Ogród idealny i bezpieczny dla kota | Jak powinien wyglądać?

kot w ogrodzie fot. MarPockStudios - Pixabay

Koty lubią spędzać czas w ogrodzie, a zielona aura sprawia, że budzi się w nich instynkt drapieżnika. Chodząc jednak własnymi ścieżkami, łatwo natknąć się na różne rośliny. Dlatego ogród, w którym przebywa kot, powinien spełniać kilka podstawowych warunków, by był dla niego bezpieczny i przyjazny.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
55
Spis treści
Co może stać się kotu w ogrodzie? Jak stworzyć idealny ogród dla kota? Zapewnij zwierzakowi odpowiednie warunki! Jak zabezpieczyć ogród przed kotem? Jak osłonić rośliny?

Jakie niebezpieczeństwa czyhają na kota w ogrodzie?

Szkodliwe rośliny
Jednym z zagrożeń czyhających na kota w ogrodzie są toksyczne rośliny. Aby zapewnić pupilowi bezpieczną przestrzeń, należy zrezygnować z niebezpiecznych dla niego roślin, które mogłyby mu zaszkodzić, powodując duże problemy zdrowotne, a nawet śmierć.

Najbardziej niebezpieczne (trujące) są konwalia majowa, cisligustr pospolity, lilie, naparstnicaoleanderostróżkarącznik pospolity i złotokap. Tych gatunków najlepiej unikać w ogrodzie w ogóle, gdyż praktycznie wszystkie ich fragmenty są toksyczne. Zwierzę, które je spożyło, ma ślinotok i nudności, cierpi na wymioty, zaburzenia równowagi, halucynacje i duszności, a brak opieki weterynaryjnej może doprowadzić nawet do śmierci.

kot i rośliny w ogrodzie fot. pelambung Pixabay
fot. pelambung Pixabay
 

Daleko od cierni i kolców
Krzywdę nieostrożnemu kotu wyrządzić mogą również rośliny cierniste. Unikajmy zatem berberysów, głogów, pigwowców i rokitników.

Niebezpieczne środki chemiczne
Szczególną uwagę należy zwrócić także na to, by po zabiegach opryskiwania chemicznymi środkami ochrony roślin lub trawnika - przez kilka lub kilkanaście godzin - nie wypuszczać kota do ogrodu. Jego naturalnym odruchem jest wylizywanie sierści i łap więc jeśli znajdzie się na nich choć odrobina toksycznej substancji – może być w niebezpieczeństwie.

Ogród idealny dla kota

Koty często podgryzają rośliny, które korzystnie wpływają na ich zdrowie. W ogrodzie przyjaznym dla kota nie powinno zabraknąć więc pietruszki, krwawnika pospolitego i ogórecznika o właściwościach wzmacniających, tymianku czy oregano zwalczających pasożyty, a także mięty poprawiającej trawienie. Do roślin uwielbianych przez koty zalicza się też kocimiętka o działaniu wręcz narkotyzującym, gdyż koty uwielbiają się w niej tarzać.

kot w ogrodzie fot. traumfaenger Pixabay
fot. traumfaenger Pixabay

Stworzenie odpowiednich warunków

Koty mają swoje przyzwyczajenia. Jednym z nich jest wspinanie się, dlatego dobrze, jeśli w ogrodzie znajdzie się niewysokie drzewo z gałęziami na wielu poziomach. Ułatwi im to nie tyle wspinaczkę, ile zejście na dół.

Koty mają w zwyczaju też drapać i ostrzyć pazury. Z tego względu warto przeznaczyć na ten cel jedno lub dwa drzewa, lub położyć w kocim zakątku duży konar, na którym kot będzie zaspokajał tę potrzebę. Drzewa, które chcemy uchronić przed drapaniem, w szczególności młode lub wrażliwsze okazy, można zabezpieczyć grubą siatką.

W ogrodzie powinniśmy też zapewnić kotu osłonę przed słońcem, np. w postaci zarośli, oraz miskę z wodą. Specjalne miejsce w kącie ogrodu, z kilkucentymetrową warstwą piasku na ziemi, obsadzone uwielbianą przez nie i wspomnianą już wcześniej kocimiętką sprawi, że kot nie będzie zanieczyszczał odchodami grządek lub dziecięcej piaskownicy.

kot w ogrodzie fot. olokris Pixabay
fot. olokris Pixabay
Ogród idealny i bezpieczny dla kota | Jak powinien wyglądać?
kot w ogrodzie fot. Andreas Lischka - Pixabay kot w ogrodzie fot. corinaselberg - Pixabay kot w ogrodzie fot. Eszter Miller - Pixabay
Zobacz galerię (11 zdjęć)
11 zdjęć
Zobacz galerię


Kot nie musi wyrządzać szkód w ogrodzie

Kot w ogrodzie czasem może być uciążliwy. Zdarza się, że obgryza rośliny, drapie pnie drzew, znaczy teren, wyleguje się na rabatach, biega po świeżo wysianych grządkach, a czasem nawet załatwia swoje potrzeby fizjologiczne na trawniku – powoduje to powstawanie żółtych plam w darni. Każdy z tych problemów można łatwo rozwiązać. Oto kilka rad.

  • W narożnikach ogrodu, gdzie koty lubią znaczyć teren, można zrezygnować z roślin wrażliwych na zwierzęcy mocz tj. wrzosy czy miniaturowe iglaki, i posadzić wysokie rośliny liściaste.
  • Pnie młodych drzewek warto osłonić grubą siatką chroniącą przed drapaniem, podobnie jak świeżo posadzone rośliny i wysiane nasiona, które warto osłaniać siatką o dużych oczkach utrudniającą kotom grzebanie.
  • Jak najwięcej kwiatów sezonowych należy uprawiać w donicach zamiast w gruncie, a ewentualne miejsca na trawniku, w których zwierzak się załatwił, dobrze jest jak najszybciej obficie polać wodą, by stężenie azotu w moczu było niższe i nie wypaliło trawy.
  • Gdy w ogrodzie znajdzie się kąt z drapakiem, kocimiętką, kocimi zabawkami, piaskiem i wysokimi trawami, gdy kot będzie mógł się schować i zaspokoić swoje dzikie instynkty - szybko nauczy się jak być nieuciążliwym użytkownikiem przydomowego ogródka.

Tekst: Patrycja Lipiec, zdjęcie tytułowe: MarPockStudios, Andy Crissell / Pixabay


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Dzwonek z nasionami dla ptaków
Dzwonek z nasionami dla ptaków
Pokarm dla ptaków - mieszanka ziaren 3 kg
Pokarm dla ptaków - mieszanka ziaren 3 kg
Pokarm Dla Ptaków, uniwersalna mieszanka ziaren – 1 l
Pokarm Dla Ptaków, uniwersalna mieszanka ziaren – 1 l
Kula Gigant, pokarm dla ptaków, 1 szt. – 550 g
Kula Gigant, pokarm dla ptaków, 1 szt. – 550 g
Obserwuj
Autor
Porady ekspertów Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych, którzy dzielą się z Wami swoim doświadczeniem i radami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Gość Agata
21-03-2023 17:54
Popieram tylko o trujących się mówi a o tych bezpiecznych krzewach i drzewach nic.
Gość dusia
16-09-2021 13:54
jakie drzewa są bezpieczne i można mieć w ogrodzie dla kota?
Gość Małgorzata
11-09-2020 21:25
Jak w większości artykułów, te same informacje jakich roślin unikać, ale ich lista jest niestety dużo dłuższa. Szkoda, że nie wymieniane są te bezpieczne poza ziołami. Jakieś krzewy na przykład. To byłoby cenne.
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści