Begonia królewska (Begonia rex) to roślina z rodziny begoniowatych (Begoniaceae). Pochodzi z Azji, z obszarów północnych Indii i Chin. W Polsce to bardzo popularna roślina domowa.
Roślina należy do grupy begonii wielkolistnych. Bylina ta ma lekko płożący pokrój i osiąga do 30-40 cm wysokości i 50 cm szerokości. Posiada duże, silnie i wyraźnie ożyłkowane liście o sercowatym, asymetrycznym kształcie i ząbkowanym brzegu. Można spotkać odmiany o liściach ze ślimakowo zachodzącymi na siebie blaszkami. Występują w bardzo wielu tonacjach barw zielonych, różowych i bordowych. Cała roślina posiada wyraźne włoski.
Begonia królewska kwitnie zwykle w drugiej połowie wiosny i latem (VI-VIII). Kwiaty nie mają funkcji dekoracyjnej – są drobne, muszelkowate, białe lub bladoróżowe. Owocami są oskrzydlone torebki.
Organem podziemnym są grube, płożące kłącza.
Begonia królewska to roślina silnie trująca.
Wymagania i uprawa
Roślina jest dość łatwa w uprawie. Preferuje stanowiska jasne, ale wolne od bezpośredniego działania promieni słonecznych. Begonia królewska dobrze rośnie w uniwersalnej ziemi dla roślin pokojowych – próchniczej, przepuszczalnej, lekko kwaśnej. Dobrze rośnie w temperaturze pokojowej. Jest to gatunek wrażliwy na przeciągi i zanieczyszczenia powietrza.
Begonia królewska przechodzi w stan spoczynku zimą. Dobrze jest jej wtedy zapewnić niższe temperatury (13-15°C), rzadziej podlewać i nawozić.
Podlewanie dość obfite – najlepiej miękką wodą. Woda nie powinna jednak zalegać w podstawce, gdyż łatwo może dojść do gnicia mięsistych kłączy begonii. Nawożenie raz na 2-3 tygodnie nawozami do roślin o ozdobnych liściach.
Begonię królewską można rozmnażać przez sadzonki liściowe, które należy ukorzeniać w wilgotnym torfie w wysokiej temperaturze (ok. 21-22°C) pod folią lub szkłem.
Zastosowanie
Z powodzeniem może rosnąć na parapetach okien wschodnich i północnych. Begonia królewska to dobra roślina do sypialni, pokoi dziennych i aranżacji typu urban jungle.
Odmiany
- 'Red Baron' (zdj. 1)
- 'President Carnot'
- 'Escargot'
Ciekawostki
Inna nazwa begonii to ukośnica, jednak jest ona używana bardzo rzadko. Wzięła się ona z tego, że liście roślin są asymetryczne i wyglądają jakby były krzywo (pod skosem) osadzone na swoich ogonkach.
Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcia: Jan Haerer/Pixabay, Thejoyofplants.co.uk, Floradania.dk, Jerzy Opioła/CC BY-SA 4.0/Link, Mininain/Padawane/CC BY-SA 2.5/Link, hartono subagio/Pixabay