Logo
Logo

Jak dbać o chryzantemy, by długo kwitły i zdobiły nasze mieszkania?

Chryzantemy zdobią nasze domy zwykle tylko w okresie Halloween i Wszystkich Świętych, ale są przecież dostępne przez cały rok jako rośliny doniczkowe. Dlaczego by nie wprowadzić ich na dłużej? Ogrodnicy mogą przecież „na zawołanie” imitować w szklarniach warunki krótkich dni, by chryzantemy zawiązały pąki kwiatowe, chociaż to właśnie jesień jest ich naturalnym okresem kwitnienia.

Dlaczego warto zaprosić chryzantemę do wnętrza?

Chryzantema od wieków cieszy się niesamowitą popularnością w Azji. Były uprawiane w Chinach już w XV wieku p.n.e. Postrzegano je tam jako roślinę egzotyczną o specjalnych właściwościach dekoracyjnych i zdrowotnych, symbolizującą szczęście i zdrowie. Tak wyjątkowe, że tylko arystokraci otrzymywali pozwolenie na sadzenie ich w swoich ogrodach. Do Japonii chryzantema trafiła w VIII wieku, gdzie cesarz uznał ten kwiat za narodowy symbol Japonii. Większość chryzantem doniczkowych, które są obecnie powszechnie dostępne, należy do grupy Chrysanthemum Indicum, która powstała w Indonezji.

Chryzantema jest powszechnie znana jako kwiat cięty, ale jest także wspaniałą, łatwą w uprawie rośliną domową o pięknych zielonych liściach i bajecznych kwiatach w różnych kolorach i kształtach. W naturze chryzantemy kwitną późnym latem i jesienią. Hodowcy naśladują te krótkie dni w szklarni, dzięki czemu chryzantema zaczyna wytwarzać pąki, a obecnie jest dostępna również wcześniej w ciągu roku. Świeże, jasne, wesołe kolory sprawiają, że jest to letni element, który dobrze sprawdza się zarówno w mieszkaniach, jak i na ogrodowym stole.

Możemy prawie zapomnieć, że chryzantema była pierwotnie żółta; kwiat ten jest obecnie dostępny w niezwykle szerokiej gamie kolorów. Osoby poszukujące kolorów mogą wzbogacić swój dom o chryzantemy w ciepłych, złotożółtych, brązowych lub głęboko pomarańczowych odcieniach. Można też zdecydować się na subtelne i uspokajające chryzantemy w kolorach białym, różowym lub fioletowym. W przypadku tego wspaniałego kwiatu można wybierać spośród różnych odmian.

Kolory i kształty kwiatów chryzantemy są zdumiewające: piękne odcienie różu, lila czy bieli, ale szczególnie atrakcyjne są odcienie jesienne od żółci i pomarańczy poprzez czerwień i brąz, tak jak jesienne kolory, które zaczynają pojawiać się na liściach.

Chryzantemy to idealne kwiaty do dekoracji mieszkania. Przekonaj się!

Chryzantemy zdobią nasze mieszkania zwykle tylko w okresie Halloween i Wszystkich Świętych, ale są przecież dostępne przez cały rok jako rośliny doniczkowe. Dlaczego by nie wprowadzić ich na dłużej? Ogrodnicy mogą przecież „na zawołanie” imitować w szklarniach warunki krótkich dni, by chryzantemy zawiązały pąki kwiatowe, chociaż to właśnie jesień jest ich naturalnym okresem kwitnienia.

W Polsce chryzantemy są symbolem listopadowych dni poświęconych zmarłym – kojarzą się ze smutkiem i przemijaniem. Tymczasem w innych krajach są radosne i energetyczne, często wykorzystywane w kolorowych bukietach! 

Stylowa chryzantema wniesie do mieszkania nieskończoną ilość kolorów, jak i zdrową dawkę szczęścia. Obecnie dostępna jest naprawdę szeroka paleta kolorów. Wnętrza mogą teraz otrzymać ciepły blask dzięki kolorom złota, brązu lub ciemnych odcieni pomarańczy, a odcienie zieleni są również bardzo popularne. Można też postawić na subtelność i spokój, stosując chryzantemy w odcieniach bieli, delikatnych różów lub fioletu.   Gdyby tego było mało, istnieje również wiele różnych kształtów kwiatów: od pojedynczych do podwójnych kwiatów, od pająków do pomponów.

Thejoyofplants.co.uk / YouTube


Jak dbać o chryzantemy w mieszkaniach?

  • Zapewnij im jasne miejsce i regularnie je podlewaj.
  • Aby kwitły jak najdłużej, zasilaj je nawozem co 2 tygodnie.
  • Ostrożnie usuwaj przekwitnięte kwiaty, uważając przy tym, aby nie uszkodzić pąków.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

  • Roślina musi być wolna od szkodników i chorób. Zwróć uwagę, czy przy liściach nie ma oznak pleśni lub gnicia.
  • Uszkodzenia najczęściej powstają w trakcie transportu lub przechowywania. Zdejmij zabezpieczający celofan dopiero w domu.
  • Kupuj dojrzałe rośliny z wieloma otwartymi pąkami kwiatowymi. Młode mogły nie otrzymać wystarczającej ilości światła, co powoduje, że pąki mogą opaść lub się nie otworzyć.

 Tekst i film: źródło – Flower Council Holland, Funnyhowflowersdothat.co.uk

Dowiedz się więcej !
Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (11)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl