Logo
Logo

Co robić, gdy chryzantema słabo kwitnie?

Chryzantemy to wspaniałe rośliny o pięknych kwiatach, które w zależności od odmiany mogą przybierać różne barwy. Od początku chryzantemy były chętnie uprawiane jako rośliny ozdobne, głównie ze względu na późną porę kwitnienia, które gwarantowało wspaniały wygląd ogrodów i rabat. Kwitnienie chryzantem, tak jak i innych kwiatów ozdobnych w dużej mierze zależy od warunków, jakie im zapewnimy. Niewłaściwe stanowisko, czy ilość wody mogą sprawić, że kwiatów będzie mało, a barwy nie będą pięknie wysycone. Co zatem zrobić, aby chryzantema pięknie kwitła?

Spis treści
Dlaczego chryzantema słabo kwitnie?
Problemy z chryzantemą. Jakie są przyczyny?
Co zrobić, by chryzantema długo i obficie kwitła?
FILM: Wszystko o uprawie chryzantem

Dlaczego chryzantema słabo kwitnie?

Chryzantemy nie są roślinami bardzo wymagającymi, które potrzebują wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Mimo to łatwo jest, szczególnie początkującym ogrodnikom popełnić błędy, które mogą skutkować słabym i krótkim kwitnieniem.

Przyczyny słabego kwitnienia chryzantemy

  • nieprawidłowy dobór odmiany do miejsca nasadzenia – przykładowo większość odmian wielkokwiatowych (na kwiaty cięte) wymaga uprawy w szklarni;
  • niedostateczne nasłonecznienie – chryzantemy lubią jasne miejsca, a w cieniu dużo gorzej rosną i kwitną;
  • za wysoka temperatura – dotyczy to przede wszystkim chryzantem uprawianych w domach. Ustawienie rośliny zbyt blisko kaloryfera może spowodować słabsze kwitnienie lub jego całkowity brak;
  • nadmierne lub zbyt słabe nawodnienie – ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna, ale nie mokra. Chryzantema wybaczy krótkotrwałe przesuszenie, ale bardzo szybko gnije, gdy ma mokre korzenie.

Jakich warunków potrzebuje chryzantema, by kwitła długo i obficie?

Chryzantemy w zależności od warunków i panujących temperatur mogą kwitnąć od 2. do nawet 12. tygodni. Jednak, aby kwitnienie było długie i obfite trzeba zapewnić roślinie dobre warunki do rozwoju.

Miejsce
Należy przede wszystkim pamiętać o prawidłowym nasadzeniu roślin, które powinno być dostosowane do wymagań danej odmiany. Większość chryzantem wymaga stanowisk mocno nasłonecznionych.

Podlewanie
Kluczowe jest również odpowiednie nawodnienie – roślina ma krótkie korzenie, co sprzyja nadmiernemu wysychaniu. Dlatego podłoże powinno być zawsze wilgotne, ale nie mokre, a prawidłowy odpływ nadmiaru wody można zagwarantować otworami zrobionymi w donicy.

Cięcie
Warto również pamiętać o obrywaniu przekwitłych kwiatów, ale należy robić to delikatnie tak, aby nie uszkodzić pąków. Chryzantemy warto dodatkowo nawozić, gdyż wzmocni to roślinę i zapewni lepsze kwitnienie na jesieni.

FILM: Wszystko o uprawie chryzantem

Dwóch wielkich ogrodników / Youtube

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Gábor Adonyi / Pixabay
G.T.

Autor
Co robić, gdy chryzantema słabo kwitnie?
Co robić, gdy chryzantema słabo kwitnie?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz