Begonia barszczolistna (Begonia heracleifolia) należy do rodziny begoniowatych (Begoniaceae). W warunkach naturalnych można ją spotkać w Ameryce Środkowej.

W wielu krajach jest uprawiana jako roślina ozdobna w ogrodach lub w pomieszczeniach (w tym w Polsce). Begonia tworzy niewysokie (do 30cm) rozety zielono-brązowych liści. Dłoniaste liście wyrastają na długich, owłosionych ogonkach.

Roślina podobnie jak inne begonie ma niewielkie wymagana. Lubi pomieszczenia jasne o dużej ilości światła rozproszonego - można ustawiać ją na parapetach. Optymalne są gleby przepuszczalne, torfowe - z powodzeniem sprawdza się uniwersalna ziemia dla roślin pokojowych. Begonia barszczolistna słabo rośnie w zbyt dużych pojemnikach. Nie lubi zanieczyszczonego powietrza.

Podlewanie dość obfite latem (1-2 razy w tygodniu) i oszczędne zimą (co 7-10 dni). Do podlewania i zraszania zaleca się używać ostatniej, miękkiej, bezwapniowej wody. Begonię barszczolistną rozmnaża się przez sadzonki liściowe, ale to stosunkowo trudny proces i często lepiej zakupić egzemplarz w sklepie ogrodniczym lub w kwiaciarni.

fot. Jerzy Opiola