Logo
Logo

Cantedeskia w doniczce | Jak uprawiać kalię, kalijkę doniczkową?

Kalijka, kalia, kalla, Cantedeskia to roślina, która cieszy się coraz większą popularnością. Za tak dużą ilością nazw, które są jej przypisywane, stoi ciekawa historia, ale kalia zasługuje na uwagę wszystkich miłośników roślin przede wszystkim ze względu na swoje piękne kwiaty. Cantedeskia to odrobina egzotyki zarówno dla zaawansowanych, jak i amatorów. 

Spis treści
Jak wygląda Cantedeskia? Kiedy kalia doniczkowa kwitnie? Jak uprawiać ją w doniczce? Na co zwrócić uwagę przy zakupie kalijki doniczkowej? Najciekawsze odmiany

Cantedeskia to kalia doniczkowa

Kalijka, kalia – oficjalnie nazywana Cantedeskią (Zantedeschia), jest częścią rodziny Obrazkowatych (Araceae) i charakteryzuje się przylistkiem w kształcie dzbanka. Rzeczywiste kwiaty kalijki na pędach są małe i mniej efektowne.

Cantedeskia była pierwotnie nazwana Arum aethiopicum lub etiopską lilią arum. Później nosiła też nazwę Calla aethiopica, przy czym „Calla” to po grecku „piękna”, a „aethiopica” to „rosnąca w krainie Maurów” lub „spalona słońcem”. Używano również nazwy Richardia africana, na cześć francuskiego botanika Richarda. Ostatecznie przyjęto formę Zantedeschia, po włoskim lekarzu i botaniku G. Zantedeschi (1773 - 1846).

Gatunki Zantedeschia to także rośliny bagienne, które mocno osadzają się na brzegach. Arum pochodzi z południowej Afryki, aż po Malawi i często rośnie w miejscach, gdzie odpływ wody deszczowej jest utrudniony. Są to okresowo nasycone bagniste miejsca, ale istnieją tylko przez stosunkowo krótkie okresy, dlatego roślina ta z łatwością przetrwa kolejne długie okresy suszy.

Firma KRÓLIK / YouTube

Kiedy kalia doniczkowa kwitnie?

Okres kwitnienia kalijki w pomieszczeniu przypada na przedział od grudnia do kwietnia i wynosi od 2-12 tygodni (może kwitnąć dłużej na zewnątrz, szczególnie w niższych temperaturach). W sprzedaży w ciągu roku można kupić kwitnące okazy. Piękne ulistnienie dodaje im wartości ozdobnej - bujne liście są szerokie i jasnozielone, często nakrapiane bielą lub srebrem.

Kwiaty są dostępne w różnych kolorach, od czystej bieli do żółci, pomarańczy, różu lub intensywnej purpury. Niektóre są mrozoodporne, ale wiele z nich jest delikatnych i wymaga ochrony przed mrozem. Wszystkie rośliny wprowadzą przyciągający wzrok tropikalny klimat do doniczek we wnętrzach i na tarasach.

Po zakończeniu kwitnienia należy kontynuować nawożenie i podlewanie lilii kalii przez kilka tygodni, nadal uważając, aby nie przesadzić z podlewaniem, aż liście zaczną obumierać. Przed mrozami rośliny doniczkowe należy przenieść do domu i pozostawić w doniczce na czas spoczynku. Lilie rosnące w ziemi należy wykopać, a kłącza przechowywać przez zimę na tacach z wilgotnym kompostem w chłodnym, niezamarzającym miejscu. Późną zimą należy przesadzić korzenie do wilgotnego kompostu i umieścić w ciepłym miejscu, aby rozpoczęły wzrost.

Uprawa kalijki w doniczce

Wymagania
Cantedeskia najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i półcienistych. Należy zapewnić jej przepuszczalne podłoże.

Podlewanie i nawożenie

Ważne, by pamiętać o regularnym podlewaniu i nawożeniu - najlepiej raz na dwa tygodnie (by zapewnić obfite kwitnienie).

Pielęgnacja po kwitnieniu
W kwietniu, gdy kalia przekwitnie, powoli przechodzi w stan spoczynku. W tym czasie potrzebuje chłodniejszej temperatury (13-16°C) i mniejszej ilości wody. Roślina staje się sucha, a jej liście obumierają. Bulwy wytworzą wówczas mnóstwo nowych kwiatów w następnym sezonie wegetacyjnym.

Kalijki - kompozycje - fot. Flower Council Holland
Fot. Flower Council Holland 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kalijki doniczkowej?

Kupując kallę szczególnie istotne jest sprawdzenie jej kwiatów. Ważne jest, by były one w nienaruszonym stanie oraz by nie były zbyt niedojrzałe, szczególnie w miesiącach o słabym oświetleniu. Kwiaty mogą wtedy mieć trudności z rozwojem z powodu braku światła.

Warto upewnić się, że roślina jest wolna od szkodników i chorób, np. od szarej pleśni. Bulwy i sama roślina mogą być zakażone bakteriami, co objawia się śluzowatymi łodygami i szybkim zamieraniem rośliny. Alarmującym znakiem ostrzegawczym powinny być żółte lub opadające liście.

Kalijki kupuje się jako kłącza lub rośliny doniczkowe, które można uprawiać w domu lub na zewnątrz. Należy je regularnie podlewać i zasilać, a następnie jesienią przenieść do wnętrza, aby przezimowały przed przesadzeniem w następnym roku.

Kalijki - kompozycje - fot. Flower Council Holland
Fot. Flower Council Holland

Najciekawsze odmiany kalijki doniczkowej

  • ‘Albomaculata’ - białe kwiaty
  • 'Captain Tendens’ - żółte kwiaty
  • ‘Crystal Blush', ‘Captain Romance’ - różowe kwiaty
  • 'Cameo’ - łososiowe kwiaty
  • 'San Remo’ - pomarańczowe kwiaty
  • 'Scarlet Pimpernel’ - czerwone kwiaty
  • 'Mango’ - żółto-pomarańczowe kwiaty


Tekst i zdjęcia: Flower Council Holland, Funnyhowflowersdothat.co.uk

Autor
Cantedeskia w doniczce | Jak uprawiać kalię, kalijkę doniczkową?
Cantedeskia w doniczce | Jak uprawiać kalię, kalijkę doniczkową?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl