Logo
Logo

Przelane kwiaty – jak je rozpoznać i jak ratować?

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest nadmierne podlewanie, które odpowiednio powoduje przelanie kwiatów domowych. Zjawisko to jest bardzo groźne, ponieważ może doprowadzić do obumarcia rośliny. Dlatego bardzo ważne jest, aby dobrze poznać potrzeby uprawianych kwiatów i zapewnić im odpowiednie warunki. Jak rozpoznać, czy roślina została nadmiernie podlewana i w efekcie przelana? Jak ją uratować i czy jest to w ogóle możliwe?

Spis treści
Dlaczego przelanie rośliny jest niekorzystne? Jak rozpoznać przelane rośliny? Jak uratować przelane rośliny?

Dlaczego nadmierne podlewanie kwiatów jest niekorzystne?
3 główne powody

Nadmierne podlewanie roślin może być równie niekorzystne, jak całkowity brak wody, czy zbyt oszczędnie podlewanie. Co więcej, znaczna część roślin lepiej radzi sobie z okresową suszą niż nadmiarem wody, a to oznacza, że łatwiej jest uratować przesuszoną niż przelaną roślinę. Dlaczego zbyt duża ilość wody szkodzi? Nadmiernie podlewana roślina z czasem słabnie, a nawet może obumrzeć. Wynika to z faktu, że:

 • zalegająca woda utrudnia korzeniom dostęp do tlenu, przez co roślina się dosłownie dusi;
 • roślina na skutek nadmiaru wody i ciągłego zawilgocenia słabnie i jest bardziej podatna na choroby;
 • woda wypłukuje składniki pokarmowe, przez co roślina nie ma do nich dostępu

Jak rozpoznać przelane kwiaty domowe?
5 objawów

Zanim przystąpi się do działania i ratowania rośliny, trzeba upewnić się, że problemem faktycznie jest nadmiar wody. W tym celu warto sprawdzić wymagania danej rośliny i przeanalizować, czy podlewanie było prawidłowe, jeśli ma się, co do tego wątpliwości, to warto dokładnie obejrzeć roślinę i sprawdzić, jakie są objawy. Objawy mogą się różnić w zależności od gatunku, jednak najczęściej można zaobserwować:

 • brązowienie końcówek liści;
 • widoczne są zgniłe części roślin: liście, pędy lub łodygi;
 • na liściach pojawiają się pęcherzyki (roślina jest „opuchnięta” od wody);
 • liście opadają, a roślina zaczyna więdnąć;
 • został zahamowany wzrost i kwitnienie.

Jak uratować przelane kwiaty?
Krok po kroku

Uratowanie przelanych kwiatów jest niezwykle trudne i nie zawsze się udaje, ale warto spróbować, gdyż efekty mogą być zaskakujące.

 1. W pierwszej kolejności należy wyciągnąć roślinę z podłoża (które wyrzucamy) i dokładnie ją obejrzeć. Wszystkie części, w tym również korzenie, na których pojawiła się zgnilizna, należy dokładnie oczyścić lub usunąć.
 2. Następnie trzeba ułożyć roślinę na materiale, który dobrze wchłania wodę i odłożyć w zacienione miejsce, aby dobrze obeschła.
 3. Po zauważeniu, że roślina przeschła (na żadnej części nie ma widocznej wody), można przystąpić do jej ponownego zasadzenia. W tym celu trzeba wybrać dobre podłoże dopasowane do jej potrzeb może to być ziemia do kwiatów doniczkowych lub ziemia do kaktusów, w zależności od gatunku. Ważne, aby gleba była sucha i zawierała składniki pokarmowe.
 4. Po zasadzeniu rośliny należy o nią zadbać zgodnie z jej potrzebami, ale z pierwszym podlewaniem można wstrzymać się przez kilka dni.

Make Your Life Greener / Youtube

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Bilalphotos / Dreamstime

Autor
Przelane kwiaty – jak je rozpoznać i jak ratować?
Przelane kwiaty – jak je rozpoznać i jak ratować?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl