Logo
Logo
11
Do góry

Jak nawozić begonie?

Begonie to efektowne rośliny, którymi można ozdabiać domowe parapety, pojemniki na balkonach i tarasach oraz ogrodowe rabaty. Gatunków i odmian jest wiele. Niektóre mają ozdobne kwiaty, a inne też ciekawie wybarwione i kształtne liście. Zobacz, jak i kiedy nawozić begonie, by cieszyć się nimi przez długi czas!

Jak zasilać begonie?

Popularne begonie zdobiące balkony, parapety i tarasy to rośliny wymagające intensywnego podlewania (w czasie upałów nawet dwa razy dziennie – rano i wieczorem) oraz systematycznego nawożenia. Gatunki begonii obficie kwitnące potrzebują zasiania nawozami zawierającymi głównie fosfor, natomiast okazy, których ozdobą są liście, preferują przede wszystkim azot i potas.

Nawozy do zasilania begonii

W sklepach ogrodniczych znajdziemy specjalne nawozy, dedykowane dla begonii lub kwitnących roślin balkonowych (sypkie lub rozpuszczalne w wodzie). Zawierają one niezbędne makroelementy azot (N), fosfor (P2O5) i potas (K2O) w zbilansowanych ilościach, ale także potrzebne do zdrowego wyglądu i obfitego kwitnienia begonii mikroelementy, np.: bor (B) miedź (Cu, żelazo (Fe), mangan, molibden (Mo), cynk (Zn).

Najpopularniejsze są łatwe w stosowaniu nawozy rozpuszczalne w wodzie – w formie żelu lub emulsji, którymi zasilamy rośliny wraz z podlewaniem. Sprawdzają się nie tylko w uprawie pojemnikowej, ale również w nawożeniu roślin w gruncie. Dzięki ich stosowaniu wpływamy na obfite zawiązywanie się pąków kwiatowych i przedłużone kwitnienie.

Zwykle stosuje się je raz w tygodniu (lub co kilkanaście dni), przez cały sezon – od marca do października. Po sezonie, w okresie spoczynku zimowego (od listopada do końca lutego) zasila się rzadziej – wystarczy raz w miesiącu. Bardzo młode sadzonki zasilamy ostrożnie, stosując połowę zalecanej na opakowaniu dawki.

Obecnie dostępne są nawozy wyposażone w wygodne opakowanie i nakrętki do precyzyjnego i wygodnego odmierzania dawki nawozu. Nakrętka wskazuje różne poziomy dawkowania, zależnego od ilości wody, jaką używamy do podlewania.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe Perlav/Depositphotos

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny

Komentarze

PELARGONIE
Na czasie
PELARGONIE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 20, Sentencja nr:5
Tydzień 20, Sentencja nr:5
Po 15 maja, po ostatnich wiosennych przymrozkach, wysiewamy aksamitki, nasturcje, fasolę wielkokwiatową, dimorfotekę, szarłaty, wilce, a balkony dekorujemy pelargoniami, surfiniami i innymi kwiatami.
Tydzień 20, Sentencja nr:4
Tydzień 20, Sentencja nr:4
Regularnie podlewamy trawnik. Najlepiej rozproszonym strumieniem, wcześnie rano lub późnym popołudniem. Gleba powinna być wilgotna do głębokości 10-15 cm; gdy jej wierzchnia warstwa wyschnie na głębokość kilku centymetrów, wskazane jest podlewanie.
Tydzień 20, Sentencja nr:3
Tydzień 20, Sentencja nr:3
Pod nowymi nasadzeniami drzew i krzewów należy rozłożyć warstwę ściółki o grubości 5–10 cm. W tym celu można zastosować zmieloną korę drzew iglastych, torf lub kompost). Należy pamiętać o pozostawieniu wokół nasady roślin fragmentu nie wyściółkowanej ziemi (o promieniu 2,5-5 cm), ponieważ wilgotna ściółka może przyczynić się do gnicia...
Tydzień 20, Sentencja nr:2
Tydzień 20, Sentencja nr:2
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa. Po posadzeniu rośliny, wokół szyjki korzeniowej formujemy misę, w której będzie zatrzymywać się woda.
Tydzień 20, Sentencja nr:1
Tydzień 20, Sentencja nr:1
Nawozimy trawnik. Nawożenie przeprowadzone 3-4 razy w sezonie zapewni murawie odporność i nienaganny wygląd. W maju można wykonać oprysk 2% roztworem Ogrowitu uniwersalnego – roztwór saletry wapniowo-magnezowej (około 5-10 l/100 m2). Nie należy nawozić trawnika w czasie suszy.
 
Twoja strona ogrodu