Logo
Logo

Przelana roślina doniczkowa | Jak wygląda i jak ją ratować?

Gdy podlewany rośliny domowe często wydaje nam się, że im więcej wody dostaną, tym będą lepiej rosły. Tymczasem w większości przypadków to ogromny błąd! Uprawiane w domach rośliny mają bardzo różne wymagania, a ich przelanie może mieć fatalne skutki. Z artykułu dowiesz się, jak rozpoznać pierwsze oznaki przelania roślin i poznacz sposoby jak je ratować.

Spis treści
Jak wygląda przelana roślina? Typowe objawy Jak uratować przelaną roślinę? Postaw na sprawdzone metody! Jak prawidłowo podlewać rośliny doniczkowe, by uniknąć kłopotów?

Jak wygląda przelana roślina?
Objawy przelania roślin doniczkowych

Dość popularne jest myślenie, że największym zagrożeniem dla roślin jest ich przesuszenie, tymczasem nadmiar wody może sprawić, że roślina będzie podatniejsza na choroby, utrudni także korzeniom pobieranie tlenu i składników odżywczych. Jeśli nie zareagujemy, skutkiem będzie obumarcie rośliny.

Oznaki zbyt obfitego podlewania nie zawsze są jednoznacznie. Każda roślina reaguje w inny sposób, a w wielu przypadkach zmiany mogą przypominać objawy chorób, a nawet niedoboru wody. Dlatego, kiedy zauważymy coś niepokojącego, należy przeanalizować dotychczasową pielęgnację. Co powinno zwrócić naszą uwagę?

  • Wśród niepokojących symptomów musimy wymienić przebarwienia liści. Zarówno ich żółkniecie na całej blaszce, jak i brązowienie czubków, które może także sugerować zakłócenie fotosyntezy lub zbyt suche powietrze.
  • Kwestię podlewania warto przemyśleć również, gdy zauważymy więdnięcie i opadanie liści. Jeśli regularnie podlewamy roślinę, a mimo to zaczyna więdnąć, najprawdopodobniej powodem jest zbyt obfite podlewanie.
  • Podobnie jest z utratą liści, która powinna nas zaniepokoić szczególnie w przypadku młodych roślin.
  • Do objawów przelania roślin trzeba dodać również obrzęki liści i pękające pęcherzyki, a także czernienie łodyg.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez LOLO’s GREENHOUSE (@_jungleparty)

Co zrobić z przelaną rośliną?
Ratowanie przelanej rośliny doniczkowej

Zastanawiając się, co zrobić, gdy przelejemy roślinę doniczkową, możemy pomyśleć, że wystarczy na jakiś czas ograniczyć podlewanie, jednak to zdecydowanie zbyt mało. Konieczne jest podjęcie konkretnych działań, które pozwolą przywrócić roślinie optymalne warunki wzrostu.

Gdy roślina została przelana podstawą działania jest szybkość reakcji – lekkie przesuszenie, pomoc rozwodnionym fungicydem lub przesadzenie w nowe podłoże.

  1. Roślinę trzeba wyjąć z doniczki i po usunięciu podłoża przyjrzeć się jej korzeniom. Jeśli są nadgniłe od wilgoci, uszkodzone fragmenty należy usunąć, a pozostałość najlepiej potraktować fungicydem.
  2. Kolejnym krokiem jest pozostawienie rośliny w zacienionym miejscu bez przeciągów, na chłonnym materiale, by mogła swobodnie przeschnąć. Uwaga – nigdy nie wolno odciskać bryły korzeniowej, by siłą odsączyć wodę!
  3. Gdy korzenie obeschną, można roślinę posadzić w nowym, lekko wilgotnym podłożu z drenażem, który pomoże nam uniknąć podobnego problemu w przyszłości.

Źródło: Make Your Live Greener / Youtube.com


Woda wszędzie tam, gdzie jej potrzebujesz, czyli system Pipeline w praktyce
Przeczytaj także
Woda wszędzie tam, gdzie jej potrzebujesz, czyli system Pipeline w praktyce

Jak podlewać rośliny doniczkowe?
Zasady podlewania

Zastosowanie warstwy drenażowej, ale nie zrewidowanie dotychczasowej częstotliwości podlewania, nie da nam gwarancji, że problem z przelaniem nie pojawi się ponownie. Przy podlewaniu roślin doniczkowych bardzo ważne jest, by woda nie pozostawała na podstawce.

Zależnie od gatunku, kolejną dawkę wody należy podawać roślinie dopiero, gdy wierzchnia warstwa podłoża lub cała ziemia w doniczce przeschnie.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: olga_simonova_ph / Depositphotos

Autor
Przelana roślina doniczkowa | Jak wygląda i jak ją ratować?
Przelana roślina doniczkowa | Jak wygląda i jak ją ratować?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl