Begonia królewska Begonia rex

Begonia krolewska rex, fot. Floradania.dk
Begonia królewska (Begonia rex) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
51
Dekoracyjność: ulistnienie
Gleba: torfowa, przepuszczalna, lekka
Kolor kwiatów: różowe, białe
Kwiaty: drobne
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
Owoce: oskrzydlona torebka
Pokrój: pokładający się, wzniesiony, krzaczkowaty
Wysokość: 30 cm
Okres kwitnienia: VI, VII, VIII
Trwałość liści: zimozielone
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: półcień
Zastosowanie: roślina dekoracyjna, pojemniki, tarasy, wnętrza
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane odmiany Ciekawostki

Begonia królewska (Begonia rex) to roślina z rodziny begoniowatych (Begoniaceae). Pochodzi z Azji, z obszarów północnych Indii i Chin. W Polsce to bardzo popularna roślina domowa.

Roślina należy do grupy begonii wielkolistnych. Bylina ta ma lekko płożący pokrój i osiąga do 30-40 cm wysokości i 50 cm szerokości. Posiada duże, silnie i wyraźnie ożyłkowane liście o sercowatym, asymetrycznym kształcie i ząbkowanym brzegu. Można spotkać odmiany o liściach ze ślimakowo zachodzącymi na siebie blaszkami. Występują w bardzo wielu tonacjach barw zielonych, różowych i bordowych. Cała roślina posiada wyraźne włoski. 

Begonia królewska kwitnie zwykle w drugiej połowie wiosny i latem (VI-VIII). Kwiaty nie mają funkcji dekoracyjnej – są drobne, muszelkowate, białe lub bladoróżowe. Owocami są oskrzydlone torebki.

Organem podziemnym są grube, płożące kłącza.

Begonia królewska to roślina silnie trująca.

Wymagania i uprawa

Roślina jest dość łatwa w uprawie. Preferuje stanowiska jasne, ale wolne od bezpośredniego działania promieni słonecznych. Begonia królewska dobrze rośnie w uniwersalnej ziemi dla roślin pokojowych – próchniczej, przepuszczalnej, lekko kwaśnej. Dobrze rośnie w temperaturze pokojowej. Jest to gatunek wrażliwy na przeciągi i zanieczyszczenia powietrza.

Begonia królewska przechodzi w stan spoczynku zimą. Dobrze jest jej wtedy zapewnić niższe temperatury (13-15°C), rzadziej podlewać i nawozić.

Podlewanie dość obfite – najlepiej miękką wodą. Woda nie powinna jednak zalegać w podstawce, gdyż łatwo może dojść do gnicia mięsistych kłączy begonii. Nawożenie raz na 2-3 tygodnie nawozami do roślin o ozdobnych liściach. 

Begonię królewską można rozmnażać przez sadzonki liściowe, które należy ukorzeniać w wilgotnym torfie w wysokiej temperaturze (ok. 21-22°C) pod folią lub szkłem.

Zastosowanie

Z powodzeniem może rosnąć na parapetach okien wschodnich i północnych. Begonia królewska to dobra roślina do sypialni, pokoi dziennych i aranżacji typu urban jungle

Odmiany

  • 'Red Baron' (zdj. 1)
  • 'President Carnot'
  • 'Escargot'

Ciekawostki

Inna nazwa begonii to ukośnica, jednak jest ona używana bardzo rzadko. Wzięła się ona z tego, że liście roślin są asymetryczne i wyglądają jakby były krzywo (pod skosem) osadzone na swoich ogonkach.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcia: Jan Haerer/Pixabay, Thejoyofplants.co.uk, Floradania.dk, Jerzy Opioła/CC BY-SA 4.0/Link, Mininain/Padawane/CC BY-SA 2.5/Link, hartono subagio/Pixabay

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści