Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
15
Okazje

Jak nawozić begonie?

Begonie to efektowne rośliny, którymi można ozdabiać domowe parapety, pojemniki na balkonach i tarasach oraz ogrodowe rabaty. Gatunków i odmian jest wiele. Niektóre mają ozdobne kwiaty, a inne też ciekawie wybarwione i kształtne liście. Zobacz, jak i kiedy nawozić begonie, by cieszyć się nimi przez długi czas!

 

Jak zasilać begonie?

Popularne begonie zdobiące balkony, parapety i tarasy to rośliny wymagające intensywnego podlewania (w czasie upałów nawet dwa razy dziennie – rano i wieczorem) oraz systematycznego nawożenia. Gatunki begonii obficie kwitnące potrzebują zasiania nawozami zawierającymi głównie fosfor, natomiast okazy, których ozdobą są liście, preferują przede wszystkim azot i potas.

Nawozy do zasilania begonii

W sklepach ogrodniczych znajdziemy specjalne nawozy, dedykowane dla begonii lub kwitnących roślin balkonowych (sypkie lub rozpuszczalne w wodzie). Zawierają one niezbędne makroelementy azot (N), fosfor (P2O5) i potas (K2O) w zbilansowanych ilościach, ale także potrzebne do zdrowego wyglądu i obfitego kwitnienia begonii mikroelementy, np.: bor (B) miedź (Cu, żelazo (Fe), mangan, molibden (Mo), cynk (Zn).

Najpopularniejsze są łatwe w stosowaniu nawozy rozpuszczalne w wodzie – w formie żelu lub emulsji, którymi zasilamy rośliny wraz z podlewaniem. Sprawdzają się nie tylko w uprawie pojemnikowej, ale również w nawożeniu roślin w gruncie. Dzięki ich stosowaniu wpływamy na obfite zawiązywanie się pąków kwiatowych i przedłużone kwitnienie.

Zwykle stosuje się je raz w tygodniu (lub co kilkanaście dni), przez cały sezon – od marca do października. Po sezonie, w okresie spoczynku zimowego (od listopada do końca lutego) zasila się rzadziej – wystarczy raz w miesiącu. Bardzo młode sadzonki zasilamy ostrożnie, stosując połowę zalecanej na opakowaniu dawki.

Obecnie dostępne są nawozy wyposażone w wygodne opakowanie i nakrętki do precyzyjnego i wygodnego odmierzania dawki nawozu. Nakrętka wskazuje różne poziomy dawkowania, zależnego od ilości wody, jaką używamy do podlewania.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe Perlav/Depositphotos

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT