Fiołek afrykański, sępolia fiołkowa (Saintpaulia ionantha), a często też nazywany saintpaulią, jest jedną z najpopularniejszych kwitnących roślin doniczkowych. Należy do rodziny ostrojowatych (Gesneriaceae) i jak nazwa wskazuje pochodzi z Afryki (okolice Tanzanii).

Mimo swojej nazwy roślina nie jest w żaden sposób spokrewniona z rodziną fiłkowatych (Violaceae).


Fiołki afrykańskie to niewielkie rośliny doniczkowe, dorastające do 10 cm wysokości i 12-15 cm średnicy rozety liściowej. Kwitną nieprzerwanie przez cały rok, szczególnie obficie latem.

Kwiaty saintpaulii występują w różnych kolorach, jednak wciąż najpopularniejszy jest ciemno-niebieski, choć nowe odmiany są fioletowe, czerwone, białe, różowe lub dwukolorowe, półpełne, pełne oraz z falbankowatymi brzegami płatków. Każdego roku w sprzedaży pojawiają się nowe kolorowe odmiany.

Wymagania i uprawa

Fiołek afrykański lubi ciepłe, dobrze oświetlone stanowisko, kwitnie także w półcieniu i cieniu, nie lubi tylko bezpośredniego silnego słońca. Lubi wysoką wilgotność powietrza oraz regularne podlewanie miękką wodą o temperaturze pokojowej. Podłoże powinno lekko przeschnąć pomiędzy podlewaniami. Roślina nie może stać w wodzie, bo szybko gnije. Podczas podlewanie nie można polewać liści, ani zraszać, gdyż szybko pokrywają się pleśnią.

Fiołek afrykański jest roślina długowieczną – przy odpowiedniej pielęgnacji potrafi rosnąć przez wiele lat. Co roku wymaga jednak przesadzania do świeżej ziemi. Można go rozmnażać z sadzonek liściowych z ogonkiem ukorzenianym w ziemi lub w wodzie. Sadzonki pobiera się na wiosnę.

Kwitnący fiołek afrykański wymaga nawożenia nawozem do roślin kwitnących, raz na 2 tygodnie. Roślina ma płytki system korzeniowy, więc najlepiej rośnie w płaskich doniczkach

Zdjęcia: Flower Council Holland