Logo
Logo
2
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Które rośliny doniczkowe najładniej kwitną? | Lista gatunków

Wypełnij wnętrze żywym kolorem kwiatów! Wraz z nim wprowadzisz pozytywne emocje, bo kolory wywołują w nas radość, dodają energii i pobudzają do życia. Prezentujemy TOP 10 najpopularniejszych kwiatów w doniczkach. Zobacz kiedy kwitną i dobierz je tak, aby przez cały rok w twoim domu nie zabrakło żywych kwiatów. W tym sezonie zakochaj się w kolorach i sprawdź, które rośliny doniczkowe najładniej kwitną!

 

Rośliny doniczkowe cieszą się ogromną popularnością i stały się jednym z największych wnętrzarskich trendów. Poza tak pożądanymi w ostatnich latach monsterami, czy sukulentami, miłośnicy ogrodnictwa coraz częściej sięgają też po gatunki o ozdobnych kwiatach. Pora przyjrzeć się im bliżej i poznać tajniki ich uprawy! 

Które rośliny doniczkowe najładniej kwitną?

Gerbera (Gerbera)

Gerbera to przecudnej urody „domowa stokrotka”. Kiedyś była bardzo modnym kwiatem ciętym, dziś zdobywa nasze parapety i chyba na dobre się na nich zadomowi. Różnokolorowe kwiaty długo utrzymują się na roślinie. Ustaw ją w jasnym miejscu, podlewaj regularnie i zasilaj nawozem do roślin kwitnących. W zimie przenieś roślinę do chłodniejszego miejsca i zaprzestań nawożenia.

Dzwonek (Campanula isophylla)

Dzwonek jest romantyczny i delikatny, mimo że nie dzwoni, ani ni pachnie. Ma lekko zwisające pędy, na których tworzy tak wiele kwiatów, że niemal nie widać spod nich liści. Kwitnie już od wczesnej wiosny i przez całe lato, ale po kwitnieniu jest mało atrakcyjny. Lubi chłodniejsze miejsca i rozproszone światło. Zimę powinien spędzić w jasnym i chłodnym pomieszczeniu.

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla)

Hortensja ogrodowa nie bez powodu znalazła się w tym zestawieniu, i choć ma w swojej nazwie „ogrodowa” to doskonale czuje się w domu. Kwitnie zwykle od czerwca do sierpnia. Kwiatostany można później zasuszyć (są bardzo trwałe). W sezonie hortensja lubi częste podlewanie! Lato może spędzić na zewnątrz, jednak na jesieni lepiej schować ją pod dach i przezimować w chłodnym miejscu.

Fiołek afrykański (Saintpaulia)

Fiołek to „babcina” roślinka znana każdemu parapetowemu ogrodnikowi. Jego drobne kwiatki (najczęściej ciemnofioletowe, różowe lub białe) mogą pojawiać się praktycznie przez cały rok. Trzymaj go w jasnym miejscu (ale nie bezpośrednio na słońcu), podlewaj oszczędnie, ale utrzymuj wysoką wilgotność powietrza. Roślinę bardzo łatwo się rozmnaża – wystarczy ukorzenić listek w szklance wody.

Cyklamen (Cyclamenum persicum)

Cyklamen zwany fiołkiem alpejskim jest bez wątpienia jedną z najpiękniej kwitnących zimowych roślin doniczkowych. Lubi chłodne miejsce i bardzo nie lubi stać w wodzie! Nie jest łatwy w uprawie i wiele osób traktuje go jako sezonową ozdobę. Aby zakwitł w przyszłym roku, trzeba późną wiosną wysuszyć jego bulwę i pozostawić na lato, aby przeschła i przeszła okres spoczynku w chłodnym miejscu.

Które rośliny doniczkowe najładniej kwitną_ - fot. Flower Council
Fot. Flower Council of Holland 
Od lewej u góry: gerbera, dzwonek, cyklamen, hortensja, fiołek afrykański 

Kalijka (Zantedeschia)

Kalijka zachwyca, już nie tylko biała i cięta (kalla), ale jako kolorowa roślina doniczkowa. Tworzy niezwykłej urody, kolorowe kwiaty o charakterystycznym kształcie trąbki. Kwitnie zwykle na wiosnę, a w lecie przechodzi stan spoczynku w chłodnym miejscu. Lubi miejsca z rozproszonym światłem i regularne podlewanie (w sezonie) i brak podlewania i nawożenia (w czasie spoczynku).

Azalia (Rhododendron simsii)

Azalia to gwiazda końca zimy i wczesnej wiosny. Kwitnie tak obficie, że czasem nie widać liści. Lubi wysoką wilgotność powietrza i częste podlewanie, nie lubi suchego powietrza i przeciągów. Gdy ma za sucho, szybko traci liście. Najlepiej kwitnie w chodnym miejscu, ciepło przyspiesza przekwitanie. Od późnej wiosny, do końca jesieni powinna stać na zewnątrz.

Chryzantema (Chrysanthemum lub Dendranthema)

Chryzantema wnosi radość w szare jesienne dni. Niesłusznie kojarzy się ze smutkiem i przemijaniem. W Chinach jest symbolem zdrowia, dobrobytu i władzy. Ustaw ją w dobrze oświetlonym i chłodnym miejscu, podlewaj regularnie, ale nie przelewaj, bo szybko zgniją jej korzenie, nawożenie nie jest konieczne. Po kwitnieniu wyrzuć – to roślina sezonowa, lub pobierz sadzonki wierzchołkowe.

Grudnik (Schlumbergera)

Grudnik znany lepiej jako kaktus Bożonarodzeniowy, bo zakwita przed Świętami, w czasie kiedy niewiele domowych roślin może pochwalić się kwiatami. Na końcach segmentowych pędów tworzy rurkowate kwiaty w kształcie gwiazdek. W czasie kwitnienia lubi jasne miejsce, podlewanie i częste nawożenie. Po kwitnieniu musi przejść okres spoczynku w chłodzie, przy skąpym podlewaniu i braku nawożenia.

Hibiskus (Hibiscus rosa-sinensis)

Hibiskus kwitnie prawie bez końca – od wczesnej wiosny, do późnej jesieni. Ma tropikalne, różnokolorowe kwiaty (niektóre nawet 15 cm) i pięknie błyszczące liście. Trzymaj go w dobrze oświetlonym miejscu, w cieniu zrzuci kwiaty, podlewaj umiarkowane, często zasilaj i spryskuj liście miękką wodą. W zimie daj mu odpocząć w chłodniejszym miejscu.

Które rośliny doniczkowe najładniej kwitną_ Lista gatunków - fot. Flower Council
Fot. Flower Council of Holland 
Od lewej u góry: grudnik, azalia, kalijka, chryzentema, hibiskus

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: Flower Council of Holland

Dowiedz się więcej
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu