Begonia Bowera (Begonia bowerae, syn. potoczny: Begonia boveri) to bylina należąca do rodziny begoniowatych (Begoniaceae). W warunkach naturalnych można ją spotkać w Ameryce Środkowej, w Meksyku. W Polsce uprawiana jest jako roślina doniczkowa.
Roślina należy do grupy begonii drobnolistnych. Ma pokrój wzniesiony i dorasta zwykle do 25-30 cm wysokości i ok. 18 cm szerokości. Jej ozdobne liście są bardzo charakterystyczne – sercowate, asymetryczne (różnią się kątem ścięcia u nasady), wyraźnie, siatkowato żyłkowane i owłosione na brzegach. Są wielokolorowe (zielono-brązowe) z dolną stroną ciemnoczerwoną. Ogonki liściowe są długie, mocne, często w cętki i posiadają włoski.
Begonia Bowera kwitnie późną zimą i wczesną wiosną (III-IV). Wytwarza białe lub różowo-zielone, małe, muszelkowate kwiaty, zebrane po kilka na szczycie cienkich pędów.
Organem podziemnym jest zgrubiałe kłącze.
Wymagani i uprawa
Begonia Bowera to bylina łatwa w uprawie i poleca się ją nawet osobom niedoświadczonym. Roślina preferuje stanowiska dobrze oświetlone ale nie na pełnym słońcu. Optymalna jest gleba przepuszczalna, torfowa – może być uniwersalne podłoże dla roślin pokojowych. Warto zaznaczyć, że wyjątkowo nie lubi zanieczyszczeń powietrza (źle reaguje np. na dym tytoniowy, opary z kuchenek).
Gatunek przechodzi zimą w stan spoczynku, dlatego woli wtedy nieco niższe temperatury, rzadsze podlewanie i nawożenie.
Podlewanie dość obfite – latem 1-2 razy w tygodniu, zimą co 1-2 tygodnie. Najlepiej używać odstanej, miękkiej wody. Begonia Bowera nie toleruje zraszania. Nawozimy ją preparatami dla roślin o ozdobnych liściach raz na ok. 3 tygodnie. Na bieżąco należy przycinać zwiędnięte liście i przekwitnięte kwiaty.
Begonię można rozmnażać przez podział kęp lub sadzonki liściowe. Sadzonki łatwo ukorzeniają się zarówno w słoiku z wodą jak i w wilgotnym torfie.
Zastosowanie
W Polsce ze względu na niewielkie wymagania jest niezwykle popularna w uprawie domowej. Z powodzeniem można ją ustawiać na parapecie w pokojach dziennych, sypialniach itd. Nie poleca się jej do kuchni ani przedpokoi (nie lubi zanieczyszczeń powietrza i przeciągów).
Odmiany
- 'Tiger' – nazywana begonią tygrysią; najczęściej spotykana; brązowo-zielone liście o plamistym wzorze, niektórym przypominającym odciski kociej łapy
Ciekawostki
Inna nazwa begonii to ukośnica, jednak jest ona używana bardzo rzadko. Wzięła się ona z tego, że liście roślin są asymetryczne i wyglądają jakby były krzywo (pod skosem) osadzone na swoich ogonkach.
W krajach anglojęzycznych gatunek jest czasem nazwyany Eyelash Begonia, co można przetłumaczyć jako "orzęsiona begonia". Nazwa nawiązuje do włosków, które znajdują się na brzegach liści begonii Bowera.
Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Thejoyofplants.co.uk, Wildfeuer/CC BY-SA 3.0/Link; Floradania.dk