Logo
Logo
8
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Nawożenie chryzantem | Jak i kiedy to robić?

Chryzantemy to wspaniałe rośliny o pięknych kwiatach, które w zależności od odmiany posiadają różne wybarwienie i wielkość. Nie są trudne w utrzymaniu, ale wymagają słonecznego stanowiska i żyznej, próchniczej gleby. Można je trzymać w donicach lub sadzić bezpośrednio do gruntu, wybierając odpowiedni, mrozoodporny gatunek. Ze względu na wysokie wymagania pokarmowe chryzantem niezbędne jest ich prawidłowe nawożenie. Po co i jak nawozić chryzantemy?

 

Po co nawozić chryzantemy?

Nawożenie chryzantem jest niezbędne, aby roślina bujnie rosła i obficie kwitła. Ma to szczególne znaczenie w przypadku roślin wieloletnich – jeśli nie zacznie się zasilać chryzantem w okresie wiosennym szanse na piękne kwitnięcie jesienią drastycznie maleje. Dodatkowo odpowiednie nawożenie zapewni szybszy wzrost i intensywniejsze oraz dłuższe kwitnienie.

Kiedy nawozić chryzantemy?

Jak wspomniano wcześniej nawożenie roślin jest niezbędne dla dobrego rozwoju roślin i osiągnięcia wspaniałych kwiatów. Dlatego należy je przeprowadzać regularnie, a nawozy najlepiej stosować nawet co 10 – 14 dni, aby zapewnić roślinie odpowiednie warunki rozwoju.

Stanowisko pod uprawę chryzantem warto przygotować już jesienią, wzbogacając glebę kompostem lub obornikiem, które zapewnią odpowiednią ilość składników pokarmowych, które ułatwią wzrost roślin wiosną. Nawożenie powinno trwać od marca lub kwietnia, gdy nie ma już ryzyka wystąpienia przymrozków i należy je przerwać tuż przed wybarwieniem się kwiatów. Wiosną można stosować również nawozy azotowe, które przyspieszą wzrost roślin, ale z tego pierwiastka należy zrezygnować latem.

W czasie wzrostu do zasilania chryzantem najprościej jest używać wieloskładnikowych nawozów do roślin kwitnących. Najlepiej stosować nawozy o dużej zawartości potasu, fosforu, magnezu i wapnia. Poprawią one właściwości gleby i zapewnią odpowiednie składniki do optymalnego rozwoju roślin, a także pozytywnie wpłyną na jakość i wybarwienie kwiatów. 

Kontynuacja nawożenia (azotem) w trakcie kwitnienia spowoduje, że roślina będzie zbyt wybujała, co negatywnie wpłynie na jej wygląd, a dodatkowo chryzantema stanie się bardziej podatna na różne choroby.

Nawożenia nie należy również przeprowadzać w trakcie zimowania rośliny, która wymaga okresu spoczynku.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: nuclear_lily / Depositphotos
G.T.

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu