Cantedeskia to kalia doniczkowa
Kalijka, kalia – oficjalnie nazywana Cantedeskią (Zantedeschia), jest częścią rodziny Obrazkowatych (Araceae) i charakteryzuje się przylistkiem w kształcie dzbanka. Rzeczywiste kwiaty kalijki na pędach są małe i mniej efektowne.
Cantedeskia była pierwotnie nazwana Arum aethiopicum lub etiopską lilią arum. Później nosiła też nazwę Calla aethiopica, przy czym „Calla” to po grecku „piękna”, a „aethiopica” to „rosnąca w krainie Maurów” lub „spalona słońcem”. Używano również nazwy Richardia africana, na cześć francuskiego botanika Richarda. Ostatecznie przyjęto formę Zantedeschia, po włoskim lekarzu i botaniku G. Zantedeschi (1773 - 1846).
Gatunki Zantedeschia to także rośliny bagienne, które mocno osadzają się na brzegach. Arum pochodzi z południowej Afryki, aż po Malawi i często rośnie w miejscach, gdzie odpływ wody deszczowej jest utrudniony. Są to okresowo nasycone bagniste miejsca, ale istnieją tylko przez stosunkowo krótkie okresy, dlatego roślina ta z łatwością przetrwa kolejne długie okresy suszy.
Kiedy kalia doniczkowa kwitnie?
Okres kwitnienia kalijki w pomieszczeniu przypada na przedział od grudnia do kwietnia i wynosi od 2-12 tygodni (może kwitnąć dłużej na zewnątrz, szczególnie w niższych temperaturach). W sprzedaży w ciągu roku można kupić kwitnące okazy. Piękne ulistnienie dodaje im wartości ozdobnej - bujne liście są szerokie i jasnozielone, często nakrapiane bielą lub srebrem.
Kwiaty są dostępne w różnych kolorach, od czystej bieli do żółci, pomarańczy, różu lub intensywnej purpury. Niektóre są mrozoodporne, ale wiele z nich jest delikatnych i wymaga ochrony przed mrozem. Wszystkie rośliny wprowadzą przyciągający wzrok tropikalny klimat do doniczek we wnętrzach i na tarasach.
Po zakończeniu kwitnienia należy kontynuować nawożenie i podlewanie lilii kalii przez kilka tygodni, nadal uważając, aby nie przesadzić z podlewaniem, aż liście zaczną obumierać. Przed mrozami rośliny doniczkowe należy przenieść do domu i pozostawić w doniczce na czas spoczynku. Lilie rosnące w ziemi należy wykopać, a kłącza przechowywać przez zimę na tacach z wilgotnym kompostem w chłodnym, niezamarzającym miejscu. Późną zimą należy przesadzić korzenie do wilgotnego kompostu i umieścić w ciepłym miejscu, aby rozpoczęły wzrost.
Uprawa kalijki w doniczce
Wymagania
Cantedeskia najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i półcienistych. Należy zapewnić jej przepuszczalne podłoże.
Podlewanie i nawożenie
Ważne, by pamiętać o regularnym podlewaniu i nawożeniu - najlepiej raz na dwa tygodnie (by zapewnić obfite kwitnienie).
Pielęgnacja po kwitnieniu
W kwietniu, gdy kalia przekwitnie, powoli przechodzi w stan spoczynku. W tym czasie potrzebuje chłodniejszej temperatury (13-16°C) i mniejszej ilości wody. Roślina staje się sucha, a jej liście obumierają. Bulwy wytworzą wówczas mnóstwo nowych kwiatów w następnym sezonie wegetacyjnym.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie kalijki doniczkowej?
Kupując kallę szczególnie istotne jest sprawdzenie jej kwiatów. Ważne jest, by były one w nienaruszonym stanie oraz by nie były zbyt niedojrzałe, szczególnie w miesiącach o słabym oświetleniu. Kwiaty mogą wtedy mieć trudności z rozwojem z powodu braku światła.
Warto upewnić się, że roślina jest wolna od szkodników i chorób, np. od szarej pleśni. Bulwy i sama roślina mogą być zakażone bakteriami, co objawia się śluzowatymi łodygami i szybkim zamieraniem rośliny. Alarmującym znakiem ostrzegawczym powinny być żółte lub opadające liście.
Najciekawsze odmiany kalijki doniczkowej
- ‘Albomaculata’ - białe kwiaty
- 'Captain Tendens’ - żółte kwiaty
- ‘Crystal Blush', ‘Captain Romance’ - różowe kwiaty
- 'Cameo’ - łososiowe kwiaty
- 'San Remo’ - pomarańczowe kwiaty
- 'Scarlet Pimpernel’ - czerwone kwiaty
- 'Mango’ - żółto-pomarańczowe kwiaty
Tekst i zdjęcia: Flower Council Holland, Funnyhowflowersdothat.co.uk