Logo
Logo

Przesuszone kwiaty – jak je rozpoznać i jak uratować?

Kwiaty doniczkowe stanowią wspaniałą ozdobę każdego pomieszczenia i tarasu. Niestety czasem wystarczy suche powietrze lub zapomnienie o podlewaniu, czy też dłuższy wyjazd, aby liście na skutek przesuszenia zaczęły żółknąć i brązowieć, a roślina zaczęła więdnąć. Na szczęście przesuszone rośliny można uratować! Wystarczą odpowiednie zabiegi, aby rośliny odzyskały swój blask i znów zachwycały. Jak uratować przesuszone rośliny?

Spis treści
Czy przesuszoną roślinę można uratować? Jak uratować przesuszoną roślinę? Sprawdź podłoże Wytnij uschnięte części Wykonaj kąpiel Zapewnij czas Automatyczne nawadnianie

Czy przesuszoną roślinę można uratować?
Jak sprawdzić

Wszystko tak naprawdę zależy od stanu rośliny. Należy bowiem pamiętać, że niektóre gatunki lepiej znoszą suszę, a inne gorzej. Różne są też możliwości regeneracyjne roślin. Jednak łatwo można sprawdzić, czy roślina ma szansę na odrodzenie i nowe życie w naszym domu.

Przede wszystkim należy sprawdzić stan łodyg, jeśli są zielone i sprężyste, to uratowanie rośliny nie powinno stanowić żadnego problemu. Jednak nawet roślinę o zwiotczałych i przesuszonych łodygach warto spróbować uratować. Warto jednak najpierw sprawdzić jej korzenie, w końcu to one są najważniejszą częścią rośliny, jeśli pozostały twarde i sprężyste, to nie powinno się jeszcze wyrzucać rośliny.

Jak uratować przesuszoną roślinę?
Co robić krok po kroku

Sprawdź podłoże

Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie podłoża. Jeśli jest twarde i zbite, to konieczne będzie jego wymiana. Najlepiej przesadzić osłabioną roślinę do nowej doniczki wypełnionej żyzną i zasobną w składniki pokarmowe glebą. Dzięki temu roślina będzie wstanie pobierać wodę, a niezbędne związki mineralne umożliwią i przyspieszą jej regenerację.

Wytnij uschnięte części

Ważną częścią pielęgnacji zaniedbanej rośliny jest usunięcie wszystkich jej uschniętych części. Trzeba to zrobić nawet jeśli oznaczałoby to usunięcie większości liści i łodyg. Bez radykalnego cięcia roślina nie będzie mogła się w pełni zregenerować.

 

Wykonaj kąpiel

Kolejnym etapem jest mocne nawilżenie podłoża bez ryzyka jego przelania. W tym celu najlepiej jest urządzić roślinie kąpiel. Doniczkę z otworami wstawia się do innego pojemnika wypełnionego wodą tak, aby płyn sięgał do połowy doniczki. Roślinę pozostawiamy w kąpieli na około 2 godziny, po czym ustawiamy ją tak, aby nadmiar wody mógł swobodnie wypłynąć.

Zapewnij czas

Tak przygotowaną roślinę należy ustawić w zacisznym, lekko zacienionym miejscu na około 3 tygodnie. W tym czasie trzeba jej zapewnić oszczędne podlewanie. Pozornie wydaje się, że roślina powinna otrzymać więcej wody, aby się zregenerować. Jest to najczęstszy błąd, który powoduje pogorszenie stanu rośliny. Dochodzi wtedy do zalania korzeni, które po okresie suszy nie są w stanie pobierać takiej ilości wody. Zdecydowanie lepiej uzbroić się w cierpliwość i dać roślinie czas na spokojną regenerację, a rezultaty mogą nas zadziwić.

Make Your Life Greener / Youtube

 

Automatyczne nawadnianie

Osoby, które mają notoryczny problem z przesuszeniem roślin, powinny zwrócić uwagę na przyrządy do automatycznego nawadniania roślin doniczkowych. Są to różnego rodzaju systemy, przyrządy i urządzenia, które zapewnią roślinom odpowiedni poziom wilgotności. Dobrym rozwiązaniem są również sukulenty i kaktusy, które mają mniejsze wymagania w uprawie, a prezentują się niezwykle dobrze.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: Ekaterina Zolina / Dreamstime

Autor
Przesuszone kwiaty – jak je rozpoznać i jak uratować?
Przesuszone kwiaty – jak je rozpoznać i jak uratować?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (1)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl