Begonia Bowera Begonia bowerae

Begonia Bowera, fot. Thejoyofplants.co.uk
Begonia Bowera (Begonia bowerae) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
36
Dekoracyjność: ulistnienie
Gleba: torfowa, przepuszczalna, lekka
Kolor kwiatów: różowe, zielonkawe
Kwiaty: niepozorne, drobne
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna, lekko zasadowa
Owoce: torebka
Pokrój: wzniesiony, krzaczkowaty
Wysokość: 30 cm
Okres kwitnienia: IV, V
Trwałość liści: zimozielone
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: roślina dekoracyjna, pojemniki, tarasy, wnętrza

Begonia Bowera (Begonia bowerae, syn. potoczny: Begonia boveri) to bylina należąca do rodziny begoniowatych (Begoniaceae). W warunkach naturalnych można ją spotkać w Ameryce Środkowej, w Meksyku. W Polsce uprawiana jest jako roślina doniczkowa.

Roślina należy do grupy begonii drobnolistnych. Ma pokrój wzniesiony i dorasta zwykle do 25-30 cm wysokości i ok. 18 cm szerokości. Jej ozdobne liście są bardzo charakterystyczne – sercowate, asymetryczne (różnią się kątem ścięcia u nasady), wyraźnie, siatkowato żyłkowane i owłosione na brzegach. Są wielokolorowe (zielono-brązowe) z dolną stroną ciemnoczerwoną. Ogonki liściowe są długie, mocne, często w cętki i posiadają włoski.

Begonia Bowera kwitnie późną zimą i wczesną wiosną (III-IV). Wytwarza białe lub różowo-zielone, małe, muszelkowate kwiaty, zebrane po kilka na szczycie cienkich pędów. 

Organem podziemnym jest zgrubiałe kłącze.

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Wymagani i uprawa

Begonia Bowera to bylina łatwa w uprawie i poleca się ją nawet osobom niedoświadczonym. Roślina preferuje stanowiska dobrze oświetlone ale nie na pełnym słońcu. Optymalna jest gleba przepuszczalna, torfowa – może być uniwersalne podłoże dla roślin pokojowych. Warto zaznaczyć, że wyjątkowo nie lubi zanieczyszczeń powietrza (źle reaguje np. na dym tytoniowy, opary z kuchenek).

Gatunek przechodzi zimą w stan spoczynku, dlatego woli wtedy nieco niższe temperatury, rzadsze podlewanie i nawożenie. 

Podlewanie dość obfite – latem 1-2 razy w tygodniu, zimą co 1-2 tygodnie. Najlepiej używać odstanej, miękkiej wody. Begonia Bowera nie toleruje zraszania. Nawozimy ją preparatami dla roślin o ozdobnych liściach raz na ok. 3 tygodnie. Na bieżąco należy przycinać zwiędnięte liście i przekwitnięte kwiaty.

Begonię można rozmnażać przez podział kęp lub sadzonki liściowe. Sadzonki łatwo ukorzeniają się zarówno w słoiku z wodą jak i w wilgotnym torfie.

Zastosowanie

W Polsce ze względu na niewielkie wymagania jest niezwykle popularna w uprawie domowej. Z powodzeniem można ją ustawiać na parapecie w pokojach dziennych, sypialniach itd. Nie poleca się jej do kuchni ani przedpokoi (nie lubi zanieczyszczeń powietrza i przeciągów).

Odmiany

  • 'Tiger' – nazywana begonią tygrysią; najczęściej spotykana; brązowo-zielone liście o plamistym wzorze, niektórym przypominającym odciski kociej łapy

Ciekawostki

Inna nazwa begonii to ukośnica, jednak jest ona używana bardzo rzadko. Wzięła się ona z tego, że liście roślin są asymetryczne i wyglądają jakby były krzywo (pod skosem) osadzone na swoich ogonkach.

W krajach anglojęzycznych gatunek jest czasem nazwyany Eyelash Begonia, co można przetłumaczyć jako "orzęsiona begonia". Nazwa nawiązuje do włosków, które znajdują się na brzegach liści begonii Bowera.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Thejoyofplants.co.uk, Wildfeuer/CC BY-SA 3.0/Link; Floradania.dk


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Więcej na ten temat
Bez kabla, bez spalin, bez ograniczeń. Wystarczy jeden akumulator Bosch: do domu, ogrodu i garażu
Komentarze

Tagi
Najnowsze treści