Fiołek afrykański jest jedną z najpopularniejszych kwitnących roślin doniczkowych. Mimo swojej nazwy nie jest spokrewniony z europejskim fiołkiem. Roślinę nazwano na cześć barona Waltera von Saint Paul St. Claire, który odkrył ją w Afryce.

Fiołki afrykańskie to niewielkie rośliny doniczkowe, dorastające do 10 cm wysokości i 12-15 cm średnicy rozety liściowej. Kwitną nieprzerwanie przez cały rok, szczególnie obficie latem.

Kwiaty saintpaulii występują w różnych kolorach, jednak wciąż najpopularniejszy jest ciemno-niebieski, choć nowe odmiany są fioletowe, czerwone, białe, różowe lub dwukolorowe, półpełne, pełne oraz z falbankowatymi brzegami płatków. Każdego roku w sprzedaży pojawiają się nowe kolorowe odmiany.

Fiołek afrykański lubi ciepłe, dobrze oświetlone stanowisko, kwitnie także w półcieniu i cieniu, nie lubi tylko bezpośredniego silnego słońca. Lubi wysoką wilgotność powietrza oraz regularne podlewanie miękką wodą o temperaturze pokojowej. Podłoże powinno lekko przeschnąć pomiędzy podlewaniami. Roślina nie może stać w wodzie bo szybko gnije. Podczas podlewanie nie można polewać liści, ani zraszać, gdyż szybko pokrywają się pleśnią.

Fiołek afrykański jest roślina długowieczną, przy odpowiedniej pielęgnacji potrafi rosnąć przez wiele lat. Co roku wymaga jednak przesadzania do świeżej ziemi. Można go rozmnażać z sadzonek liściowych z ogonkiem ukorzenianym w ziemi lub w wodzie. Sadzonki pobiera się na wiosnę.

Kwitnący fiołek afrykański wymaga nawożenia nawozem do roślin kwitnących, raz na 2 tygodnie. Roślina ma płytki system korzeniowy, więc najlepiej rośnie w płaskich doniczkach