Ostróżka ogrodowa to wysoka bylina, należąca do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae), pochodząca z Afryki. Roślina ma sztywne pędy z dłoniasto-pierzastymi liśćmi.Z długich łodyg wyrastają grube i niezwykle dekoracyjne wiechy z pięciopłatkowych kwiatów barwy niebieskiej, fioletowej i białej. Kwitnie od czerwca do września. Owocem ostróżki jest mieszek.

Bylina nie jest zbyt wymagająca w uprawie. Preferuje piaszczysto-gliniaste, lekko wilgotne gleby o średniej lub dużej zawartości składników pokarmowych, ale przystosowuje się również do podłoży słabszej jakości. Najlepiej rośnie i obficie kwitnie na stanowiskach słonecznych.

Wysokie pędy czasem wymagają podpory. Po pierwszym przekwitnięciu warto ją przyciąć, aby ponownie zakwitła jesienią. Przed zimą ostróżkę przycina się po raz kolejny, tuż przy ziemi.

Ostróżkę dzieli się na 3 grupy:

  • Belladona – o luźnych kwiatostanach i wys. 100-120cm.
  • Pacyfik – uprawiane często jako rośliny jednoroczne o dużych pełnych kwiatach
  • Elatum – o silnie rozgałęzionych kwiatostanach, kwitnących jesienią

Ostróżka ogrodowa wspaniale prezentuje się w grupie sadzona wzdłuż ogrodzeń i murków. Można z niej tworzyć wysokie, barwne rabaty. Niższe okazy nadają się do sadzenia w pojemnikach. To jedna z atrakcyjniejszych roślin na kwiat cięty. Poszczególne części są lekko trujące.