Begonia Masona (Begonia masoniana) należy do rodziny begoniowatych (Begoniaceae). W warunkach naturalnych można ją spotkać w południowo-wschodniej Azji (Chiny) oraz wyspach północnej Oceanii (Nowa Gwinea). Jest stosunkowo rzadko spotykana w uprawie doniczkowej.

Roślina ma lekko płożący pokrój i dorasta do 60 cm wysokości. Charakteryzują ją ozdobne, odziomkowe, duże, mięsiste, bardzo pomarszczone liście z grubymi, owłosionymi ogonkami liściowymi. Blaszki są asymetrycznie sercowate, gęsto, szczeciniasto owłosione i dwukolorowe – przeważnie jasnozielone z brązowym, wyraźnie oddzielonym odcieniem dookoła głównych nerwów, tworzącym kanciasty wzór.

Begonia Masona kwitnie w różnych terminach. Wytwarza drobne, jasnoróżowe kwiaty. Zapylone przekształcają się w owoce, oskrzydlone torebki.

Organem podziemnym są mięsiste kłącza ze zgrubieniami przy węzłach.

Wymagania i uprawa

Begonia Masona jest łatwa w uprawie. Dobrze rośnie na stanowiskach jasnych o rozproszonym świetle. Optymalne są gleby przepuszczalne, żyzne (może to być uniwersalna ziemia dla roślin doniczkowych). Dobrze rośnie w temperaturze pokojowej, chociaż zimą wymaga chłodniejszych pomieszczeń ok. 14-15°C. 

Begonia Masona jest wrażliwa na przeciągi i zanieczyszczenia powietrza (opary z kuchenek, dym tytoniowy), dlatego zwykle nie nadaje się do uprawy w kuchni. Najlepiej podlewać ją odstaną, miękką wodą: latem 1-2 razy w tygodniu, zimą co 1-2 tygodnie – gatunek przechodzi stan spoczynku zimowego.

Gatunek jest dość trudny do rozmnażania w warunkach domowych, a robi się to poprzez sadzonki liściowe. Ich ukorzenianie trwa długo.

Zastosowanie

Begonię Masona można ustawiać na parapetach okien wystawy wschodniej i północnej. Ładnie wygląda w wiszących pojemnikach. Może być elementem tzw. urban jungle.

Odmiany

  • 'Tricolor' – liście odmiany posiadają trzy kolory (szerokie białe obrzeżenie z zielono, bordowym środkiem)
  • 'Mountain Explore' – liście zielone z bordowym obrzeżeniem głównych nerwów i wyraźnie odznaczającym się i równym obrzeżeniem

Ciekawostki

Inna nazwa begonii to ukośnica, jednak jest ona używana bardzo rzadko. Wzięła się ona z tego, że liście roślin są asymetryczne i wyglądają jakby były krzywo (pod skosem) osadzone na swoich ogonkach.

Brązowe plamy na liściach begonii Masona tworzą kształty przypominające krzyż, przez co w Anglii roślina jest nazywana Iron cross begonia, co oznacza "begonia żelazny krzyż".


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcia: Thejoyofplants.co.uk, Floradania.dk, Kor!An