Logo
Logo

Marzysz o parapecie pełnym fiołków afrykańskich? Z metodą mojej babci z jednej rośliny uzyskasz nawet kilkanaście sadzonek za darmo

Pasja do roślin, na przykład takich uroczych jak fiołki afrykańskie, nie musi wiązać się z wydawaniem fortuny na sadzonki nowych, kolorowych odmian. Te wdzięczne i dość łatwe w uprawie rośliny doniczkowe można rozmnażać samodzielnie w domu. Są dwie sprawdzone metody na uzyskanie parapetów pełnych roślina za darmo.

Dowiedz się, jak dzielić i rozmnażać sępolie w domu i o jakiej porze roku najlepiej to robić!

Spis treści
Dlaczego warto rozmnażać fiołki afrykańskie? Kiedy najlepiej rozmnażać fiołki? Jak zrobić sadzonki przez podział? Jak zrobić sadzonki z liści? Obejrzyj film i sprawdź, jak się rozmnaża rośliny

Fiołki afrykańskie (Saintpaulia ionanthia), zwane potocznie sępoliami lub sępoliami fiołkowymi, to idealne rośliny doniczkowe do małych mieszkań oraz dla tych, którzy nie mają dużego doświadczenia w pielęgnacji roślin, a chcą uprawiać rośliny ozdobne z kwiatów. Fiołki potrafią wybaczyć przerwy w podlewaniu, zajmują niewiele miejsca i są ozdobne zarówno z liści, jak i kwiatów. Zakwitają na różne kolory, więc każdy znajdzie odmianę, która przypadnie mu do gustu.

Jeśli zakochałaś się w fiołkach afrykańskich i chcesz mieć ich więcej, nie musisz kupować nowych okazów. Wystarczy, że zastosujesz te metody na rozmnażanie fiołków, a już po kilku tygodniach będziesz ustawiać rządki małych roślinek.

Najlepszy termin

Do rozmnażania fiołków afrykańskich najlepiej zabrać się wiosną – rośliny wychodzą wówczas z zimowego okresu spoczynku, zaczynają szybko rosnąć, korzystając z coraz większej ilości światła. Ale jeśli musisz wykonać zabieg w innym terminie, też możesz to zrobić. Być może trochę dłużej będziesz czekać na efekt w postaci rozrośniętych sadzonek lub kwiatów, ale na pewno też się uda.

rozmnażanie przez podział sadzonki fiołka afrykańskiego
Fot.  keleny / AdobeStock
Fiołki afrykańskie łatwo rozmnożyć dzieląc duże, rozrośnięte okazy. Trzeba przy tym uważać na liście, gdyż łatwo się łamią

Metody na uzyskanie darmowych sadzonek

Nowe sadzonki fiołków afrykańskich w warunkach domowych uzyskuje się najczęściej rozmnażając te wdzięczne rośliny przez podział. To bardzo prosta i skuteczna metoda. Jeśli masz jeden rozrośnięty egzemplarza fiołka w domu możesz go podzielić co najmniej na dwie, a najczęściej na kilka części. Zobacz, jak to zrobić krok po kroku.

 • Przygotuj ziemię do roślin doniczkowych, drobny żwir lub keramzyt na drenaż, łopatkę, kilka nowych doniczek z otworami w dnie oraz konewkę z wodą.
 • Wyjmij ostrożnie rozrośnięty egzemplarz fiołka z doniczki, uważając na to, by nie połamać liści. Najlepiej podczas tej czynności przechyl roślinę.
 • Przyjrzyj się, na ile części możesz podzielić fiołka – będzie wyraźnie widać oddzielne mniejsze i większe kępki.
 • Chwyć bryłę korzeniową dłońmi i dziel ją na części – najpierw większe, a jeśli się da (każda sadzonka musi mieć korzenie), potem na mniejsze.
 • Przygotuj doniczki dla nowych roślin. Na dno każdej z nich wsyp trochę żwiru lub keramzyku, dosyp do 3/4 wysokości podłoża i po środku zrób wgłębienie.
 • Wkładaj uzyskane sadzonki fiołków do nowych doniczek z ziemią, dosypuj podłoża i ugniataj je delikatnie palcami po bokach, aby nie pozostawić przestrzeni powietrznych.
 • Podlej nowe okazy fiołków i ustaw w jasnym, ciepłym miejscu. Po kilku tygodniach powinny się dobrze ukorzenić, po czym zaczną wytwarzać nowe liście i w końcu doczekasz się kwiatów.
Rozmnażanie fiołków przez podział to najszybsza i najłatwiejsza metoda na uzyskanie nowych roślin za darmo. W ten sposób uzyskane okazy będą powtarzać cechy rośliny matecznej, więc z pewnością będą mieć takie same liście oraz zakwitną na taki sam kolor, jak ona.

Sadzonki liściowe

Drugą metodą na rozmnożenie fiołka afrykańskiego jest przygotowanie sadzonek liściowych. Ta metoda ma zarówno zaletę, jak i wadę. Można w ten sposób uzyskać bardzo dużo nowych sadzonek, ale czas oczekiwania na to, aż rośliny się rozrosną i zakwitną jest dłuższy niż w przypadku podziału. Dowiedz się, jak zrobić sadzonki z liści fiołków krok po kroku:

 • Wybierz zdrowy, rozrośnięty okaz fiołka afrykańskiego.
 • Przygotuj małe doniczki z drenażem na dnie i wypełnij je uniwersalnym podłożem do roślin doniczkowych.
 • Utnij liść ze środka rozety z dość długim ogonkiem. Najlepiej, aby miał 2-3 cm długości.
 • Zrób w doniczce kilka otworów (np. palcem). Otwory powinny mieć samą taką głębokość, jak długość ogonków.
 • Umieść po jednym liściu w każdym dołku, tak aby blaszka liściowa znajdowała się tuż nad poziomem ziemi.
 • Ugnieć ziemię wokół każdego liścia i delikatnie podlej.
 • Postaw sadzonki w jasnym, ciepłym miejscu i regularnie podlewaj. Po 6-8 tygodniach zaczną pojawiać się nowe liście, a po mniej więcej 6 miesiącach rośliny zakwitną. Każdą podrośniętą sadzonkę trzeba umieścić w nowej doniczce. 
ogród na co dzień / YT

Przez podział kęp możesz rozmnażać też inne popularne rośliny doniczkowe, np. skrzydłokwiaty, anturium czy zielistki. Natomiast sadzonki liściowe łatwo zrobisz też z begonii, grubosza, aloesu czy kalanchoe.

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcia tytułowe:  anakondasp, Nick Taurus / AdobeStock

Autor
Marzysz o parapecie pełnym fiołków afrykańskich? Z metodą mojej babci z jednej rośliny uzyskasz nawet kilkanaście sadzonek za darmo
Marzysz o parapecie pełnym fiołków afrykańskich? Z metodą mojej babci z jednej rośliny uzyskasz nawet kilkanaście sadzonek za darmo
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
 
Powiązane tematy
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl