Logo
Logo

Kocimiętka ‘Walker’s Low’

Kocimiętki to aromatyczne byliny rabatowe, uprawiane dla ozdobnych kwiatów i liści. Na świecie występuje około 250 gatunków kocimiętek. Najpopularniejszym z uprawianych u nas gatunków jest kocimiętka Faassena oraz odmiany uzyskane z jej udziałem.

Poznaj odmianę 'Walker's Low', która charakteryzuje się bardzo silnym wzrostem, a do tego jest bezproblemowa w uprawie!

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Kocimiętka (Nepeta) ‘Walker’s Low’ przykuwa uwagę wigorem i bujnym wzrostem, osiąga prawie dwa razy większe rozmiary niż gatunek. Jej kępy dorastają do 60 cm wysokości i podobnej szerokości. Łodygi od dołu są rozgałęzione, liście srebrzystoszare, nieduże, jajowatolancetowate, osadzone na krótkich ogonkach. Ich powierzchnia jest pomarszczona i pokryta włoskami, wierzchołek tępy a brzegi karbowane.

Zebrane w okółki lawendowoniebieskie kwiaty kocimiętki 'Walker's Low' rozmieszczone są wzdłuż łodyg, tworząc nibykłosy.

Zrośnięte u nasady płatki tworzą lejkowatą rurkę zakończoną dwiema wargami. Warga górna zakończona jest dwiema łatkami, a dolna trzema. Kocimiętka kwitnie długo i obficie, od lata do jesieni. Obcinanie przekwitłych kwiatostanów stymuluje rośliny do tworzenia nowych kwiatów.

Zobacz więcej ciekawych kocimiętek

Uprawa i wymagania

Kocimiętka ‘Walker’s Low’ jest byliną o małych wymaganiach uprawowych, dobrze rośnie niemal na każdej glebie, o ile nie jest zbyt sucha, zbyt ciężka lub za mokra. Nie wymaga żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, poza wiosennym ścięciem zaschniętych zeszłorocznych łodyg. Roślina jest w pełni odporna na mróz, zdrowa. Do prawidłowego wzrostu i obfitego kwitnienia potrzebuje słonecznego stanowiska.

Gdzie posadzić?

Kocimiętka doskonale nadaje się do uprawy w przydomowych ogrodach i na działkach, ale też znajduje szerokie zastosowanie w zieleni miejskiej i osiedlowej. Odmiana ‘Walker’s Low’ sadzona w grupach pełni role rośliny okrywowej, a na brzegach rabat tworzy kwitnącą obwódkę. Można ją wykorzystywać do dekoracji słonecznych balkonów lub tarasów, sadząc w donicach lub skrzynkach.

Zapach kocimiętek podobno skutecznie odstrasza komary i muchy. Rośliny te są także znane z wydzielania substancji feromonowych wywołujących stany euforyczne u kotów.

Jednak nie wszystkie koty reagują jednakowo na kocimiętki. Okazuje się, że dla około 30% populacji tych zwierząt zapach kocimiętek jest obojętny. Kocimiętki są roślinami sprzyjającymi owadom zapylającym, ich kwiaty produkują odżywczy nektar i pyłek. W czasie kwitnienia rośliny są licznie odwiedzane przez pszczoły, motyle, trzmiele, ćmy i inne pożyteczne owady.

 

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl

Autor
Kocimiętka ‘Walker’s Low’
Kocimiętka ‘Walker’s Low’
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny