Chryzantema (Dendranthema) należy do rodziny astrowatych (Asteraceae) i obejmuje ok. 50 gatunków roślin. W stanie dzikim występują głównie w Chinach, Korei, Japonii i Mongolii.

W praktyce nazwa "chryzantema" jest w dalszym ciągu stosowana dla dwóch rodzajów roślin:

  • rodzaju chryzantem wieloletnich (Dendranthema – dawniej również zaliczanych do Chrysantemum)
  • rodzaju złocieni (Chrysantemum) – według najnowszej systematyki do tego rodzaju należą wyłącznie gatunki jednoroczne (takie jak złocień karłowy, złocień polny, czy też złocień trójbarwny)

Chryzantemy mocno się rozrastają tworząc formy półkrzewu. Ich łodygi są wzniesione, grube i miękko owłosione, a u dołu niekiedy drewnieją. Ułożone skrętolegle liście mają najczęściej pierzastowcinaną blaszkę.

Rośliny te znane są ze swoich pięknych kwiatów, które występują w różnych wielkościach i kolorach (najbardziej znanym jest kolor żółty). Są one typowe dla rodziny – rurkowe i języczkowate, zebrane w kwiatostany typu koszyczek.

Kwitną jesienią, a niektóre odmiany nawet w drugiej połowie sierpnia.

Uprawa i wymagania

Chryzantema w gruncie jest łatwa w uprawie, choć preferuje glebę żyzną, próchniczną, przepuszczalna o zasadowym pH. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych. Lubi lekko wilgotne podłoże. Można ją nawozić przed kwitnieniem.

Niektóre gatunki są całkowicie mrozoodporne (chryzantemy rabatowe), a inne wymagają przechowywania zimą w pomieszczeniach.

Roślinom tym dobrze przycinać wierzchołki, aby lepiej się rozkrzewiały. Później powinniśmy je ścinać jesienią na wysokość ok. 15 cm (po pierwszych przymrozkach, które zniszczą kwiaty).

Zastosowanie

Wśród chryzantem są gatunki sadzone na rabatach i w pojemnikach. Efektownie wyglądają posadzone w grupach, dodając jesienią barw w ogrodzie.

Pamiętajmy, że chryzantemy sprzedawane w doniczkach, w okresie Święta Zmarłych, są specjalnie prowadzone na kwiat sezonowy i nie przetrzymują zimy.

Kwiaty tych roślin są wyjątkowo trwałe po ścięciu i świetnie nadają się do wazonów (wytrzymują nawet do 4 tygodni!).

Polecane odmiany

  • Chryzantema ogrodowa (Dendranthema rubellum) 'Clara Curtis' – jasno-różowe kwiaty
  • Złocień koreański (Chrysanthemum x coreaum) 'Apollo' – pomarańczowe kwiaty
  • Złocień koreański (Chrysanthemum x coreaum) 'Hebe' – różowe kwiaty
  • Złocień koreański (Chrysanthemum x coreaum) 'Nancy Copland' – ciemno-czerwone kwiaty
  • Złocień wielki (Chrysanthemum maximum) 'Wirral Supreme' – pełne, białe kwiaty z żółtym środkiem 

Zdjęcie tytułowe: "Chryzantema wielkokwiatowa Ludo kwiaty Dendranthema x grandiflorum 1"/Babij/CC BY-SA 2.0, Prasun Bhattacharyya/Pixabay, "Chrysanthemum (Dendranthema grandiflorum) #1"/JC7001/CC BY-SA 2.0