Logo
Logo

Fiołek afrykański / Sępolia fiołkowa (Saintpaulia ionantha)

Fiołek afrykański / Sępolia fiołkowa (Saintpaulia ionantha) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: kwiaty
 • Gleba: przepuszczalna, lekka, torfowa
 • Kolor kwiatów: czerwone, różowe, niebieskie, granatowe, fioletowe, liliowe, wielobarwne
 • Kwiaty: pojedyncze, półpełne, pełne, duże
 • Odczyn gleby: obojętna
 • Pokrój: zwarty, kępy
 • Wysokość: 10 cm
 • Okres kwitnienia: I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X, XI, XII
 • Stanowisko: półcień, cień
 • Zastosowanie: roślina dekoracyjna, wnętrza, pojedynczo, w grupie, pojemniki
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Polecane odmiany Gdzie kupić?

  Sępolia fiołkowa (Saintpaulia ionantha) częściej znana pod nazwą fiołek afrykański lub saintpaulia, to roślina należąca do rodziny ostrojowatych (Gesneriaceae). Pochodzi z Afryki (okolice Tanzanii). Obecnie jest jedną z najpopularniejszych kwitnących roślin doniczkowych.

  Jak wygląda fiołek afrykański?

  Fiołki afrykańskie i wszystkie sępolie to byliny – rośliny wieloletnie o niewielkich rozmiarach o kępkowatym pokroju. Dorastają do ok. 10 cm wysokości i 12-15 cm średnicy. Liście rośliny tworzą rozety i są pokryte są krótkimi, ostrymi włoskami.

  Fiołek afrykański kwitnie nieprzerwanie przez cały rok, szczególnie obficie latem. Kwiaty saintpauli są bezwonne. Występują w różnych kolorach (fioletowe, czerwone, białe, różowe lub dwukolorowe), jednak wciąż najpopularniejszy jest ciemno-niebieski. Budowa kwiatu też może być różna zależnie od odmiany (pojedyncza, półpełna, pełna).

  Wymagania i uprawa fiołka afrykańskiego

  Fiołek afrykański lubi ciepłe, dobrze oświetlone stanowisko, kwitnie także w półcieniu i cieniu, nie lubi tylko bezpośredniego silnego słońca. Lubi wysoką wilgotność powietrza. Roślina preferuje lekkie, przepuszczalne, torfowe, lekko wilgotne podłoże o odczynie pH obojętnym.

  Roślina ma płytki system korzeniowy, więc najlepiej rośnie w płaskich doniczkach. Przesadzanie wykonujemy, gdy liście zaczynają drobnieć, a korzenie wydostają się przez otwory w spodzie doniczki. Najlepszym okresem na przesadzanie jest wczesna wiosna.

  Fiołki afrykańskie można rozmnażać z sadzonek liściowych lub przez podział, które wykonuje się wiosną. Mogą również samodzielnie wypuszczać pędy przyssawkowe (zwłaszcza odmiany chimera). Znalezienie nasion fiołka afrykańskiego może być trudne, podobnie jak ich prawidłowe kiełkowanie. Nasiona saintpaulii są bardzo małe i trudne do rozsiewania. Do kiełkowania potrzebują też specyficznego podłoża.

  Pielęgnacja fiołka afrykańskiego

  Fiołki afrykańskie mają wysokie wymagania co do wilgotności, dlatego najlepiej podlewać je dwa razy na tydzień. Można stosować podlewanie od dołu, zanurzając doniczkę w naczyniu z wodą o temperaturze pokojowej na ok. pół godziny. Należy uważać, aby liście nie dotykały wody (łatwo atakuje je wtedy grzyb). Przed kolejnym podlewaniem podłoże powinno lekko przeschnąć.

  Kwitnący fiołek afrykański wymaga nawożenia nawozem do roślin kwitnących, raz na 2 tygodnie.

  Szkodniki i choroby saintpauli

  Fiołek afrykański jest często atakowany przez wciornastki, które mogą powodować przebarwienia i zasychanie kwiatów. Aby skutecznie zwalczyć te szkodniki, zaleca się użycie odpowiednich insektycydów. Roślina może być też narażona na różne choroby, wśród których często występują fytoftoroza i szara pleśń. Fytoftoroza zazwyczaj powoduje brązowe przebarwienia na pędzie i dolnych liściach, natomiast szara pleśń manifestuje się szarym nalotem na liściach i kwiatach.

  Warto też pamiętać, że zbyt intensywne nasłonecznienie może powodować blaknięcie liści i hamowanie kwitnienia.

  Zastosowanie fiołka afrykańskiego

  Fiołek afrykański to roślina idealna do domu, która może zdobić każdy pokój. Bardzo dobrze nadaje się np. do sypialni, ponieważ jej kwiaty nie pachną. Roślinę najlepiej ustawić na parapecie okien północnych, zachodnich lub wschodnich, gdzie będzie otrzymywać odpowiednią ilość światła.

  Odmiany fiołka afrykańskiego

  Saintpaulia ionantha dzieli się na różne podgatunki. Wśród nich znajdują się takie jak Velutina, Grotei, Pendula, Nitida, Occidentalis, Grandifolia, Orbicularis i Rupicola. Na tym poziomie klasyfikacji, fiołek afrykański jest dalej podzielony na odmiany i indywidualne kultywary. Oprócz nich istnieją jeszcze krzyżówki międzygatunkowe. Wszystko razem sprawia, że istnieje obecnie ponad 16 tyś. różnych odmian fiołka afrykańskiego!

  • 'My Temptation' – różowe z białą obwódką
  • 'My Love' – płatki białe z fioletową podstawą
  • 'Elsa' – odmiana o jasnofioletowych kwiatach i szmaragdowych liściach
  • 'Pennsylvania' – odmiana o bordowych kwiatach.
  • 'Rokoko Roze' – różowa odmiana z pstrokatymi liśćmi i kwiatami posiadającymi więcej niż 5 płatków.
  • 'Rebel's Two Cents' – różowa odmiana z liśćmi przebarwionymi na kremowo.
  • 'Ever Love' – bordowe kwiaty o postrzępionych płatkach
  • 'Ever Beautiful' – kwiaty pełne, fiolegowe, postrzępione
  • 'Ever Precious' – białe płatki z fioletową obwódką i postrzępionymi brzegami
  • 'Never Floris' – odmiana-ciekawostka, u której kwiaty pozostają w pąkach

  Gdzie kupić sadzonki fiołka afrykańskiego?

  Fiołka afrykańskiego łatwo znajdziemy w każdym mniejszym i większym punkcie sprzedającym rośliny doniczkowe. Cieszy się on wielką popularnością. Możemy zamówić go też w sklepach internetowych takich jak:

   

  Zdjęcia: Flower Council Holland

  Autor
  Fiołek afrykański / Sępolia fiołkowa
  Fiołek afrykański / Sępolia fiołkowa
  Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

  Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

  Powiązane tematy

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl