Pelargonia pasiasta (Pelargonium × hortorum) należy do rodziny bodziszkowatych (Geraniaceae). To mieszaniec powstały ze skrzyżowania gatunków Pelargonium zonale i Pelargonium inquinans. To popularna roślina w Polsce szczególnie polecana na balkony i słoneczne parapety.

Pelargonia pasiasta rośnie bardzo szybko – rocznie przyrasta o 20-40 cm. Roślina dorasta do 80 cm wysokości. Tworzy grubą rozgałęzioną łodygę i długoogonkowe, nerkowate liście ułożone naprzemianlegle. Liście są tym co wyróżnia tego mieszańca pelargonii – na swojej blaszce liściowej, która kształtem jest identyczna do pelargonii rabatowej, widoczny jest mniej lub bardziej ciemniejszy pierścień (przeważnie o barwie brązowej).

Pelargonia pasiasta kwitnie długo i obficie przez całe lato wytwarzając kwiaty o różnej barwie (biały, łososiowy, różowy, czerwony, fioletowy). Są one zebrane w duże baldachogrona. Cała roślina wydziela intensywny zapach.

Tak jak inne odmiany uprawiane nie wytwarza nasion. 

Wymagania i uprawa

Pelargonia pasiasta to jedna z łatwiejszych roślin w uprawie. Roślina najlepiej rośnie na stanowisku dobrze oświetlonym – nawet pod bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, gdy ma sporo miejsca. Optymalne są podłoża torfowe lub gliniaste.

Z zabiegów pielęgnacyjnych warto pamiętać zwłaszcza o regularnym, nawet codziennym podlewaniu. Pelargonii nie powinno się zraszać, gdyż powoduje to pojawianie się białych plam na liściach lub gorzej – dochodzi do gnicia organów. Systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatostanów przedłuża jej kwitnienie. 

Pelargonię pasiastą najczęściej nawozi się wieloskładnikowymi nawozami płynnymi do roślin kwitnących raz na 2 tygodnie.

Nawóz do pelargoni, fot. Sklep Zielony Ogrodek
Nawóz płynny do pelargonii – Intensywne Barwy
Specjalny nawóz do pelargonii, który zapewnia intensywne barwy kwiatów i bujne kwitnienie roślin przez długi czas.
Sprawdź gdzie kupić

Wiosną roślinę warto przycinać.

To gatunek krótkowieczny – po 2-3 latach traci atrakcyjny wygląd, ale łatwo można go rozmnożyć, szczególnie przez sadzonki pędowe ukorzeniane latem.

Zastosowanie

Pelargonia pasiasta to roślina idealna do donic na balkony i tarasy. Może być sadzona zarówno w pojemnikach stojących i podwieszanych. Można ją komponować z roślinami tzw. wypełniającymi do kompozycji doniczkowych. Coraz częściej bywa też sadzona na letnich rabatach kwietnych.

Interesujące odmiany

  • 'Weiss' – o białych kwiatach
  • 'Rubin' – o czerwonych kwiatach
  • 'Pico' – o różowych kwiatach
  • 'Ania' – o łososiowych kwiatach


Zdjęcia: ValeriaLu, alusruvi, İsmet Şahin/Pixabay, Forest & Kim Starr/CC BY 3.0/Link