Begonia Masona (Begonia masoniana) należy do rodziny begoniowatych (Begoniaceae). W warunkach naturalnych można ją spotkać w Nowej Gwinei oraz w Chinach.

Roślina ma niewielkie wymagania, dzięki czemu zdobyła dużą popularność w uprawie pokojowej w Polsce.

Begonia ma lekko płożący pokrój i dorasta do 60cm wysokości. Z powodzeniem można uprawiać ją w wiszących pojemnikach. Charakteryzują ją duże, mięsiste, pomarszczone liście o sercowatym kształcie. Brązowe plamy na liściach tworzą kształty przypominające krzyż, przez co w Anglii roślina jest nazywana "Iron cross begonia".

Begonia Masona jest łatwa w uprawie. Dobrze rośnie na stanowiskach jasnych o rozproszonym świetle. Z powodzeniem można ją uprawiać na parapetach okien wystawy wschodniej i północnej. Dobrze rośnie w temperaturze pokojowej, chociaż zimą wymaga chłodniejszych pomieszczeń ok. 14-15°C. Optymalne są gleby przepuszczalne, żyzne - może to być uniwersalna ziemia dla roślin doniczkowych. Roślina lepiej rośnie w niedużych pojemnikach.

Begonia Masona jest wrażliwa na przeciągi i zanieczyszczenia powietrza (opary z kuchenek, dym tytoniowy), dlatego zwykle nie nadaje się do uprawy w kuchni. Najlepiej podlewać ją odstaną, miękką wodą: latem 1-2 razy w tygodniu, zimą co 1-2 tygodnie. Niestety ten gatunek jest dość trudny do rozmnażania w warunkach domowych. Należy pobrać sadzonki liściowe i umieścić je w wilgotnym torfie (pod szkłem lub folią), jednak ukorzenianie trwa długo. Roślinę lepiej jest więc kupić w sklepie ogrodniczym lub w kwiaciarni.

Polecane odmiany Begonii Masona:

  • 'Tricolor';
  • 'Auteuil'.

fot. Kor!An