Dlaczego nadmierne podlewanie kwiatów jest niekorzystne?
3 główne powody
Nadmierne podlewanie roślin może być równie niekorzystne, jak całkowity brak wody, czy zbyt oszczędnie podlewanie. Co więcej, znaczna część roślin lepiej radzi sobie z okresową suszą niż nadmiarem wody, a to oznacza, że łatwiej jest uratować przesuszoną niż przelaną roślinę. Dlaczego zbyt duża ilość wody szkodzi? Nadmiernie podlewana roślina z czasem słabnie, a nawet może obumrzeć. Wynika to z faktu, że:
- zalegająca woda utrudnia korzeniom dostęp do tlenu, przez co roślina się dosłownie dusi;
- roślina na skutek nadmiaru wody i ciągłego zawilgocenia słabnie i jest bardziej podatna na choroby;
- woda wypłukuje składniki pokarmowe, przez co roślina nie ma do nich dostępu
Jak rozpoznać przelane kwiaty domowe?
5 objawów
Zanim przystąpi się do działania i ratowania rośliny, trzeba upewnić się, że problemem faktycznie jest nadmiar wody. W tym celu warto sprawdzić wymagania danej rośliny i przeanalizować, czy podlewanie było prawidłowe, jeśli ma się, co do tego wątpliwości, to warto dokładnie obejrzeć roślinę i sprawdzić, jakie są objawy. Objawy mogą się różnić w zależności od gatunku, jednak najczęściej można zaobserwować:
- brązowienie końcówek liści;
- widoczne są zgniłe części roślin: liście, pędy lub łodygi;
- na liściach pojawiają się pęcherzyki (roślina jest „opuchnięta” od wody);
- liście opadają, a roślina zaczyna więdnąć;
- został zahamowany wzrost i kwitnienie.
Jak uratować przelane kwiaty?
Krok po kroku
Uratowanie przelanych kwiatów jest niezwykle trudne i nie zawsze się udaje, ale warto spróbować, gdyż efekty mogą być zaskakujące.
- W pierwszej kolejności należy wyciągnąć roślinę z podłoża (które wyrzucamy) i dokładnie ją obejrzeć. Wszystkie części, w tym również korzenie, na których pojawiła się zgnilizna, należy dokładnie oczyścić lub usunąć.
- Następnie trzeba ułożyć roślinę na materiale, który dobrze wchłania wodę i odłożyć w zacienione miejsce, aby dobrze obeschła.
- Po zauważeniu, że roślina przeschła (na żadnej części nie ma widocznej wody), można przystąpić do jej ponownego zasadzenia. W tym celu trzeba wybrać dobre podłoże dopasowane do jej potrzeb może to być ziemia do kwiatów doniczkowych lub ziemia do kaktusów, w zależności od gatunku. Ważne, aby gleba była sucha i zawierała składniki pokarmowe.
- Po zasadzeniu rośliny należy o nią zadbać zgodnie z jej potrzebami, ale z pierwszym podlewaniem można wstrzymać się przez kilka dni.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Bilalphotos / Dreamstime