Logo
Logo

Jak obudzić pelargonie po zimie? Zrób już teraz tą jedną rzecz, by pięknie zakwitły

Aby Twoje pelargonie, które przetrzymały zimę w bezpiecznym miejscu, mogły w pełni rozkwitnąć w kolejnym sezonie, potrzebują Twojej pomocy już pod koniec zimy! Dowiedz się, jak krok po kroku pobudzić te rośliny do życia – czego potrzebują i o jakim zabiegu nie możesz zapomnieć, jeśli chcesz cieszyć się ich bujnym kwitnieniem. Przygotowanie ich na wiosenne przebudzenie to kluczowy moment dla "królowych balkonu".

Zimowanie pelargonii fundamentem sukcesu

By schowane przez zimę w naszych domach pelargonie właściwie wybudziły się na wiosnę ważne jest, aby sprawdzić, czy na pewno miały odpowiednie warunki zimowania. Rośliny te powinny przez zimę przebywać w jasnym, chłodnym pomieszczeniu, gdzie temperatura nie spada poniżej 0 stopni Celsjusza. Takie warunki zapewnią roślinom spokojny odpoczynek, bez ryzyka przemarznięcia.

Wybudzanie pelargonii – jak przywrócić pelargoniom życie po zimie?

W lutym i na początku marca, gdy dni stają się dłuższe i temperatury zaczynają rosnąć, nadszedł czas, aby stopniowo wybudzać pelargonie z zimowego snu.

Pierwszym krokiem jest zwiększenie temperatury w pomieszczeniu, w którym przechowywane są rośliny, o 4-5 stopni. Dzięki temu pelargonie zaczną dostosowywać się do zmieniających się warunków, co jest pierwszym krokiem do ich ponownego wzrostu. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z ilością wody – pelargonie nie lubią tzw. "stać w wodzie".

Kolejnym ważnym etapem w wybudzaniu pelargonii jest intensyfikacja podlewania oraz wprowadzenie nawozu. Po kilku miesiącach spoczynku rośliny potrzebują dodatkowych składników odżywczych, które pobudzą je do wzrostu. Zaleca się stosowanie nawozu bogatego w potas i fosfor, który wspiera rozwój kwiatów.

Odkryj nową jakość pielęgnacji ogrodu – wybierz narzędzia akumulatorowe Makita!
Przeczytaj także
Odkryj nową jakość pielęgnacji ogrodu – wybierz narzędzia akumulatorowe Makita!

Nie zapomnij o przycinaniu! To sekret bujnego kwitnienia

Przycinanie jest niezbędnym zabiegiem, który pozwala na usunięcie zeszłorocznych, wysuszonych części rośliny, a także stymuluje rozwój nowych pędów. Dzięki temu pelargonie będą gęstsze i bardziej rozkrzewione, co przekłada się na obfitsze kwitnienie. Przycinaj pelargonie umiarkowanie, kierując się ich docelowym miejscem uprawy – np. w skrzynkach balkonowych preferowane jest niskie przycinanie, aby rośliny pięknie się rozgałęziały.

Przesadzanie – nowy dom dla Twoich pelargonii

Wraz z nadejściem wiosny warto również rozważyć przesadzenie pelargonii do nowych doniczek z świeżą, przepuszczalną ziemią. To nie tylko zapewni roślinom odpowiednie warunki do wzrostu, ale również dostarczy niezbędnych składników odżywczych, które mogły zostać wyczerpane w poprzednim sezonie. Wybierając doniczkę, zwróć uwagę na jej wielkość – powinna być adekwatna do wielkości systemu korzeniowego rośliny.

Dowiedz się więcej6 prostych zasad pielęgnacji pelargonii, by pięknie rozkwitła

Wybudzenie pelargonii z zimowego spoczynku i przygotowanie ich do nowego sezonu kwitnienia wymaga od nas nieco pracy i uwagi. Jednak dzięki przestrzeganiu powyższych wskazówek i odpowiednim ich przycięciu możesz mieć pewność, że Twoje pelargonie będą zdrowe, bujne i gotowe, aby zachwycać Cię swoją urodą przez całe lato.

 

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: vetaka / AdobeStock

Autor
Jak obudzić pelargonie po zimie? Zrób już teraz tą jedną rzecz, by pięknie zakwitły
Jak obudzić pelargonie po zimie? Zrób już teraz tą jedną rzecz, by pięknie zakwitły
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny