Które rośliny doniczkowe najładniej kwitną?
Rośliny doniczkowe cieszą się ogromną popularnością i stały się jednym z największych wnętrzarskich trendów. Poza tak pożądanymi w ostatnich latach monsterami, czy sukulentami, miłośnicy ogrodnictwa coraz częściej sięgają też po gatunki o ozdobnych kwiatach. Pora przyjrzeć się im bliżej i poznać tajniki ich uprawy!
Gerbera (Gerbera)
Gerbera to przecudnej urody „domowa stokrotka”. Kiedyś była bardzo modnym kwiatem ciętym, dziś zdobywa nasze parapety i chyba na dobre się na nich zadomowi. Różnokolorowe kwiaty długo utrzymują się na roślinie. Ustaw ją w jasnym miejscu, podlewaj regularnie i zasilaj nawozem do roślin kwitnących. W zimie przenieś roślinę do chłodniejszego miejsca i zaprzestań nawożenia.
Dzwonek (Campanula isophylla)
Dzwonek jest romantyczny i delikatny, mimo że nie dzwoni, ani ni pachnie. Ma lekko zwisające pędy, na których tworzy tak wiele kwiatów, że niemal nie widać spod nich liści. Kwitnie już od wczesnej wiosny i przez całe lato, ale po kwitnieniu jest mało atrakcyjny. Lubi chłodniejsze miejsca i rozproszone światło. Zimę powinien spędzić w jasnym i chłodnym pomieszczeniu.
Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla)
Hortensja ogrodowa nie bez powodu znalazła się w tym zestawieniu, i choć ma w swojej nazwie „ogrodowa” to doskonale czuje się w domu. Kwitnie zwykle od czerwca do sierpnia. Kwiatostany można później zasuszyć (są bardzo trwałe). W sezonie hortensja lubi częste podlewanie! Lato może spędzić na zewnątrz, jednak na jesieni lepiej schować ją pod dach i przezimować w chłodnym miejscu.
Fiołek afrykański (Saintpaulia)
Fiołek to „babcina” roślinka znana każdemu parapetowemu ogrodnikowi. Jego drobne kwiatki (najczęściej ciemnofioletowe, różowe lub białe) mogą pojawiać się praktycznie przez cały rok. Trzymaj go w jasnym miejscu (ale nie bezpośrednio na słońcu), podlewaj oszczędnie, ale utrzymuj wysoką wilgotność powietrza. Roślinę bardzo łatwo się rozmnaża – wystarczy ukorzenić listek w szklance wody.
Cyklamen (Cyclamenum persicum)
Cyklamen zwany fiołkiem alpejskim jest bez wątpienia jedną z najpiękniej kwitnących zimowych roślin doniczkowych. Lubi chłodne miejsce i bardzo nie lubi stać w wodzie! Nie jest łatwy w uprawie i wiele osób traktuje go jako sezonową ozdobę. Aby zakwitł w przyszłym roku, trzeba późną wiosną wysuszyć jego bulwę i pozostawić na lato, aby przeschła i przeszła okres spoczynku w chłodnym miejscu.
Kalijka (Zantedeschia)
Kalijka zachwyca, już nie tylko biała i cięta (kalla), ale jako kolorowa roślina doniczkowa. Tworzy niezwykłej urody, kolorowe kwiaty o charakterystycznym kształcie trąbki. Kwitnie zwykle na wiosnę, a w lecie przechodzi stan spoczynku w chłodnym miejscu. Lubi miejsca z rozproszonym światłem i regularne podlewanie (w sezonie) i brak podlewania i nawożenia (w czasie spoczynku).
Azalia (Rhododendron simsii)
Azalia to gwiazda końca zimy i wczesnej wiosny. Kwitnie tak obficie, że czasem nie widać liści. Lubi wysoką wilgotność powietrza i częste podlewanie, nie lubi suchego powietrza i przeciągów. Gdy ma za sucho, szybko traci liście. Najlepiej kwitnie w chodnym miejscu, ciepło przyspiesza przekwitanie. Od późnej wiosny, do końca jesieni powinna stać na zewnątrz.
Chryzantema (Chrysanthemum lub Dendranthema)
Chryzantema wnosi radość w szare jesienne dni. Niesłusznie kojarzy się ze smutkiem i przemijaniem. W Chinach jest symbolem zdrowia, dobrobytu i władzy. Ustaw ją w dobrze oświetlonym i chłodnym miejscu, podlewaj regularnie, ale nie przelewaj, bo szybko zgniją jej korzenie, nawożenie nie jest konieczne. Po kwitnieniu wyrzuć – to roślina sezonowa, lub pobierz sadzonki wierzchołkowe.
Grudnik (Schlumbergera)
Grudnik znany lepiej jako kaktus Bożonarodzeniowy, bo zakwita przed Świętami, w czasie kiedy niewiele domowych roślin może pochwalić się kwiatami. Na końcach segmentowych pędów tworzy rurkowate kwiaty w kształcie gwiazdek. W czasie kwitnienia lubi jasne miejsce, podlewanie i częste nawożenie. Po kwitnieniu musi przejść okres spoczynku w chłodzie, przy skąpym podlewaniu i braku nawożenia.
Hibiskus (Hibiscus rosa-sinensis)
Hibiskus kwitnie prawie bez końca – od wczesnej wiosny, do późnej jesieni. Ma tropikalne, różnokolorowe kwiaty (niektóre nawet 15 cm) i pięknie błyszczące liście. Trzymaj go w dobrze oświetlonym miejscu, w cieniu zrzuci kwiaty, podlewaj umiarkowane, często zasilaj i spryskuj liście miękką wodą. W zimie daj mu odpocząć w chłodniejszym miejscu.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: Flower Council of Holland