Nazwa chryzantema oznacza "złoty kwiat" – jest to połączenie greckich słów "chrysos" (złoty) i "anthemon" (kwiat). Nazwa ta nawiązuje do barwy kwiatów, który u wielu odmian tej rośliny jest w kolorze żółtym.
Jednak chryzantemy są nie tylko żółte. Można ją spotkać w różnych kolorach, np. pomarańczowym, zielonym, fioletowym czy czerwonym. Dzięki licznym kształtom i kolorom kwiat znajduje niezliczoną ilość zastosowań, począwszy od klasycznych kompozycji po nowoczesne i modne aranżacje. Kwiat może być oferowany zarówno jako produkt sezonowy jak i całoroczny.
Fot. Biuro Kwiatowe Holandia |
Fot. Biuro Kwiatowe Holandia |
Fot. Flora Dania |
Chryzantema doniczkowa potrzebuje światła, żeby pąki mogły się otworzyć. Aby przedłużyć kwitnienie rośliny, należy usuwać przekwitłe kwiaty. Ziemia nie może być sucha.
Chryzantemy doniczkowe stały się hitem ostatnich lat. Od dłuższego czasu obserwujemy wzrost zainteresowania tymi roślinami. Zachwycają bogactwem odmian, różnorodnością formy i barw. Chryzantema stwarza ogromny wachlarz możliwości. Można z nią eksperymentować, mieszając dowolnie kolory, dobierając różne odmiany i kształty.
Chryzantema uchodziła do niedawna za kwiat nudny i staromodny. Teraz jest bardzo popularna i robi furorę. Obserwowanie rozkwitającego pąku, przypomina oglądanie fajerwerków – tyle że w zwolnionym tempie. Stąd też kwiat ten pasuje do osób pełnych energii, nowoczesnych i nietuzinkowych, które nie boją się eksperymentować z wystrojem wnętrz i kolorami.
Fot. Biuro Kwiatowe Holandia |
Fot. Flora Dania |
Fot. Biuro Kwiatowe Holandia |
Fot. Biuro Kwiatowe Holandia |
Chryzantemy w bukietach i doniczkach
W Polsce chryzantemy są symbolem żałoby i śmierci. Kupowane są przeważnie z okazji dnia Wszystkich Świętych oraz Dnia Zmarłych, dlatego też nie zawsze wywołują pozytywne skojarzenia. Dopiero kilka lat temu do Polski dotarła moda na to, aby chryzantemami w donicach ozdabiać nie tylko nagrobki, lecz również przydomowe ogrody i tarasy. A absolutną nowością są chryzantemy w bukietach ślubnych!
Tymczasem w Azji chryzantemy są symbolem zdrowia, dobrobytu i władzy. Wiele wieków temu Chińczycy używali chryzantem, aby zapewnić sobie długowieczność i nieśmiertelność. Symbolizowały one również nieugiętość. Chińska legenda o chryzantemach głosi, że stary cesarz, który usłyszał o magicznym zielu zapewniającym wieczną młodość, wysłał na opuszczoną wyspę ludzi, aby mu je przywieźli. Najpiękniejszą rzeczą, którą znaleźli były chryzantemy w kolorze złota, jak mówi legenda, we wnętrzu kwiatu jest ukryty klucz do nieśmiertelności.
Fot. Biuro Kwiatowe Holandia |
Fot. Biuro Kwiatowe Holandia |
Fot. Flora Dania |
Chryzantema, jako drugi po kwiecie wiśni, symbol Japonii, jest obecna w wielu elementach kulturowych tego kraju. Złocista chryzantema o szesnastu płatkach jest herbem cesarzy Japonii. Chryzantema ma w Japonii nawet swoje święto - Festiwal Szczęśliwości, obchodzony na przełomie września i października. Stare przysłowie mówi: "Jeśli chcesz żyć długo, zdrowo i w radości... pielęgnuj ogród chryzantemowy".
Walory dekoracyjne chryzantem docenili także Amerykanie. W kwiatowym kalendarzu Stanów Zjednoczonych chryzantema jest patronką listopada, a od 17 czerwca 1966 r. - także oficjalnym kwiatem miasta Chicago. Chryzantemy są również nieodłącznym elementem halloweenowych dekoracji, stanowiąc piękne kompozycje wraz z dyniami na Halloween i snopami słomy.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, Biuro Kwiatowe Holandia, zdjęcie tyułowe: thejoyofplants.co.uk