Logo
Logo

Jak odstraszyć kota z ogrodu? Nasze sposoby naprawdę działają!

Czy Twój ogród stał się ulubionym miejscem dla kotów sąsiadów? Jesteś zmęczony nieustannym sprzątaniem po nich, a sam ogród cierpi na ich obecności. W tym artykule podpowiemy Ci, jak odstraszyć kota z ogrodu, aby zachować jego piękno i porządek. Przyjrzymy się produktom i sposobom, które pomogą Ci skutecznie opanować "koci problem".

Spis treści
Dlaczego obce koty lubią chodzić po naszych ogrodach? Czym są i jak działają odstraszacze na koty? Jakie są sposoby i odstraszacze kotów z ogrodu? Jakie zapachy będą działać odstraszająco na koty?

Dlaczego koty chodzą do innych ogrodów?

Koty są zwierzętami terytorialnymi, kierowanymi naturalnym instynktem łowieckim, który przybiera na sile, gdy tylko wyruszają na polowanie. Dla ogrodników zrozumienie głęboko zakorzenionego kociego instynktu jest zarówno kluczem do rozwiązania problemów (m.in. uszkodzenie roślin, zanieczyszczenie ogrodu), jak i poznaniem sposobów na stworzenie ogrodów bardziej przyjaznych tym zwierzętom.

Na wolności kotowate przemierzają rozległe obszary i używają złożonych sposobów znakowania (m.in. zostawiają zapach i widoczne zadrapania), aby pokazać swoje prawo do terenu i tym samym uniknąć kontaktu oraz konfliktów z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Gdy koty żyją w zatłoczonej miejskiej przestrzeni, ich naturalny system społeczny może się załamać, powodując kłopoty.

Koty często przyciąga do ogrodu żwirek lub piasek, dlatego bezpiecznie jest pozbyć się takich powierzchni obsadzając roślinami, które odstraszą te zwierzęta.

Magdalena Markiewicz / YouTube

 

Czym są i jak działają odstraszacze na koty?

Odstraszacze na koty to produkty zaprojektowane tak, aby odstraszyć koty od określonych obszarów. Działają poprzez stymulację nieprzyjemnych bodźców sensorycznych dla kotów, takich jak dźwięk, zapach, dotyk czy wizualizacja. Wszystkie te metody mają na celu stworzenie dla kota negatywnego skojarzenia z danym obszarem, bez powodowania im jakiegokolwiek fizycznego bólu.

Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
Przeczytaj także
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów

Co jest dobre na odstraszanie kotów?

Istnieje wiele różnych rodzajów odstraszaczy na koty, które działają na różne zmysły tych zwierząt. Oto kilka przykładów:

Odstraszacze zapachowe

Koty mają bardzo wrażliwe nozdrza, co sprawia, że odstraszacze zapachowe są jednym z najpopularniejszych sposobów na odstraszanie kotów. Niektóre naturalne zapachy, takie jak cytrusy, pieprz czy zioła jak ruda, są dla kotów nieprzyjemne i mogą skutecznie je odstraszać. Na rynku dostępne są również specjalistyczne spraye odstraszające koty, które zawierają silne zapachy nieprzyjemne dla kotów.

Środek odstraszający koty
Kunagone! Środek odstraszający koty
KUNAGONE na KOTY to sprawdzone rozwiązanie na ochronę przed kotami. Produkt swoje działanie zawdzięcza unikalnej mieszance włosia kilku psów różnej rasy. Całość poddana jest obróbce termicznej z dodatkiem substancji zapachowych odstraszających koty oraz wosku roślinnego przedłużającego działanie produktu.
Sprawdź i zamów w naszym sklepie online
Płyn odstraszający psy i koty
Spray! Na odstraszanie kotów i nie tylko
Preparat do odstraszania psów i kotów o silnym działaniu. Zawiesina posiada szerokie spektrum działania i zniechęca zwierzęta do przebywania w miejscu zastosowania. Produkt nie sprzyja bytowaniu zwierząt przez 7 dni.
Sprawdź i zamów w naszym sklepie online

Odstraszacze dźwiękowe

Innym rodzajem odstraszaczy są te, które wykorzystują dźwięk do odstraszania kotów. Mogą to być dzwonki, które wydają dźwięki podczas ruchu, lub bardziej zaawansowane urządzenia ultradźwiękowe, które emitują dźwięki o wysokiej częstotliwości niesłyszalne dla ludzi, ale irytujące dla kotów.

Warto także pomyśleć o psie (choćby najmniejszym), bo nie ma chyba skuteczniejszego "odstraszacza" kotów niż psie szczekanie!

Odstraszacze dotykowe

Koty są bardzo wrażliwe na dotyk, więc różne tekstury podłoża mogą skutecznie je odstraszać. Takie materiały jak folia aluminiowa, siatka ogrodzeniowa czy plastikowe dywaniki mogą być dla nich nieprzyjemne. Ponadto, na rynku dostępne są również maty odstraszające, które mają na powierzchni niewielkie kolce - nie są one szkodliwe dla kota, ale ich dotyk jest dla niego nieprzyjemny, co skutecznie odstrasza zwierzę.

Najskuteczniejsze zapachy, by przepędzić koty!

  • Koty nie lubią zapachu niektórych roślin: ruty, lawendy, cynamonu, mięty pieprzowej, mięty polej (Mentha pulegium), plektrantusa (Coleus canina) i macierzanki (tymianku cytrynowego). Posadź kilka z nich w całym ogrodzie. Sadzenie między roślinami może przyciągnąć zapylacze i inne pożyteczne owady.
  • Koty unikają silnych zapachów cytrusów. Wyrzuć skórki bezpośrednio na ziemię ogrodową.
  • Posypywanie gleby zaparzonymi fusami z kawy również może pomóc. W większości lokalnych kawiarni można dostać darmowe duże worki (dwukilogramowe)!
  • Zapach ludzkich włosów podobno odstrasza koty. Opróżnij swoje szczotki w ogrodzie i odzyskaj swoje terytorium! (Unikaj kul na mole; są toksyczne dla kotów i ludzi).
  • Komercyjne środki odstraszające koty "naśladują" zapachy moczu drapieżników.

Koty mają niesamowicie wrażliwy węch, więc silne zapachy są świetne do trzymania ich z dala. Wybierz jeden z tych zapachów, zmieszaj go z wodą i rozpyl wokół ogrodu.

Autor
Jak odstraszyć kota z ogrodu? Nasze sposoby naprawdę działają!
Jak odstraszyć kota z ogrodu? Nasze sposoby naprawdę działają!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

08-11-2019 11:10

Mamy wątpliwości co do tych ultradźwiękowych odstraszaczy. Czy ktoś ma z nimi jakieś doświadczenia? Ktoś jeszcze używa?

Gość Orlim

07-11-2019 15:45

Moi sąsiedzi mają dwa kocury, które nawiedzały mój ogród. Nie cierpię kotów więc postanowiłem zainwestować w odstraszacz ultradzwiękowy z dodatkowa funkcja błysku światłem. Działa! Łatwo go kupić na Allegro.

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl