Begonia Bowera (Begonia bowerii) należy do rodziny begoniowatych (Begoniaceae). W warunkach naturalnych roślinę można spotkać w Meksyku.

W Polsce ze względu na niewielkie wymagania jest niezwykle popularna w uprawie pokojowej. Begonia ma pokrój wzniesiony i dorasta zwykle do 30 cm wysokości. Jest dekoracyjna ze względu na sercowate, dwukolorowe, zielono-brązowe liście. Należy do grupy begonii drobnolistnych.

Wymagani i uprawa

Begonia Bowera jest dość łatwa w uprawie i poleca się ją nawet osobom niedoświadczonym. Roślina preferuje stanowiska dobrze oświetlone, z powodzeniem więc można uprawiać ją na parapecie. Dobrze rośnie w temperaturze pokojowej, chociaż zimą woli ochłodzenie. Optymalna jest gleba przepuszczalna, torfowa - może być uniwersalne podłoże dla roślin pokojowych.

W uprawie begonii Bowera należy pamiętać tylko, aby nie ustawiać ją w pomieszczeniach z zanieczyszczonym powietrzem (np.: przez dym tytoniowy, opary z kuchenek). Podlewanie dość obfite, latem 1-2 razy w tygodniu, zimą co 1-2 tygodnie. Najlepiej używać odstanej, miękkiej wody (również do zraszania).

Begonię można rozmnażać przez podział kęp lub sadzonki liściowe. Sadzonki łatwo ukorzeniają się zarówno w słoiku z wodą jak i w wilgotnym torfie.

Polecane odmiany

  • 'Tiger'


fot. Wildfeuer, Dysmachus.