Logo
Logo
83
Do góry

Kocimiętka ‘Six Hills Giant’

Kocimiętki to aromatyczne byliny rabatowe, uprawiane dla ozdobnych kwiatów i liści. Na świecie występuje około 250 gatunków kocimiętek. Najpopularniejszym z uprawianych u nas gatunków jest kocimiętka Faassena oraz odmiany uzyskane z jej udziałem.

Kocimiętka (Nepeta) 'Six Hills Giant' przyciąga uwagę bujnym wzrostem. Odmiana ta osiąga prawie dwa razy większe rozmiary niż gatunek. Jej kępy dorastają do 60 cm wysokości i podobnej szerokości. Łodygi od dołu są rozgałęzione, liście są szarozielone, nieduże, sercowate, osadzone na krótkich ogonkach. Ich powierzchnia jest pomarszczona i pokryta włoskami  zaś brzegi karbowane.

Niebieskie kwiaty wyrastają z fioletowych kielichów zebranych w okółki rozmieszczone piętrowo na łodygach. Zrośnięte u nasady płatki tworzą lejkowatą rurkę zakończoną dwiema wargami. Warga górna zakończona jest dwiema łatkami, a dolna trzema. Roślina kwitnie długo i obficie, od lata do jesieni. Obcinanie przekwitłych kwiatostanów stymuluje rośliny do tworzenia nowych kwiatów.

kocimiętka six hills giant fot. A. Jurgielewicz-Wikieł (ZSzP)Fot. Anna Jurgielewicz-Wikieł (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych kocimiętek

Uprawa i wymagania

Kocimiętki to byliny o bardzo małych wymaganiach uprawowych. Mogą rosnąć niemal na każdej glebie, o ile nie jest zbyt sucha, zbyt ciężka lub mokra. Nie wymagają żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, poza wiosennym usunięciem zaschniętych zeszłorocznych łodyg. Są w pełni odporne na mróz, rzadko chorują. Do prawidłowego wzrostu i obfitego kwitnienia potrzebują słonecznego stanowiska.

Gdzie posadzić?

Kocimiętki cieszą się rosnącą popularnością. Coraz częściej można je spotkać nie tylko w przydomowych ogródkach i na działkach, ale też w zieleni miejskiej i osiedlowej, jako rośliny stosowane do dekoracji balkonów lub tarasów, sadzone w donicach lub skrzynkach. Ich zapach (niestety nie przez każdego odbierany jako przyjemny) podobno skutecznie odstrasza komary i muchy.

Rośliny te są także znane z wydzielania substancji feromonowych wywołujących stany euforyczne u kotów. Jednak nie wszystkie koty reagują w ten sam sposób na kocimiętki. Okazuje się, że około 30% populacji tych zwierząt wcale nie reaguje na kocimiętki. Kocimiętki są cennymi roślinami sprzyjającymi owadom zapylającym, ich kwiaty produkują odżywczy nektar i pyłek. W czasie kwitnienia rośliny są licznie odwiedzane przez pszczoły, motyle, trzmiele, ćmy i inne pożyteczne owady.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Anna Jurgielewicz-Wikieł (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Warto przeczytać
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
Zima to dla większości roślin okres spoczynku przed nowym sezonem, ale dla nas ogrodników to nie czas na odpoczynek, lecz doskonały moment na...
Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu