Begonia barszczolistna (Begonia heracleifolia) nazywana czasem begonią gwiaździstą, należy do rodziny begoniowatych (Begoniaceae). W warunkach naturalnych można ją spotkać w Ameryce Środkowej. Jest rzadziej spotykaną begonią w uprawie doniczkowej.

Roślina tworzy niewysokie, dorastające do 30 cm wys. rozety liści. Wyrastają na długich, ostro owłosionych, grubych ogonkach, które u odmian o kolorowych liściach są czerwone. Liście są duże, dłoniaste, zwykle 5-9 klapowane z wyraźnymi, jasnymi nerwami i ząbkowanym brzegiem. Młode posiadają bardzo wyraźne, jasne włoski. W uprawie domowej spotyka się najczęściej begonie barszczolistne o kolorowych liściach – z jasnozielonymi plamami wzdłuż nerwów głównych i ciemnozielonymi lub bordowo-brązowymi rozlanymi obrzeżeniami oraz czerwono-bordowym spodem.

Begonia barszczolistna kwitnie od kwietnia do września (w naturalnym środowisku). Wytwarza wzniesione grona złożone z 10 lub więcej białych lub jasnoróżowych kwiatów. Begonie są roślinami rozdzielnopłciowymi.

Organem podziemnym jest grube kłącze.

Wymagania i uprawa

Roślina podobnie jak inne begonie ma niewielkie wymagana. Lubi stanowiska jasne o dużej ilości światła rozproszonego. Optymalne są gleby przepuszczalne, torfowe i umiarkowanie wilgotne (z powodzeniem sprawdza się uniwersalna ziemia dla roślin pokojowych). Lubi podłoża wapienne.

Begonia barszczolistna przechodzi okres spoczynku – podlewanie powinno być dość obfite latem (1-2 razy w tygodniu) i oszczędne zimą (co 7-10 dni). Do podlewania i zraszania zaleca się używać ostatniej, miękkiej wody.

Begonię rozmnaża się przez sadzonki liściowe, ale to stosunkowo trudny proces i często lepiej zakupić egzemplarz w sklepie ogrodniczym lub w kwiaciarni.

Warto wiedzieć, że gatunek ten należy do roślin, które słabo rosną w zbyt dużych pojemnikach.

Zastosowanie

Begonia barszczolistna sprawdzi się w niemal każdym pomieszczeniu. Pasuje do każdego stylu i nie szkodzi jej sąsiedztwo innych roślin. Można są stosować w aranżacjach "urban jungle" i tzw. "kątach roślinnych".

Odmiany

Gatunek ten ma bardzo dużo kultywarów oraz krzyżówek i to głównie je uprawia się jako rośliny domowe. Jednym z najbardziej znanych jest podgatunek Begonia heracleifolia var. nigricans, o mocno powcinanych liściach z niezwykle ciemnym obrzeżeniem (zdj. 1).

Ciekawostki

Begonia barszczolistna w Meksyku jest często postrzegana za uciążliwy chwast. Jest też uważana za roślinę inwazyjną, ponieważ w sprzyjających warunkach temperaturowych szybko się rozrasta i wysiewa.

Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia:Cliff/CC BY 2.0/Flickr, Daderot/CC0/Link