Pelargonia pasiasta (Pelargonium hortorum) należy do rodziny bodziszkowatych (Geraniaceae). To mieszaniec powstały ze skrzyżowania gatunków Pelargonium zonale i Pelargonium inquinans. To popularna roślina w Polsce szczególnie polecana na balkony i słoneczne parapety.

Rośnie silnie (20-40 cm rocznie) i dorasta do 80 cm wysokości. Tworzy grubą rozgałęzioną łodygę i długoogonkowe, nerkowate liście ułożone naprzemianlegle. Pelargonia pasiasta kwitnie długo i obficie wytwarzając kwiaty o różnej barwie (biały, łososiowy, różowy, czerwony, fioletowy) zebrane w duże baldachogrona. Cała roślina wydziela intensywny zapach.

Uprawa pelargonii pasiastej

Pelargonia pasiasta to jedna z łatwiejszych roślin w uprawie. Roślina najlepiej rośnie na stanowisku dobrze oświetlonym - nawet pod bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, gdy ma sporo miejsca. Optymalne są podłoża torfowe lub gliniaste.

Z zabiegów pielęgnacyjnych warto pamiętać zwłaszcza o regularnym, nawet codziennym podlewaniu. Pelargonii nie powinno się zraszać, gdyż powoduje to pojawianie się białych plam na liściach lub gorzej - dochodzi do gnicia organów. Systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatostanów przedłuża jej kwitnienie.

To gatunek krótkowieczny - po 2-3 latach traci atrakcyjny wygląd, ale łatwo można go rozmnożyć, szczególnie przez sadzonki pędowe ukorzeniane latem.

Interesujące odmiany pelargonii pasiastej:

  • 'Weiss' – o białych kwiatach;
  • 'Rubin' – o czerwonych kwiatach;
  • 'Pico' – o różowych kwiatach;
  • 'Ania' – o łososiowych kwiatach;

Zdjęcie tytułowe: Forest & Kim Starr / wiki.cc