Logo
Logo

Które rośliny doniczkowe najładniej kwitną? | Lista gatunków

Wypełnij wnętrze żywym kolorem kwiatów! Wraz z nim wprowadzisz pozytywne emocje, bo kolory wywołują w nas radość, dodają energii i pobudzają do życia. Prezentujemy TOP 10 najpopularniejszych kwiatów w doniczkach. Zobacz kiedy kwitną i dobierz je tak, aby przez cały rok w twoim domu nie zabrakło żywych kwiatów. W tym sezonie zakochaj się w kolorach i sprawdź, które rośliny doniczkowe najładniej kwitną!

Spis treści
Gerbera (Gerbera)
Dzwonek (Campanula isophylla)
Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla)
Fiołek afrykański (Saintpaulia)
Cyklamen (Cyclamenum persicum)
Kalijka (Zantedeschia)
Azalia (Rhododendron simsii)
Chryzantema (Chrysanthemum lub Dendranthema)
Grudnik (Schlumbergera)
Hibiskus (Hibiscus rosa-sinensis)

Które rośliny doniczkowe najładniej kwitną?

Rośliny doniczkowe cieszą się ogromną popularnością i stały się jednym z największych wnętrzarskich trendów. Poza tak pożądanymi w ostatnich latach monsterami, czy sukulentami, miłośnicy ogrodnictwa coraz częściej sięgają też po gatunki o ozdobnych kwiatach. Pora przyjrzeć się im bliżej i poznać tajniki ich uprawy! 

Gerbera (Gerbera)

Gerbera to przecudnej urody „domowa stokrotka”. Kiedyś była bardzo modnym kwiatem ciętym, dziś zdobywa nasze parapety i chyba na dobre się na nich zadomowi. Różnokolorowe kwiaty długo utrzymują się na roślinie. Ustaw ją w jasnym miejscu, podlewaj regularnie i zasilaj nawozem do roślin kwitnących. W zimie przenieś roślinę do chłodniejszego miejsca i zaprzestań nawożenia.

Dzwonek (Campanula isophylla)

Dzwonek jest romantyczny i delikatny, mimo że nie dzwoni, ani ni pachnie. Ma lekko zwisające pędy, na których tworzy tak wiele kwiatów, że niemal nie widać spod nich liści. Kwitnie już od wczesnej wiosny i przez całe lato, ale po kwitnieniu jest mało atrakcyjny. Lubi chłodniejsze miejsca i rozproszone światło. Zimę powinien spędzić w jasnym i chłodnym pomieszczeniu.

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla)

Hortensja ogrodowa nie bez powodu znalazła się w tym zestawieniu, i choć ma w swojej nazwie „ogrodowa” to doskonale czuje się w domu. Kwitnie zwykle od czerwca do sierpnia. Kwiatostany można później zasuszyć (są bardzo trwałe). W sezonie hortensja lubi częste podlewanie! Lato może spędzić na zewnątrz, jednak na jesieni lepiej schować ją pod dach i przezimować w chłodnym miejscu.

Fiołek afrykański (Saintpaulia)

Fiołek to „babcina” roślinka znana każdemu parapetowemu ogrodnikowi. Jego drobne kwiatki (najczęściej ciemnofioletowe, różowe lub białe) mogą pojawiać się praktycznie przez cały rok. Trzymaj go w jasnym miejscu (ale nie bezpośrednio na słońcu), podlewaj oszczędnie, ale utrzymuj wysoką wilgotność powietrza. Roślinę bardzo łatwo się rozmnaża – wystarczy ukorzenić listek w szklance wody.

Cyklamen (Cyclamenum persicum)

Cyklamen zwany fiołkiem alpejskim jest bez wątpienia jedną z najpiękniej kwitnących zimowych roślin doniczkowych. Lubi chłodne miejsce i bardzo nie lubi stać w wodzie! Nie jest łatwy w uprawie i wiele osób traktuje go jako sezonową ozdobę. Aby zakwitł w przyszłym roku, trzeba późną wiosną wysuszyć jego bulwę i pozostawić na lato, aby przeschła i przeszła okres spoczynku w chłodnym miejscu.

Które rośliny doniczkowe najładniej kwitną_ - fot. Flower Council
Fot. Flower Council of Holland 
Od lewej u góry: gerbera, dzwonek, cyklamen, hortensja, fiołek afrykański 

Kalijka (Zantedeschia)

Kalijka zachwyca, już nie tylko biała i cięta (kalla), ale jako kolorowa roślina doniczkowa. Tworzy niezwykłej urody, kolorowe kwiaty o charakterystycznym kształcie trąbki. Kwitnie zwykle na wiosnę, a w lecie przechodzi stan spoczynku w chłodnym miejscu. Lubi miejsca z rozproszonym światłem i regularne podlewanie (w sezonie) i brak podlewania i nawożenia (w czasie spoczynku).

Azalia (Rhododendron simsii)

Azalia to gwiazda końca zimy i wczesnej wiosny. Kwitnie tak obficie, że czasem nie widać liści. Lubi wysoką wilgotność powietrza i częste podlewanie, nie lubi suchego powietrza i przeciągów. Gdy ma za sucho, szybko traci liście. Najlepiej kwitnie w chodnym miejscu, ciepło przyspiesza przekwitanie. Od późnej wiosny, do końca jesieni powinna stać na zewnątrz.

Chryzantema (Chrysanthemum lub Dendranthema)

Chryzantema wnosi radość w szare jesienne dni. Niesłusznie kojarzy się ze smutkiem i przemijaniem. W Chinach jest symbolem zdrowia, dobrobytu i władzy. Ustaw ją w dobrze oświetlonym i chłodnym miejscu, podlewaj regularnie, ale nie przelewaj, bo szybko zgniją jej korzenie, nawożenie nie jest konieczne. Po kwitnieniu wyrzuć – to roślina sezonowa, lub pobierz sadzonki wierzchołkowe.

Grudnik (Schlumbergera)

Grudnik znany lepiej jako kaktus Bożonarodzeniowy, bo zakwita przed Świętami, w czasie kiedy niewiele domowych roślin może pochwalić się kwiatami. Na końcach segmentowych pędów tworzy rurkowate kwiaty w kształcie gwiazdek. W czasie kwitnienia lubi jasne miejsce, podlewanie i częste nawożenie. Po kwitnieniu musi przejść okres spoczynku w chłodzie, przy skąpym podlewaniu i braku nawożenia.

Hibiskus (Hibiscus rosa-sinensis)

Hibiskus kwitnie prawie bez końca – od wczesnej wiosny, do późnej jesieni. Ma tropikalne, różnokolorowe kwiaty (niektóre nawet 15 cm) i pięknie błyszczące liście. Trzymaj go w dobrze oświetlonym miejscu, w cieniu zrzuci kwiaty, podlewaj umiarkowane, często zasilaj i spryskuj liście miękką wodą. W zimie daj mu odpocząć w chłodniejszym miejscu.

Które rośliny doniczkowe najładniej kwitną_ Lista gatunków - fot. Flower Council
Fot. Flower Council of Holland 
Od lewej u góry: grudnik, azalia, kalijka, chryzentema, hibiskus

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: Flower Council of Holland

Autor
Które rośliny doniczkowe najładniej kwitną? | Lista gatunków
Które rośliny doniczkowe najładniej kwitną? | Lista gatunków
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
 

Komentarze

Dodaj komentarz