Jak wygląda przelana roślina?
Objawy przelania roślin doniczkowych
Dość popularne jest myślenie, że największym zagrożeniem dla roślin jest ich przesuszenie, tymczasem nadmiar wody może sprawić, że roślina będzie podatniejsza na choroby, utrudni także korzeniom pobieranie tlenu i składników odżywczych. Jeśli nie zareagujemy, skutkiem będzie obumarcie rośliny.
Oznaki zbyt obfitego podlewania nie zawsze są jednoznacznie. Każda roślina reaguje w inny sposób, a w wielu przypadkach zmiany mogą przypominać objawy chorób, a nawet niedoboru wody. Dlatego, kiedy zauważymy coś niepokojącego, należy przeanalizować dotychczasową pielęgnację. Co powinno zwrócić naszą uwagę?
- Wśród niepokojących symptomów musimy wymienić przebarwienia liści. Zarówno ich żółkniecie na całej blaszce, jak i brązowienie czubków, które może także sugerować zakłócenie fotosyntezy lub zbyt suche powietrze.
- Kwestię podlewania warto przemyśleć również, gdy zauważymy więdnięcie i opadanie liści. Jeśli regularnie podlewamy roślinę, a mimo to zaczyna więdnąć, najprawdopodobniej powodem jest zbyt obfite podlewanie.
- Podobnie jest z utratą liści, która powinna nas zaniepokoić szczególnie w przypadku młodych roślin.
- Do objawów przelania roślin trzeba dodać również obrzęki liści i pękające pęcherzyki, a także czernienie łodyg.
Wyświetl ten post na Instagramie
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Co zrobić z przelaną rośliną?
Ratowanie przelanej rośliny doniczkowej
Zastanawiając się, co zrobić, gdy przelejemy roślinę doniczkową, możemy pomyśleć, że wystarczy na jakiś czas ograniczyć podlewanie, jednak to zdecydowanie zbyt mało. Konieczne jest podjęcie konkretnych działań, które pozwolą przywrócić roślinie optymalne warunki wzrostu.
- Roślinę trzeba wyjąć z doniczki i po usunięciu podłoża przyjrzeć się jej korzeniom. Jeśli są nadgniłe od wilgoci, uszkodzone fragmenty należy usunąć, a pozostałość najlepiej potraktować fungicydem.
- Kolejnym krokiem jest pozostawienie rośliny w zacienionym miejscu bez przeciągów, na chłonnym materiale, by mogła swobodnie przeschnąć. Uwaga – nigdy nie wolno odciskać bryły korzeniowej, by siłą odsączyć wodę!
- Gdy korzenie obeschną, można roślinę posadzić w nowym, lekko wilgotnym podłożu z drenażem, który pomoże nam uniknąć podobnego problemu w przyszłości.
Jak podlewać rośliny doniczkowe?
Zasady podlewania
Zastosowanie warstwy drenażowej, ale nie zrewidowanie dotychczasowej częstotliwości podlewania, nie da nam gwarancji, że problem z przelaniem nie pojawi się ponownie. Przy podlewaniu roślin doniczkowych bardzo ważne jest, by woda nie pozostawała na podstawce.
Zależnie od gatunku, kolejną dawkę wody należy podawać roślinie dopiero, gdy wierzchnia warstwa podłoża lub cała ziemia w doniczce przeschnie.
Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: olga_simonova_ph / Depositphotos