Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
6
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Co robić, gdy chryzantema słabo kwitnie?

Chryzantemy to wspaniałe rośliny o pięknych kwiatach, które w zależności od odmiany mogą przybierać różne barwy. Od początku chryzantemy były chętnie uprawiane jako rośliny ozdobne, głównie ze względu na późną porę kwitnienia, które gwarantowało wspaniały wygląd ogrodów i rabat. Kwitnienie chryzantem, tak jak i innych kwiatów ozdobnych w dużej mierze zależy od warunków, jakie im zapewnimy. Niewłaściwe stanowisko, czy ilość wody mogą sprawić, że kwiatów będzie mało, a barwy nie będą pięknie wysycone. Co zatem zrobić, aby chryzantema pięknie kwitła?

 

Dlaczego chryzantema słabo kwitnie?

Chryzantemy nie są roślinami bardzo wymagającymi, które potrzebują wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Mimo to łatwo jest, szczególnie początkującym ogrodnikom popełnić błędy, które mogą skutkować słabym i krótkim kwitnieniem.

Przyczyny słabego kwitnienia chryzantemy

  • nieprawidłowy dobór odmiany do miejsca nasadzenia – przykładowo większość odmian wielkokwiatowych (na kwiaty cięte) wymaga uprawy w szklarni;
  • niedostateczne nasłonecznienie – chryzantemy lubią jasne miejsca, a w cieniu dużo gorzej rosną i kwitną;
  • za wysoka temperatura – dotyczy to przede wszystkim chryzantem uprawianych w domach. Ustawienie rośliny zbyt blisko kaloryfera może spowodować słabsze kwitnienie lub jego całkowity brak;
  • nadmierne lub zbyt słabe nawodnienie – ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna, ale nie mokra. Chryzantema wybaczy krótkotrwałe przesuszenie, ale bardzo szybko gnije, gdy ma mokre korzenie.

Jakich warunków potrzebuje chryzantema, by kwitła długo i obficie?

Chryzantemy w zależności od warunków i panujących temperatur mogą kwitnąć od 2. do nawet 12. tygodni. Jednak, aby kwitnienie było długie i obfite trzeba zapewnić roślinie dobre warunki do rozwoju.

Miejsce
Należy przede wszystkim pamiętać o prawidłowym nasadzeniu roślin, które powinno być dostosowane do wymagań danej odmiany. Większość chryzantem wymaga stanowisk mocno nasłonecznionych.

Podlewanie
Kluczowe jest również odpowiednie nawodnienie – roślina ma krótkie korzenie, co sprzyja nadmiernemu wysychaniu. Dlatego podłoże powinno być zawsze wilgotne, ale nie mokre, a prawidłowy odpływ nadmiaru wody można zagwarantować otworami zrobionymi w donicy.

Cięcie
Warto również pamiętać o obrywaniu przekwitłych kwiatów, ale należy robić to delikatnie tak, aby nie uszkodzić pąków. Chryzantemy warto dodatkowo nawozić, gdyż wzmocni to roślinę i zapewni lepsze kwitnienie na jesieni.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Gábor Adonyi / Pixabay
G.T.

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 41, Sentencja nr:6
Tydzień 41, Sentencja nr:6
Najlepszym okresem na sadzenie drzew owocowych jest jesień (od pierwszych dni października do pierwszych przymrozków). Przed nastaniem zimy drzewka zdążą zregenerować uszkodzony system korzeniowy.
Tydzień 41, Sentencja nr:5
Tydzień 41, Sentencja nr:5
Krzewy róż warto teraz zasilić. Wierzchnią warstwę ziemi przemieszajmy z przefermentowanym obornikiem. Róże pienne należy zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą. W tym celu przygina się je do ziemi i obsypuje ziemią.
Tydzień 41, Sentencja nr:4
Tydzień 41, Sentencja nr:4
Jeśli w październiku posadzimy w ogrodzie róże, wytworzą drobne korzenie, dzięki którym na wiosnę krzewy szybko zbudzą się do życia. Pamiętajmy, że róże preferują miejsca półcieniste i glebę piaszczysto-gliniastą o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.
Tydzień 41, Sentencja nr:2
Tydzień 41, Sentencja nr:2
Przenieśmy do domu kwiaty, które do tej pory zdobiły taras lub balkon (najlepiej zrobić to przed sezonem grzewczym, aby różnica temperatury nie była dla roślin zbyt duża). Przeniesione rośliny należy mniej podlewać i zaprzestać ich nawożenia.
Tydzień 41, Sentencja nr:1
Tydzień 41, Sentencja nr:1
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT