Logo
Logo
83
Okazje

Kocimiętka ‘Six Hills Giant’

Kocimiętki to aromatyczne byliny rabatowe, uprawiane dla ozdobnych kwiatów i liści. Na świecie występuje około 250 gatunków kocimiętek. Najpopularniejszym z uprawianych u nas gatunków jest kocimiętka Faassena oraz odmiany uzyskane z jej udziałem.

 

Kocimiętka (Nepeta) 'Six Hills Giant' przyciąga uwagę bujnym wzrostem. Odmiana ta osiąga prawie dwa razy większe rozmiary niż gatunek. Jej kępy dorastają do 60 cm wysokości i podobnej szerokości. Łodygi od dołu są rozgałęzione, liście są szarozielone, nieduże, sercowate, osadzone na krótkich ogonkach. Ich powierzchnia jest pomarszczona i pokryta włoskami  zaś brzegi karbowane.

Niebieskie kwiaty wyrastają z fioletowych kielichów zebranych w okółki rozmieszczone piętrowo na łodygach. Zrośnięte u nasady płatki tworzą lejkowatą rurkę zakończoną dwiema wargami. Warga górna zakończona jest dwiema łatkami, a dolna trzema. Roślina kwitnie długo i obficie, od lata do jesieni. Obcinanie przekwitłych kwiatostanów stymuluje rośliny do tworzenia nowych kwiatów.

kocimiętka six hills giant fot. A. Jurgielewicz-Wikieł (ZSzP)Fot. Anna Jurgielewicz-Wikieł (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych kocimiętek

Uprawa i wymagania

Kocimiętki to byliny o bardzo małych wymaganiach uprawowych. Mogą rosnąć niemal na każdej glebie, o ile nie jest zbyt sucha, zbyt ciężka lub mokra. Nie wymagają żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, poza wiosennym usunięciem zaschniętych zeszłorocznych łodyg. Są w pełni odporne na mróz, rzadko chorują. Do prawidłowego wzrostu i obfitego kwitnienia potrzebują słonecznego stanowiska.

Gdzie posadzić?

Kocimiętki cieszą się rosnącą popularnością. Coraz częściej można je spotkać nie tylko w przydomowych ogródkach i na działkach, ale też w zieleni miejskiej i osiedlowej, jako rośliny stosowane do dekoracji balkonów lub tarasów, sadzone w donicach lub skrzynkach. Ich zapach (niestety nie przez każdego odbierany jako przyjemny) podobno skutecznie odstrasza komary i muchy.

Rośliny te są także znane z wydzielania substancji feromonowych wywołujących stany euforyczne u kotów. Jednak nie wszystkie koty reagują w ten sam sposób na kocimiętki. Okazuje się, że około 30% populacji tych zwierząt wcale nie reaguje na kocimiętki. Kocimiętki są cennymi roślinami sprzyjającymi owadom zapylającym, ich kwiaty produkują odżywczy nektar i pyłek. W czasie kwitnienia rośliny są licznie odwiedzane przez pszczoły, motyle, trzmiele, ćmy i inne pożyteczne owady.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Anna Jurgielewicz-Wikieł (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Tagi
 
Powiązane rośliny
Lista zakupów


 
Twoja strona ogrodu