Jak pielęgnować chryzantemy w domu?
Pomimo że doniczkowe chryzantemy są najczęściej spotykane na jesieni, w okolicach Święta Wszystkich Świętych, powinniśmy pamiętać o nich przez cały rok! Uprawa chryzantem w doniczkach jest łatwa, a rośliny stają się piękną ozdobą do domu, na balkon czy taras.
Chryzantema jest jedną z najstarszych uprawianych roślin ozdobnych z kwiatów. Sadzono ją już w starożytnych Chinach i Japonii – to stamtąd pochodzą najwcześniejsze przesłanki, np. o jej wykorzystywaniu w medycynie naturalnej. Możemy ją również znaleźć w historii Indonezji, skąd pochodzi cała grupa Chrysanthemum indicum, do której należy wiele chryzantem doniczkowych.
Łacińska nazwa chrysanthemum, pochodzi od greckiego chrysos – złoto i anthemon – kwiat. Wiele odmian chryzantemy jest rzeczywiście żółtych niczym złoto, ale spotkamy też chryzantemy o kwiatach czerwonych, fioletowych, różowych, pomarańczowych, białych, zielonych oraz wielobarwnych!
Mogą mieć jeden lub wiele kwiatów na łodydze. W zależności o budowy kwiatu wyróżniamy chryzantemy o kwiatach pojedynczych, pełnych, płaskich i przypominających pajączki lub pompony.
Chryzantemy najczęściej spotykamy jesienią, ponieważ jest to ich naturalny okres kwitnienia – zaczynają produkować pąki kwiatowe w odpowiedzi na skracające się dni roku.
Jako że hodowcy mogą „na zawołanie” imitować w szklarniach takie warunki, kwitnące rośliny są dostępne przez cały rok.
![]() |
Pielęgnacja chryzantem w domu
Doniczkowe chryzantemy to obficie i długo kwitnące rośliny. Zapewnij im jasne ale chłodne miejsce i regularnie je podlewaj. Aby kwitły jak najdłużej, zasilaj je nawozem co 3 tygodnie. Ostrożnie usuwaj przekwitnięte kwiaty, uważając przy tym, aby nie uszkodzić pąków. Bedą się pięknie prezentować na tarasach i balkonach w kompozycjach kwiatowych na cały rok.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie doniczkowych chryzantem?
- Roślina musi być wolna od szkodników i chorób – zwróć uwagę, czy przy liściach nie ma oznak grzybni.
- W ciemniejszych miesiącach roku kupuj bardziej dojrzałe rośliny – młode osobniki mogły nie otrzymać wystarczającej ilości światła, co spowoduje, że pąki będą szybko opadać lub się nie otwierać.
- Uważaj aby nie uszkodzić ich w trakcie transportu lub przechowywania. Na ten czas możesz zostawić roślinę w opakowaniu, ale zwróć uwagę, by w celofanie nie zbierało się za dużo pary wodnej.
Tekst i zdjęcia: Flower Council Holland, Redakcja Zielony Ogródek, Funnyhowflowersdothat.co.uk
Komentarze