Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Ostróżka na kwiatowej rabacie | Stanowisko i towarzystwo

Skromna biel, promienny róż czy intensywny błękit – niezależnie od tego, jaki kolor wybierzesz, dostojny wygląd ostróżki zawsze przyciągnie wzrok do Twojej kwiatowej rabaty. Jeśli trudno Ci się zdecydować, postaw na połączenie różnych barw i dobierz odpowiednie towarzystwo dla ostróżki – letniej królowej rabaty kwiatowej.

Spis treści
Posadź ostróżkę na swojej rabacie! Co posadzić obok ostróżki? Gdzie posadzić ostróżkę? Na jakim stanowisku?

Rabata kwiatowa z ostróżką

Ostróżka (łac. Delphinium) to bylina, która ma wielu zwolenników. Szczególnie popularne są rośliny o kwiatach w niebieskich odcieniach – od delikatnego błękitu po intensywny fiolet. Pozostałe barwy, w tym orzeźwiająca biel i rozmaite odsłony różu, są równie wspaniałe. Niezwykły urok podkreślają dodatkowo eleganckie, wysokie łodygi i bujne kwiatostany. To bylina, którą po prostu musisz mieć na swojej rabatce.

Jakie rośliny sadzić obok ostróżki?

Królowa rabatki jest znacznie bardziej wszechstronna, niż Ci się wydaje. Obsadź ją w głównej roli, na przykład sadząc dużą grupę roślin w jednym kolorze lub mieszając różne odcienie. Możesz również połączyć ostróżkę w towarzystwie innych bylin, takich jak krwawnik pospolity (Achillea), dzwonek (Campanula) czy pelargonia (Geranium). Efekt końcowy Cię zachwyci!

Ostróżki kompozycja - fot. iVerde Perennial Power
Fot. iVerde 'Perennial Power'
Delphinium elatum
Drewno w ogrodzie – jak je ochronić przed słońcem i deszczem? Wystarczy 1 preparat!
Przeczytaj także
Drewno w ogrodzie – jak je ochronić przed słońcem i deszczem? Wystarczy 1 preparat!

Posadź kilka ostróżek w doniczce, uzupełniając je na przykład roślinami liściastymi czy ozdobnymi trawami. Ostróżka przyciąga wzrok na tarasie lub balkonie, a także przy drzwiach wejściowych. Wykorzystaj ostróżki jako kwiaty cięte. Ich bujne kwiaty stworzą w wazonie cudowny ogrodowy bukiet. Szczególnie zachwycająco wygląda połączenie kwiatów w fioletowo-niebieskim, śnieżnobiałym i jasnoróżowym kolorze.

Jeśli lubisz, gdy Twój ogród tętni życiem, rozważ posadzenie w nim werbeny patagońskiej (Verbena bonariensis). Obie rośliny są niezwykle atrakcyjne dla motyli, pszczół i trzmieli. Dzięki nim owady będą chętnie ucztować na Twojej rabatce!

Ostróżki kompozycja w pojemniku - fot. iVerde Perennial Power
Fot. iVerde 'Perennial Power'
Delphinium consolida 'Blue Spire'

Stanowisko dla ostróżki

Ostróżka preferuje osłonięte i słoneczne stanowiska. Bylina ta doskonale reaguje na bogatą w składniki odżywcze, dobrze przepuszczalną glebę. Wiele odmian osiąga nawet 2 metry wysokości. Jeśli to konieczne, podeprzyj rośliny, korzystając na przykład z bambusowych patyków lub specjalnych pierścieni. Dzięki temu będziesz się cieszyć kwiatami przez długi czas.

Więcej informacji na temat bylin można znaleźć na stronie: www.perennialpower.pl.

Tekst i zdjęcia: iVerde ‘Perennial Power’

Autor
Ostróżka na kwiatowej rabacie | Stanowisko i towarzystwo
Ostróżka na kwiatowej rabacie | Stanowisko i towarzystwo
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Powiązane rośliny