Logo
Logo

Gerbera Jamesona / Gerbera doniczkowa (Gerbera jamesonii)

Gerbera Jamesona / Gerbera doniczkowa (Gerbera jamesonii) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 
 • Dekoracyjność: kwiatostany, kwiaty
 • Gleba: świeża, przepuszczalna
 • Kolor kwiatów: białe, żółte, pomarańczowe, czerwone, różowe
 • Kwiatostan: koszyczek kwiatowy
 • Kwiaty: duże
 • Odczyn gleby: lekko kwaśna
 • Pokrój: kępy
 • Wysokość: 30 cm
 • Okres kwitnienia: IV, V, VI, VII, VIII, IX, X
 • Trwałość liści: zimozielone
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • Zastosowanie: roślina dekoracyjna, wnętrza, pojemniki, kwiat cięty, bukiety
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Polecane odmiany Gdzie kupić?

  Gerbera Jamesona (Gerbera jamesonii), często nazywana po prostu gerberą doniczkową lub z języka ang. gerberą Daisy, to kwitnąca bylina z rodziny astrowatych (Asteraceae). Jej ojczyzną jest Afryka Południowa, ale w postaci odmian uprawiana jest też w wielu innych rejonach świata jako roślina doniczkowa lub na kwiat cięty.

  Wygląd gerbery Jamesona

  Gerbera Jamesona w naturze może dorastać nawet do ok. 1 m wys., jednak wyprowadzone od niej odmiany ozdobne, przeznaczone do uprawy w doniczce, zwykle nie przekraczają 20-30 cm. wys. (określane są jako Gerbera Daisy). Rośliny tworzą zwarte, gęste rozety odziomkowych, dużych, całobrzegich lub powcinanych i pofalowanych na brzegach, zielonych, wyraźnie unerwionych, lekko omszonych liści, osadzonych na sztywnych, krótkich ogonkach.

  Gerbera Jamesona kwitnie od wiosny do jesieni – w całym sezonie swojej wegetacji. Wytwarza duże, koszykowe kwiatostany, złożone z kwiatów rurkowych, tworzących środek i okalających go długich, wąskich, licznych, barwnych kwiatów języczkowych. Kwiaty osadzone są na szczytach grubych, wzniesionych, sztywnych, bezlistnych, lekko owłosionych pędów i w zależności od odmiany, mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne oraz mogą posiadać różne kolory (białe, żółte, koralowe, pomarańczowe, różowe, czerwone, a także dwukolorowe i cieniowane).

  Wymagania i uprawa gerbery Jamesona

  Uprawa gerbery w doniczce jest dość trudna, ponieważ roślina jest wymagająca (przede wszystkim ciężka do przezimowania). Przez cały rok oczekuje stanowiska z dużą ilością rozproszonego światła, ale latem należy chronić ją przed bezpośrednim, południowym słońcem. Gerbera doniczkowa oczekuje też lekkiego, przepuszczalnego, próchniczego, dość żyznego podłoża, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie pH.

  Ponieważ roślina przechodzi zimą okres spoczynku, temperatura w okresie jej uprawy powinna być zróżnicowana i w sezonie wegetacyjnym wynosić ok. 20-25°C, natomiast zimą ok. 12-14°C. 

  Pielęgnacja gerbery Jamesona

  Podlewanie gerbery Jamesona powinno być systematyczne. Latem ziemia w jej doniczce zawsze musi być lekko wilgotna, ale nigdy mokra, gdyż roślina jest równie wrażliwa na suszę (błyskawicznie więdnie) jak i zalanie (szybko gnije). Zimą natomiast podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne, ale nie całkiem suche.

  Roślina preferuje też wilgotne powietrze, jednak nie lubi zraszania liści, dlatego warto ustawić w jej pobliżu nawilżacz powietrza lub umieścić doniczkę na podstawce z wilgotnymi kulkami keramzytu.

  Do ważnych zabiegów pielęgnacyjnych w uprawie gerbery należy też nawożenie roślin w sezonie wegetacyjnym nawozami wieloskładnikowymi dla roślin kwitnących i systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatostanów, nadmiaru zielonych liści oraz liści pożółkłych.

  Choroby i szkodniki gerbery Jamesona

  Gerberze Jamesona zagrażają przede wszystkim choroby grzybowe (mączniak prawdziwy, szara pleśń), których przyczyną są zwykle błędy uprawowe (np. zalanie, zbyt niska temperatura przy dużej wilgotności podłoża, moczenie liści) lub zainfekowane sadzonki.

  Przy zbyt suchym powietrzu na roślinie mogą pojawić się też przędziorki.

  Zastosowanie gerbery Jamesona

  Gerbera Jamesona to wspaniała roślina doniczkowa, nadająca się do uprawy w każdym wnętrzu. W doniczce najlepiej prezentuje się jako soliter, ale można też łączyć ją w wieloodmianowe grupy. Rośliny można też wystawiać sezonowo na balkon lub do ogrodu.

  Warto wiedzieć, że gerbera należy do gatunków, najskuteczniej oczyszczających powietrze z toksyn.

  Wybrane odmiany gerbery Jamesona

  • 'Garvinea Sweet Frosting' – kwiaty białe, środek żółto-brązowy
  • 'Garvinea Sweet Sunset' – kwiaty pomarańczowe, środek brązowy
  • 'Garvinea Sweet Love' – kwiaty czerwone
  • 'Red Dark Eye' – kwiaty czerwone, środek brązowy
  • 'Royal Deep Pink' – kwiaty różowe
  • seria Mini / gerbery miniaturowe – grupa odmian gerber Jamesona o małych kwiatostanach

  Gdzie kupić sadzonkę gerbery Jamesona?

  Gerbery przeznaczone do uprawy w doniczkach w domach znajdziemy głównie w punktach sprzedaży kwiatów sezonowych, supermarketach z działami roślinnymi i oczywiście w centrach ogrodniczych. Najłatwiej ją znaleźć wiosną, gdy są dostępne kwitnące okazy. Przez trudność ich uprawy wiele osób traktuje je jak sezonowe, jednoroczne ozdoby domów. 

  Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Patrik Stedrak, eurobanks / AdobeStock

  Autor
  Gerbera Jamesona / Gerbera doniczkowa
  Gerbera Jamesona / Gerbera doniczkowa
  Katarzyna Józefowicz

  Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl