stosowane do dekoracji balkonów lub tarasów, sadzone w donicach lub skrzynkach. Ich zapach (niestety nie przez każdego odbierany jako przyjemny) podobno skutecznie odstrasza komary i muchy.

Rośliny te są także znane z wydzielania substancji feromonowych wywołujących stany euforyczne u kotów. Jednak nie wszystkie koty reagują w ten sam sposób na kocimiętki. Okazuje się, że około 30% populacji tych zwierząt wcale nie reaguje na kocimiętki. Kocimiętki są cennymi roślinami sprzyjającymi owadom zapylającym, ich kwiaty produkują odżywczy nektar i pyłek. W czasie kwitnienia rośliny są licznie odwiedzane przez pszczoły, motyle, trzmiele, ćmy i inne pożyteczne owady.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Anna Jurgielewicz-Wikieł (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Autor
Kocimiętka ‘Six Hills Giant’
Kocimiętka ‘Six Hills Giant’
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Powiązane rośliny