Niewłaściwa pielęgnacja. Błędy w uprawie roślin balkonowych

Kwiaty i rośliny sezonowe mogą być wspaniałą ozdobą każdego balkonu. Kiedy w odpowiedni sposób o nie zadbamy, przez cały sezon będą pięknie kwitły i bujnie się rozrastały. Jeśli jednak nie będziemy wiedzieli, jak się o nie zatroszczyć, stracą urodę i zaczną stwarzać problemy.

Posłuchaj
00:00
8

Skąd się biorą problemy z roślinami na balkonie?

Każda roślina ma swoje preferencje i wymagania: co do stanowiska (m.in. nasłonecznienia) i pielęgnacji (m.in. podlewania i nawożenia). Skutkiem popełnianych przez nas błędów uprawowych są choroby roślin, objawiające się poprzez blednięcie, żółknięcie lub zasychanie liści, więdniecie lub wybieganie pędów oraz słabe kwitnienie, a w skrajnych przypadkach - nawet zamieranie całych roślin. Aby temu zapobiec, trzeba tylko zapewnić roślinom odpowiednią pielęgnację. Nie jest to trudne, jeśli zna się podstawowe zasady.

Dowiedz się więcej  artykułu: Pielęgnacja kwiatów balkonowych

rośliny na balkonie fot. Neko412 - Pixabay.com
fot. Neko412 - Pixabay.com
Jeśli chcemy cieszyć się ukwieconym balkonem od maja do października, musimy spełnić "zachcianki" naszych roślin.

 

Niewłaściwe stanowisko

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przy uprawie roślin balkonowych jest nieodpowiedni dobór gatunków do miejsca.

Jeśli rośliny preferujące półcień lub cień posadzimy na słonecznym balkonie, ich liście szybko zostaną poparzone przez słońce, rośliny zwiędną, kwiaty zbledną, a nowe pąki kwiatowe zaschną (np. begonia bulwiasta, bluszcz, fuksja, bakopa).

Jeżeli natomiast kwiaty kochające słońce posadzimy w cieniu, ich pędy zaczną się wyciągać, liście staną się blade i małe, a kwitnienie bardzo słabe (np. sanwitalia, petunia, werbena).

 

Przeczytaj także:

Niewłaściwe podlewanie

Kolejnym problemem jest podlewanie. Większość roślin balkonowych źle znosi suszę i na brak wilgoci w podłożu szybko reaguje więdnięciem (np. sanwitalia, petunia, bakopa, werbena). Susza może też sprzyjać pojawieniu się szkodników takich jak np. przędziorki.

Jeśli podobna sytuacja będzie sporadyczna, rośliny mogą odzyskać urodę niedługo po podlaniu, jeśli jednak susza będzie doskwierać im częściej, mogą zacząć tracić liście i kwiaty, chorować, a nawet całkiem zamierać.

Utrzymanie prawidłowej wilgotności podłoża nie jest jednak łatwe, gdyż roślin nie można podlewać „na zapas”. Nadmiar wody może bowiem prowadzić do gnicia korzeni oraz rozwoju chorób grzybowych (szczególnie wrażliwe na przelanie są begonie bulwiaste).

Niewłaściwe nawożenie

Kolejną ważną sprawą jest nawożenie roślin. Ponieważ kwiaty balkonowe rosną w niedużych doniczkach i przez cały sezon intensywnie kwitną, bezwzględnie wymagają dokarmiania (najlepiej nawozami zawierającymi dużo fosforu i potasu, dedykowanymi konkretnej grupie roślin), w przeciwnym razie ich kwitnienie będzie słabsze, a kwiaty małe i źle wybarwione. Natomiast rośliny o ozdobnych liściach wymagają nawozów zawierających dużo azotu, odpowiedzialnego za przyrost "zielonej masy".

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: Hans Braxmeier - Pixabay.com


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera i obserwuj nas w Google News.

Redakcja poleca
Podłoże ORCHIDEA, ziemia do storczyków – 3 l
Podłoże ORCHIDEA, ziemia do storczyków – 3 l
FertiCaps Kapsułki Nawozowe Do Storczyków – 18 szt.
FertiCaps Kapsułki Nawozowe Do Storczyków – 18 szt.
Keramzyt ogrodniczy - 2 l
Keramzyt ogrodniczy - 2 l
Osłonka-Doniczka Magnolia Eco Wood 110 Jumper Zielony Leśny
Osłonka-Doniczka Magnolia Eco Wood 110 Jumper Zielony Leśny
Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
Podwyższone grządki betonowe. Uprawa własnych warzyw nigdy nie była prostsza... i przyjemniejsza
Komentarze

Podwyższone grządki betonowe. Uprawa własnych warzyw nigdy nie była prostsza... i przyjemniejsza
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści
Polecamy