Logo
Logo

Jak i kiedy nawozić begonie? Jaki nawóz wybrać, by długo i pięknie kwitły?

Begonie to efektowne rośliny, którymi można ozdabiać domowe parapety, pojemniki na balkonach i tarasach oraz ogrodowe rabaty. Gatunków i odmian jest wiele. Niektóre mają ozdobne kwiaty, a inne też ciekawie wybarwione i kształtne liście. Zobacz, jak i kiedy nawozić begonie, by cieszyć się nimi przez długi czas!

Spis treści
Jak nawozi się begonie? Czym nawozić begonie?

Jak nawozić begonie?

Popularne begonie zdobiące balkony, parapety i tarasy to rośliny wymagające intensywnego podlewania (w czasie upałów nawet dwa razy dziennie – rano i wieczorem) oraz systematycznego nawożenia. Gatunki begonii obficie kwitnące potrzebują zasiania nawozami zawierającymi głównie fosfor, natomiast okazy, których ozdobą są liście, preferują przede wszystkim azot i potas.

Nawozy do zasilania begonii

W sklepach ogrodniczych znajdziemy specjalne nawozy, dedykowane dla begonii lub kwitnących roślin balkonowych (sypkie lub rozpuszczalne w wodzie). Zawierają one niezbędne makroelementy azot (N), fosfor (P2O5) i potas (K2O) w zbilansowanych ilościach, ale także potrzebne do zdrowego wyglądu i obfitego kwitnienia begonii mikroelementy, np.: bor (B) miedź (Cu, żelazo (Fe), mangan, molibden (Mo), cynk (Zn).

Najpopularniejsze są łatwe w stosowaniu nawozy rozpuszczalne w wodzie – w formie żelu lub emulsji, którymi zasilamy rośliny wraz z podlewaniem. Sprawdzają się nie tylko w uprawie pojemnikowej, ale również w nawożeniu roślin w gruncie. Dzięki ich stosowaniu wpływamy na obfite zawiązywanie się pąków kwiatowych i przedłużone kwitnienie.

Zwykle stosuje się je raz w tygodniu (lub co kilkanaście dni), przez cały sezon – od marca do października. Po sezonie, w okresie spoczynku zimowego (od listopada do końca lutego) zasila się rzadziej – wystarczy raz w miesiącu. Bardzo młode sadzonki zasilamy ostrożnie, stosując połowę zalecanej na opakowaniu dawki.

Obecnie dostępne są nawozy wyposażone w wygodne opakowanie i nakrętki do precyzyjnego i wygodnego odmierzania dawki nawozu. Nakrętka wskazuje różne poziomy dawkowania, zależnego od ilości wody, jaką używamy do podlewania.


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe Perlav / Depositphotos

Autor
Jak i kiedy nawozić begonie? Jaki nawóz wybrać, by długo i pięknie kwitły?
Jak i kiedy nawozić begonie? Jaki nawóz wybrać, by długo i pięknie kwitły?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z nami współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (2)