Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
2
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Podlewanie chryzantem – jak to robić prawidłowo?

Pytanie czytelnika: Kupiłam kilka doniczkowych chryzantem, aby ozdobić nimi wejście w domu i taras. Jak je podlewać i czy trzeba je nawozić?

 

Chryzantemy to wyjątkowe jesienne kwiaty, które doskonale nadają się do doniczek zdobiących balkony i tarasy. Niestety opieka nad nimi nie należy do najłatwiejszych, bowiem rośliny te wymagają regularnego podlewania najlepiej wraz z jednoczesnym nawożeniem.

Jak prawidłowo podlewać chryzantemy?

Trzeba wiedzieć że rośliny te muszą mieć stały dostęp do wody, wszystko spowodowane jest płytkim systemem korzeniowym. Dlatego trzeba pilnować, aby ich podłoże było ciągle wilgotne. Poza tym nie wolno dopuścić do momentu, w którym otrzymają zbyt dużo wody, wówczas korzenie zaczną gnić i mogą pojawić się choroby grzybowe.

Na pytanie jak często podlewać te kwiaty nie da się odpowiedzieć jednoznacznie, bo zależy to od temperatury i pogody. Im jesień cieplejsza i bardziej sucha, tym rośliny wymagają więcej uwagi. Warto systematycznie sprawdzać wilgotność podłoża, a jeśli rośliny będą miały sucho, trzeba wtedy je podlać! Chryzantemy w doniczkach trzeba podlewać częściej, a te rosnące w gruncie lepiej sobie radzą bez naszej pomocy.

Oprócz odpowiedniego podlewania równie ważnym aspektem jest zapewnienie odpowiednich składników odżywczych. Zdecydowanie warto dodawać nawóz do wody w trakcie podlewania w odstępie co 2 tygodnie. Płynny nawóz (najlepiej specjalny nawóz do roślin kwitnących lub nawóz do pomidorów), zapewniający roślinom odpowiednią dawkę potasu, spowoduje że będą rosły wysokie o wyrazistych barwach.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: nuclear_lily / Depositphotos
G.T.

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT