Logo
Logo

Kocimiętka dla kota | Czy jest bezpieczna i jak działa?

Kocimiętka to bardzo znana roślina, która słynie ze swojego wpływu na koty. Zapach kocimiętki skutecznie wabi większość kotów, a zabawki wypełnione tym afrodyzjakiem szybko stają się ulubionym akcesorium futrzaka. Dlaczego koty reagują na kocimiętkę? Czy wszystkie koty lubią kocimiętkę? Czego można użyć zamiast kocimiętki?

Spis treści
Jak wygląda kocimiętka? Co robi kocimiętka z kotem? Czy wszystkie koty reagują na kocimiętkę? Czy kocimiętka to narkotyk? Jak koty reagują na kocimiętkę? Co zamiast kocimiętki?

Jak wygląda kocimiętka?

Kocimiętka właściwa to niewielki krzew, dorastający do 40 cm wysokości o bardzo ozdobnym wyglądzie i niewielkich wymaganiach uprawowych, dlatego chętnie sadzona jest w ogrodach i w donicach na balkonie. Sercowate liście są delikatnie pomarszczone i mają szarozieloną barwę.

Drobne kwiaty, mają lawendową lub fioletową barwę i zebrane są w nibykłosy, pięknie ozdabiając rabaty. Kocimiętki kwitną od maja do września.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 

Post udostępniony przez Dorota Soszka (@doris_s_garden)

Co robi kocimiętka z kotem?

Kocimiętka zawiera nepetalakton, który oddziałując na receptory kota, zwiększa jego ochotę na pieszczoty i zabawy. Futrzak ociera się o meble i człowieka, mruczy, miauczy i domaga się kontaktu. Kot łatwiej się odpręża i jest zrelaksowany, a dodatkowo podąża za zapachem kocimiętki. Dlatego kocimiętka często wykorzystywana jest do zachęcenia zwierzaka do korzystania z drapaka (wystarczy spryskać go sprayem z kocimiętką), odstresowania kota lub ułatwienia jego oswojenia.

Co ważne kocimiętka działa pobudzająco tylko przez kilka minut, po tym czasie kot staje się niewrażliwy na zawarte w niej substancje chemiczne, aby po około godzinie znowu zareagować pobudzeniem na zapach kocimiętki.

Munchkin / Youtube

 

Czy wszystkie koty reagują na kocimiętkę?

Nie wszystkie koty reagują na kocimiętkę, gdyż nie wszystkie posiadają odpowiednie receptory. Szacuje się, że na tę roślinę reaguje około 2/3 futrzaków.

Co więcej, na niektóre koty kocimiętka działa pobudzająco, a na inne odprężająco. To, w jaki sposób dany kot reaguje, jest uwarunkowane genetycznie, a skłonność lub jej brak do reakcji na kocimiętkę jest dziedziczny.

Czy kocimiętka to narkotyk?

Kocimiętka ma działanie psychotyczne (chociaż jak wspomniano wcześniej, nie na wszystkie osobniki), jednak nie uzależnia. Dodatkowo jest w pełni bezpieczna dla ludzi i zwierząt, a nawet jest często wykorzystywana w ziołolecznictwie ze względu na swoje szerokie właściwości zdrowotne. Nawet jeśli kot zje kocimiętkę, to roślina w żaden sposób mu nie zaszkodzi, dlatego jest ona polecana do ogrodów i domów, w których przebywają futrzaki.

Jak koty reagują na kocimiętkę?

Kot wyczuwa zapach kocimiętki i kieruje się do jego źródła. W pobliżu kocimiętki może się tarzać, łasić, a nawet lizać i podgryzać roślinę. Każdy kot może reagować trochę inaczej, a futrzaki, reagujące na roślinę wpadają w specyficzny trans: mogą podskakiwać, być chętne do zabawy i mocno pobudzone lub leżeć, mruczeć i sprawiać wrażenie, że znajdują się w stanie pełnego odprężenia. Najsilniej koty reagują na samą roślinę, mniej na zabawki nią wypełnione.

Co zamiast kocimiętki?

Podobne działanie do kocimiętki ma waleriana, czyli kozłek lekarski. Co ważne, działanie pobudzające lub odprężające, można zaobserwować nawet u kotów, które nie reagują na kocimiętkę, chociaż też nie wszystkie osobniki reagują na walerianę. Roślina ta wydziela zapach, działający na kota podobnie jak feromony, więc zachowanie kota przypomina to po kocimiętce – może wykazywać większą chęć na zabawę i pieszczoty, mruczeć, miauczeć, podskakiwać i ocierać się o źródło zapachu. Jeśli kot nie jest zainteresowany kocimiętką, to warto wypróbować właśnie walerianę, aby pobudzić go do zabawy lub pomóc odprężyć się w sytuacji silnego stresu.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: FurryFritz / AdobeStock

Autor
Kocimiętka dla kota | Czy jest bezpieczna i jak działa?
Kocimiętka dla kota | Czy jest bezpieczna i jak działa?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl