Begonia królewska (begonia rex) to roślina z godziny begoniowatych (Begoniaceae). To popularna roślina w uprawie pokojowej w Polsce.

Ma lekko płożący pokrój i osiąga do 30cm wysokości. Begonię królewską wyróżniają dekoracyjne wielokolorowe liście o sercowatym kształcie w różnej tonacji barw (w zależności od odmiany). Kwiaty bowiem są drobne i niepozorne (pojawiają się zwykle w czerwcu).

Roślina jest dość łatwa w uprawie. Preferuje stanowiska jasne, ale wolne od bezpośredniego działania promieni słonecznych. Z powodzeniem może rosnąć na parapetach okien wschodnich i północnych. Dobrze rośnie w temperaturze pokojowej, ale zimą wymaga chłodnych pomieszczeń (13-15°C). Jest to gatunek wrażliwy na przeciągi i zanieczyszczenia powietrza (np.: powodowane przez kuchenkę gazową).

Podlewanie dość obfite - najlepiej miękką wodą. Woda nie powinna jednak zalegać w podstawce, gdyż łatwo może dojść do gnicia grubych, mięsistych kłączy. Begonia królewska dobrze rośnie w uniwersalnej ziemi dla roślin pokojowych - warto uprawiać ją w stosunkowo niedużych pojemnikach. Można ją również zraszać, ale trzeba używać odstanej, miękkiej wody (lub destylowanej), w przeciwnym wypadku powstaną plamy na liściach.

Begonię królewską można rozmnażać przez sadzonki liściowe, które należy ukorzeniać w wilgotnym torfie w wysokiej temperaturze (ok. 21-22°C) pod folią lub szkłem.

Polecane odmiany begonii królewskiej:

  • 'Emerald Princess';
  • 'President Carnot',
  • 'Escargot';
  • 'Luzerna';
  • 'Red Baron'

fot. Jerzy Opiola, Magnus Manske, Selso