Fiołki afrykańskie (Saintpaulia ionanthia), zwane potocznie sępoliami lub sępoliami fiołkowymi, to idealne rośliny doniczkowe do małych mieszkań oraz dla tych, którzy nie mają dużego doświadczenia w pielęgnacji roślin, a chcą uprawiać rośliny ozdobne z kwiatów. Fiołki potrafią wybaczyć przerwy w podlewaniu, zajmują niewiele miejsca i są ozdobne zarówno z liści, jak i kwiatów. Zakwitają na różne kolory, więc każdy znajdzie odmianę, która przypadnie mu do gustu.
Najlepszy termin
Do rozmnażania fiołków afrykańskich najlepiej zabrać się wiosną – rośliny wychodzą wówczas z zimowego okresu spoczynku, zaczynają szybko rosnąć, korzystając z coraz większej ilości światła. Ale jeśli musisz wykonać zabieg w innym terminie, też możesz to zrobić. Być może trochę dłużej będziesz czekać na efekt w postaci rozrośniętych sadzonek lub kwiatów, ale na pewno też się uda.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Metody na uzyskanie darmowych sadzonek
Nowe sadzonki fiołków afrykańskich w warunkach domowych uzyskuje się najczęściej rozmnażając te wdzięczne rośliny przez podział. To bardzo prosta i skuteczna metoda. Jeśli masz jeden rozrośnięty egzemplarza fiołka w domu możesz go podzielić co najmniej na dwie, a najczęściej na kilka części. Zobacz, jak to zrobić krok po kroku.
- Przygotuj ziemię do roślin doniczkowych, drobny żwir lub keramzyt na drenaż, łopatkę, kilka nowych doniczek z otworami w dnie oraz konewkę z wodą.
- Wyjmij ostrożnie rozrośnięty egzemplarz fiołka z doniczki, uważając na to, by nie połamać liści. Najlepiej podczas tej czynności przechyl roślinę.
- Przyjrzyj się, na ile części możesz podzielić fiołka – będzie wyraźnie widać oddzielne mniejsze i większe kępki.
- Chwyć bryłę korzeniową dłońmi i dziel ją na części – najpierw większe, a jeśli się da (każda sadzonka musi mieć korzenie), potem na mniejsze.
- Przygotuj doniczki dla nowych roślin. Na dno każdej z nich wsyp trochę żwiru lub keramzyku, dosyp do 3/4 wysokości podłoża i po środku zrób wgłębienie.
- Wkładaj uzyskane sadzonki fiołków do nowych doniczek z ziemią, dosypuj podłoża i ugniataj je delikatnie palcami po bokach, aby nie pozostawić przestrzeni powietrznych.
- Podlej nowe okazy fiołków i ustaw w jasnym, ciepłym miejscu. Po kilku tygodniach powinny się dobrze ukorzenić, po czym zaczną wytwarzać nowe liście i w końcu doczekasz się kwiatów.
Sadzonki liściowe
Drugą metodą na rozmnożenie fiołka afrykańskiego jest przygotowanie sadzonek liściowych. Ta metoda ma zarówno zaletę, jak i wadę. Można w ten sposób uzyskać bardzo dużo nowych sadzonek, ale czas oczekiwania na to, aż rośliny się rozrosną i zakwitną jest dłuższy niż w przypadku podziału. Dowiedz się, jak zrobić sadzonki z liści fiołków krok po kroku:
- Wybierz zdrowy, rozrośnięty okaz fiołka afrykańskiego.
- Przygotuj małe doniczki z drenażem na dnie i wypełnij je uniwersalnym podłożem do roślin doniczkowych.
- Utnij liść ze środka rozety z dość długim ogonkiem. Najlepiej, aby miał 2-3 cm długości.
- Zrób w doniczce kilka otworów (np. palcem). Otwory powinny mieć samą taką głębokość, jak długość ogonków.
- Umieść po jednym liściu w każdym dołku, tak aby blaszka liściowa znajdowała się tuż nad poziomem ziemi.
- Ugnieć ziemię wokół każdego liścia i delikatnie podlej.
- Postaw sadzonki w jasnym, ciepłym miejscu i regularnie podlewaj. Po 6-8 tygodniach zaczną pojawiać się nowe liście, a po mniej więcej 6 miesiącach rośliny zakwitną. Każdą podrośniętą sadzonkę trzeba umieścić w nowej doniczce.
Przez podział kęp możesz rozmnażać też inne popularne rośliny doniczkowe, np. skrzydłokwiaty, anturium czy zielistki. Natomiast sadzonki liściowe łatwo zrobisz też z begonii, grubosza, aloesu czy kalanchoe.
Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcia tytułowe: anakondasp, Nick Taurus / AdobeStock