Begonia Bowera (Begonia bowerae, syn. potoczny: Begonia boveri) to bylina należąca do rodziny begoniowatych (Begoniaceae). W warunkach naturalnych można ją spotkać w Ameryce Środkowej, w Meksyku. W Polsce uprawiana jest jako roślina doniczkowa.

Roślina należy do grupy begonii drobnolistnych. Ma pokrój wzniesiony i dorasta zwykle do 25-30 cm wysokości i ok. 18 cm szerokości. Jej ozdobne liście są bardzo charakterystyczne – sercowate, asymetryczne (różnią się kątem ścięcia u nasady), wyraźnie, siatkowato żyłkowane i owłosione na brzegach. Są wielokolorowe (zielono-brązowe) z dolną stroną ciemnoczerwoną. Ogonki liściowe są długie, mocne, często w cętki i posiadają włoski.

Begonia Bowera kwitnie późną zimą i wczesną wiosną (III-IV). Wytwarza białe lub różowo-zielone, małe, muszelkowate kwiaty, zebrane po kilka na szczycie cienkich pędów. 

Organem podziemnym jest zgrubiałe kłącze.

Wymagani i uprawa

Begonia Bowera to bylina łatwa w uprawie i poleca się ją nawet osobom niedoświadczonym. Roślina preferuje stanowiska dobrze oświetlone ale nie na pełnym słońcu. Optymalna jest gleba przepuszczalna, torfowa – może być uniwersalne podłoże dla roślin pokojowych. Warto zaznaczyć, że wyjątkowo nie lubi zanieczyszczeń powietrza (źle reaguje np. na dym tytoniowy, opary z kuchenek).

Gatunek przechodzi zimą w stan spoczynku, dlatego woli wtedy nieco niższe temperatury, rzadsze podlewanie i nawożenie. 

Podlewanie dość obfite – latem 1-2 razy w tygodniu, zimą co 1-2 tygodnie. Najlepiej używać odstanej, miękkiej wody. Begonia Bowera nie toleruje zraszania. Nawozimy ją preparatami dla roślin o ozdobnych liściach raz na ok. 3 tygodnie. Na bieżąco należy przycinać zwiędnięte liście i przekwitnięte kwiaty.

Begonię można rozmnażać przez podział kęp lub sadzonki liściowe. Sadzonki łatwo ukorzeniają się zarówno w słoiku z wodą jak i w wilgotnym torfie.

Zastosowanie

W Polsce ze względu na niewielkie wymagania jest niezwykle popularna w uprawie domowej. Z powodzeniem można ją ustawiać na parapecie w pokojach dziennych, sypialniach itd. Nie poleca się jej do kuchni ani przedpokoi (nie lubi zanieczyszczeń powietrza i przeciągów).

Odmiany

  • 'Tiger' – nazywana begonią tygrysią; najczęściej spotykana; brązowo-zielone liście o plamistym wzorze, niektórym przypominającym odciski kociej łapy

Ciekawostki

Inna nazwa begonii to ukośnica, jednak jest ona używana bardzo rzadko. Wzięła się ona z tego, że liście roślin są asymetryczne i wyglądają jakby były krzywo (pod skosem) osadzone na swoich ogonkach.

W krajach anglojęzycznych gatunek jest czasem nazwyany Eyelash Begonia, co można przetłumaczyć jako "orzęsiona begonia". Nazwa nawiązuje do włosków, które znajdują się na brzegach liści begonii Bowera.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Thejoyofplants.co.uk, Wildfeuer/CC BY-SA 3.0/Link; Floradania.dk