Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
5
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Jak przezimować chryzantemy w gruncie i w domu?

Chryzantemy kojarzone są głównie z 1 listopada, ale to duży błąd. Te piękne byliny są stosunkowo łatwe w uprawie i mogą wspaniale zdobić ogród od lipca do późnej jesieni. Zwłaszcza że prezentują się one niezwykle efektownie i mogą cieszyć właścicieli przez kilka lat. Jak przezimować chryzantemy?

Jakie gatunki chryzantem zimują w gruncie?

Większość chryzantem jest wrażliwa na niskie temperatury i mogą im zaszkodzić nawet lekkie przymrozki. Jednak są również gatunki mrozoodporne, które poradzą sobie nawet z cięższymi zimami. Dlatego, chcąc zasadzić chryzantemy w ogrodzie i pozostawić je tam na okres zimowy, należy dobrze wybrać odpowiedni gatunek tych wspaniałych kwiatów.

Chryzantemy drobnokwiatowe są uważane za najbardziej mrozoodporne, a to znaczy, że to właśnie one najlepiej przezimują w gruncie. Na szczególną uwagę zasługują następujące odmiany: Solar, Madonna, Raja, Monaco, Escort Czerwona, Apollo. Charakteryzują się one pięknymi i różnorodnymi kolorami, dzięki czemu z łatwością można wybrać odmianę, która wspaniale uzupełni kompozycję roślinną w ogrodzie.

Jak zabezpieczyć przed zimnem chryzantemę rosnącą w gruncie?

Przede wszystkim warto pamiętać, że roślina w gruncie jest mniej narażona na mrozy niż ta pozostawiona na dworze w donicy. Dlatego rośliny z donic lepiej przesadzić bezpośrednio do gruntu. Na okres zimowy chryzantemę można dodatkowo okryć korą lub agrowłókniną.

Czy doniczkowa chryzantema z supermarketu lub centrum ogrodniczego przezimuje w ogrodzie?

Chcąc, aby doniczkowe chryzantemy przezimowały w gruncie ogrodzie wysadzić je do gruntu wiosną, gdy nie grożą już przymrozki. Można też kupić kwitnącą chryzantemę i od razu posadzić ją w ogrodzie – w takim przypadku najlepiej zrobić to latem. Niestety w tym okresie ciężko znaleźć chryzantemy w sklepach ogrodniczych, a tym bardziej w supermarketach. Jednak może to się udać w dobrym centrum ogrodniczym.

W przypadku kwiatów kupowanych w okolicach 1 listopada przezimowanie w gruncie nie będzie możliwe, gdyż w tym okresie nie należy wysadzać chryzantem do gruntu. Poza tym chryzantemy na groby to zwykle odmiany, które nie zimują, choć są wyjątkowo ozdobne!

Czy chryzantemę można przechować w domu przez zimę? Jakie lubią warunki?

Chryzantemy zakupione jesienią i odmiany, które nie są mrozoodporne można z powodzeniem przezimować w donicy w pomieszczeniu. Po przekwitnięciu należy je krótko przyciąć na 10 – 20 cm i przechować do wiosny w chłodnym i jasnym pomieszczeniu. W tym czasie należy ograniczyć nawożenie i podlewanie rośliny, dbając jednak, aby nie doszło do przesuszenia podłoża.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Irida / Pixabay
G.T.

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Gość Producent chryzantem

29-09-2021 07:53

To bezsensowna rada. Po co trzymać chryzantemę przez zimę, jak można co roku kupić nową i ładną, obficie kwitnącą. Jeśli sam będziesz zimować chryzantemy, to będą w przyszłym roku brzydkie. Trzeba to zostawić profesjonalistom!

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Porady na ten tydzień
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Najlepszym okresem na sadzenie drzew owocowych jest jesień (od pierwszych dni października do pierwszych przymrozków). Przed nastaniem zimy drzewka zdążą zregenerować uszkodzony system korzeniowy.
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłm chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Krzewy róż warto teraz zasilić. Wierzchnią warstwę ziemi przemieszajmy z przefermentowanym obornikiem. Róże pienne należy zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą. W tym celu przygina się je do ziemi i obsypuje ziemią.
Tydzień 42, Sentencja nr:2
Tydzień 42, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT