Logo
Logo

Gerbera (Gerbera)

Gerbera (Gerbera) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: kwiatostany
 • Gleba: torfowa, próchniczna, przepuszczalna
 • Kolor kwiatów: bordowe, białe, żółte, czerwone, różowe, fioletowe
 • Kwiatostan: koszyczek kwiatowy
 • Kwiaty: języczkowate, rurkowe, duże
 • Odczyn gleby: obojętna
 • Owoce: niełupka
 • Pokrój: wzniesiony, kępy
 • Wysokość: 30-50 cm
 • Okres kwitnienia: VI, VII
 • Trwałość liści: zimozielone
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: słońce, półcień
 • Zastosowanie: tarasy, wnętrza, pojemniki, balkony, kwiat cięty, bukiety
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Odmiany Ciekawostki

  Gerbera (Gerbera) to rodzaj roślin zaliczanych do rodziny astrowatych (Asteraceae). Należy do niego ok. 50 gatunków roślin naturalnie występujących w Afryce oraz w tropikalnych rejonach Azji. Gerbery są powszechnie uprawiane w wielu innych krajach świata, a w Polsce najczęściej spotykamy je w doniczkach i jako kwiat cięty.

  Wygląd roślin

  Gerbery, pomimo że są bylinami, w Polskich warunkach klimatycznych traktowane są najczęściej jako rośliny jednoroczne. Mogą dorastać do ok. 50 cm. wys. Ponad ziemią tworzą rozetę zielonych, odziomkowych, całobrzegich lub pierzaście klapowanych, miękko owłosionych od spodu liści, spomiędzy których wyrastają wzniesione, sztywne, bezlistne, lekko omszone, grube pędy, zwieńczone dużym kwiatostanem.

  Z reguły gerbery kwitną późną wiosną lub latem. Wytwarzają kwiatostany koszyczkowe złożone z tworzących środek kwiatów rurkowych oraz okółka otaczających go dużych, długich, barwnych, lancetowatych, kwiatów języczkowych.

  Wymagania i uprawa

  Gerbery to piękne, ale dość trudne w uprawie rośliny. Oczekują bardzo widnego, ale osłoniętego przed bezpośrednim słońcem stanowiska oraz próchniczego, żyznego, przepuszczalnego i lekko wilgotnego podłoża. Są wrażliwe na przesuszenie, ale też na zalanie (bywają atakowane przez mączniaki), więc należy podlewać je często, lecz umiarkowanie.

  Gerbera kwitnie długo i obficie, dlatego w okresie wegetacji wymaga regularnego, ale niezbyt intensywnego nawożenia (rośliny są wrażliwe na zasolenie podłoża). Do jej zasilania warto użyć nawozu dla pelargonii lub biohumusu.

  Dzika łąka w ogrodzie? Naturalnie. Wysiej te nasiona – stwórz kwiatowy raj dla siebie i zapylaczy
  Przeczytaj także
  Dzika łąka w ogrodzie? Naturalnie. Wysiej te nasiona – stwórz kwiatowy raj dla siebie i zapylaczy

  Wyzwaniem może być zapewnienie gerberze odpowiedniej temperatury, która w okresie wegetacji powinna wynosić ok. 19-21°C, natomiast podczas spoczynku (X-III) ok. 10-12 °C. W czasie zimowego spoczynku należy też ograniczyć podlewanie, zaprzestać nawożenia i zapewnić roślinie widne stanowisko.

  Gerbery rozmnaża się przez wysiew nasion, a w hodowli towarowej także za pomocą in vitro.

  Zastosowanie

  W uprawie znaczenie mają głównie odmiany mieszańcowe gerber (pochodzące min. od g. Jamesona i g. viridifolia). Gerbery nie lubią towarzystwa i w donicy najlepiej prezentują się jako solitery. Kwiaty wyższych odmian, zarówno tych szklarniowych jak i doniczkowych, nadają się do cięcia i w wazonie długo zachowują świeżość.

  Wybrane odmiany

  Istnienie wiele gatunków i odmian gerber, które uprawia się w ogrodzie jak i doniczkach. Różnią się one wysokością oraz budową kwiatostanów (kwiatostany pełne i pojedyncze, płatki proste lub postrzępione) i barwą kwiatów (białe, kremowe, różowe, czerwone, bordowe, żółte lub dwubarwne).

  Największą popularnością cieszą się nadające się do uprawy pokojowej gerbery Jamesona, które dorastają do ok. 30-50 cm. (np. odmiany 'Royal White', 'Royal Orange Scarlet', 'Royal Yellow'). Z wysokich odmian na uwagę zasługuje seria Pasta, o kwiatach z poskręcanymi na końcach płatkami (np. 'Pasta Carbonara', 'Pasta Toscana').

  Ciekawostki

  Gerbera należy roślin znakomicie oczyszczających powietrze z toksyn. Ma też dość wysoki wskaźnik transpiracji wody, dlatego nawilża swoje otoczenie.


  Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Nile/Pixabay, phuongphoto/Depositphotos

  Autor
  Gerbera
  Gerbera
  Katarzyna Józefowicz

  Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

  Powiązane tematy