Logo
Logo

Przesadzanie roślin w doniczkach | Jak to robić prawidłowo? Odpowiadamy na pytania!

Przesadzanie roślin w doniczkach jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, który będziemy musieli regularnie wykonywać. Po co przesadzać rośliny, które na pierwszy rzut oka tego nie potrzebują? Jak się do tego zabrać? Kiedy jest na to najlepszy moment? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym krótkim poradniku.

Spis treści
Jak przesadzać kwiaty doniczkowe w domu? Ważne zasady! Po co przesadzać rośliny w doniczkach? Kiedy przesadzać kwiaty doniczkowe? Jak często przesadzać rośliny? Czy wiosna to dobry termin na przesadzanie? Jak dopasować wielkość doniczki do rośliny? Jaką doniczkę wybrać: ceramiczną czy plastikową? Na jakim podłożu najlepiej rosną rośliny? Jak przesadzać rośliny w doniczkach? Krok po kroku

Ważne zasady przesadzania roślin w doniczkach

 • Młode rośliny przesadzamy co roku, starsze co 2-3 lata.
 • Im roślina starsza, tym rzadziej ją przesadzamy. Starych nie przesadzamy wcale!
 • Zawsze stosujemy odpowiednie, wolne od patogenów podłoże dla rośliny.
 • Nie uszkadzajmy korzeni podczas przesadzania.
 • Nie przesadzajmy roślin w zbyt duże doniczki.
   


Po co przesadzać rośliny w doniczkach?

Rośliny, tak jak wszystkie inne żywe organizmy, nieustannie rosną. Wcześniej czy później będą na tyle duże, że w ograniczonej objętości ziemi w doniczce będzie im zwyczajnie za ciasno. Jeśli korzenie zaczną wychodzić przez otwory w dnie doniczki to znak, że najwyższy czas na przeprowadzkę.

Gdy doniczka ogranicza rozrastanie się systemu korzeniowego, hamuje to wzrost części nadziemnej.

Ilość składników pokarmowych zawartych w podłożu z czasem się wyczerpuje. W "starej ziemi" rośliny rosną coraz słabiej, a z czasem zaczynają chorować – widać to po żółknących liściach, opadających kwiatach i ogólnym osłabieniu. A wystarczy tak niewiele! Nowe podłoże to dla roślin źródło makro i mikroelementów niezbędnych do rozwoju. Warto pamiętać powiedzenie – "grunt to podłoże!"

W przypadku młodych, małych roślin jakość podłoża jest tym bardziej ważna! To jak zaczną, może znacząco wpłynąć na ich zdrowie w kolejnych latach.

Przed znalezieniem się w naszym mieszkaniu, a wcześniej w sklepie, mode rośliny przebywają zwykle w szklarniach, gdzie podłoże "produkcyjne" jest ubogie w składniki pokarmowe. W fazie produkcyjnej roślinkom dostarcza się związków odżywczych zazwyczaj w formie płynnej, przez co producenci mogą sobie pozwolić na słabą jakość podłoża na wczesnym etapie produkcji.

Dlatego jeśli chcemy cieszyć się nowo zakupionymi roślinami przez lata, powinniśmy je jak najszybciej przesadzić do świeżego, żyznego podłoża i większej doniczki, gdzie ich korzenie będą mogły się swobodnie rozrastać.

Kiedy przesadzać rośliny w doniczkach?

Jak często przesadzać rośliny?

Z przesadzaniem nie powinniśmy jednak czekać do momentu, gdy roślina zacznie marnieć w oczach – przesadzajmy regularnie! Warto przyjąć zasady, że:

 • rośliny balkonowe przesadzamy do nowego podłoża co roku,
 • rośliny domowe – co 2-3 lata,
 • młode rośliny i niektóre gatunki szybkorosnące, przesadzamy co roku,
 • dużych, wieloletnich roślin nie przesadzamy – kierujemy się ogrodową zasadą, że starych drzew się nie przesadza.

Przesadzanie na początku sezonu

Większość roślin doniczkowych przesadzamy na początku wiosny, czyli wtedy kiedy rozpoczyna się ich wzrost. Najlepiej zrobić to jednak tuż przed rozpoczęciem się sezonu wegetacyjnego – czyli pod koniec lutego lub na początku marca.

Na szczęście w przypadku przesadzania obowiązuje powiedzenie "lepiej późno niż wcale", dlatego też nic się nie stanie, gdy przesadzimy je w kwietniu, a nawet później. Błędem będzie jednak przesadzanie ich w zimie, czyli w okresie spoczynku. W tym czasie zdolność regeneracji roślin jest znacznie mniejsza i uszkodzenia bryły korzeniowej mogłyby im zaszkodzić. Wiosną, gdy dni stają się coraz dłuższe i słońce coraz mocniej oświetla rośliny, rosną one coraz szybciej i są najbardziej odporne na stresy związane z przesadzaniem.

Dowiedz się, dlaczego warto przesadzać rośliny doniczkowe


Zapewnij roślinom odpowiednie warunki, świeżą ziemię i nową doniczkę, a odwdzięczą się z nawiązką!

Ekologiczna rewolucja w walce z chwastami? Naturalnie! Oto skuteczny herbicyd bez glifosatu
Przeczytaj także
Ekologiczna rewolucja w walce z chwastami? Naturalnie! Oto skuteczny herbicyd bez glifosatu
{PAGEBREAK|Jak prawidłowo przesadzać kwiaty doniczkowe?
}

Jak przesadzać rośliny w doniczkach?

Jakiej wielkości doniczka będzie potrzebna?

W miarę wzrostu rośliny wymagają przesadzania do coraz to większych doniczek.

 • Małe rośliny przesadzamy zawsze do nowej doniczki – powinna ona mieć o 2-3 większą średnicę niż obecna.
 • Dla średnich roślin wybieramy już doniczkę minimum 5 cm większą.
 • Duże rośliny przesadzamy do tej samej doniczki w której rosły dotychczas, a gdy są już zbyt duże i ciężkie do podniesienia – co roku wymieniamy tylko wierzchnią 2-3 cm warstwę podłoża.

Proste, prawda? Regularnie dostarczajmy roślinom świeżego podłoża, które jest dla nich niezbędne do prawidłowego rozwoju.

Ceramiczna czy plastikowa?

Nie bez znaczenia pozostaje także wybór materiału, z którego będzie zrobiony nowy pojemnik. Gdy roślina jest mała można przesadzić ją w większą, plastikową doniczkę z przeznaczeniem do umieszczenia w osłonce. W tym wypadku pamiętajmy, aby na dnie osłonki nasypać cienką warstwę kamyczków lub keramzytu – tak aby w przyszłości, po podlewaniu, korzenie rośliny nie stały w wodzie.

Utarło się jednak, że najlepsze są klasyczne doniczki z dziurkami od dołu umieszczone na podstawce. Mają one w dnie duże otwory, przez które wypływa nadmiar wody.

 • Gliniane doniczki dodatkowo "oddychają" zapewniając dostęp powietrza do korzeni przez mikropory. Są jednak ciężkie i często pojawiają się na nich wapienne wykwity.
 • Doniczki z tworzyw sztucznych nie zapewniają wymiany powietrza przez ścianki, są jednak znacznie praktyczniejsze i tańsze.

Dowiedz się, jak przesadzać rośliny doniczkowe


Pamiętaj, że każda roślina ma swoje upodobania co do ziemi i doniczki. Sprawdź to, nim ją posadzisz!

Dobre podłoże, czyli jakie?

Większość sprzedawanych podłoży doniczkowych (tzw. ziemi do doniczki) powstaje na bazie odkwaszonego torfu wysokiego z domieszką ziemi kompostowej i dodatkiem makro i mikroelementów. Można je kupić w każdym centrum ogrodniczym, a nawet w supermarkecie.

Do większości roślin doskonale nadaje się ziemia uniwersalna, jednak czasem warto kupić specjalne podłoże o składzie dostosowanym do wymagań danej grupy roślin (np. podłoże do kaktusów, palm, pelargonii, itd.).

Unikajmy najtańszych produktów (o niewiadomym składzie i pochodzeniu), a także ziemi ogrodowej. Jest w niej zbyt wiele mikroorganizmów, czynników chorobotwórczych i nasion chwastów!

Jak przesadzać rośliny w doniczkach?

Przesadzanie krok po kroku

 • Podlej roślinę w doniczce obficie i zostaw na kilka godzin aby dobrze nasiąkła, następnie ostukaj doniczkę, tak aby ziemia odkleiła się od jej ścianek i delikatnie wyjmij roślinę z całą bryłą ziemi i korzeni.

 • Rozluźnij bryłę korzeniową, rozplątując poskręcane korzenie. Staraj się uszkodzić jak najmniej korzeni, jednak jeśli jest ich zbyt dużo możesz część z nich przyciąć – zachęcisz w ten sposób tym roślinę do tworzenia nowych.

 • Wysyp kilka cm keramzytu na spód nowej doniczki. Zapewni on doskonałą warstwę drenażu, przez którą będzie odpływał nadmiar wody. Upewnij się, że doniczka ma w dnie duże otwory odpływowe.

 • Posadź roślinę na tej samej głębokości, na jakiej rosła dotychczas.
  • Nie zasypuj podstawy pędów gdyż mogą gnić.
  • Dosyp świeżego podłoża i je ubij.
  • Obficie podlej – gdy woda wsiąknie, dosyp podłoża, tak aby jego poziom był 1-2 cm poniżej krawędzi doniczki.

 • Ustaw roślinę w spokojnym miejscu na ok. 2 tygodnie – po przesadzeniu roślina może być osłabiona. 
Pierwsze nawożenie rozpocznij dopiero po 2-3 tygodniach po przesadzeniu. Roślina musi mieć czas aby zregenerować uszkodzony system korzeniowy.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: Pexels, zdjęcie tytułowe: CemSelvi/Depositphotos

Autor
Przesadzanie roślin w doniczkach | Jak to robić prawidłowo? Odpowiadamy na pytania!
Przesadzanie roślin w doniczkach | Jak to robić prawidłowo? Odpowiadamy na pytania!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Adam

11-05-2022 17:29

Mam obiekcje odnośnie tego zapisu „Podlej roślinę w doniczce obficie” w rozumieniu tuż przed przesadzaniem. Kłuci mi się to z kolejnym zapisem „Rozluźnij bryłę korzeniową”. Mokrą bryłę korzeniowa trudniej rozluźnić i łatwiej uszkodzić korzenie. Wydaje mi się, że jest ...

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl