Logo
Logo
7
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Co robić, gdy chryzantema słabo kwitnie?

Chryzantemy to wspaniałe rośliny o pięknych kwiatach, które w zależności od odmiany mogą przybierać różne barwy. Od początku chryzantemy były chętnie uprawiane jako rośliny ozdobne, głównie ze względu na późną porę kwitnienia, które gwarantowało wspaniały wygląd ogrodów i rabat. Kwitnienie chryzantem, tak jak i innych kwiatów ozdobnych w dużej mierze zależy od warunków, jakie im zapewnimy. Niewłaściwe stanowisko, czy ilość wody mogą sprawić, że kwiatów będzie mało, a barwy nie będą pięknie wysycone. Co zatem zrobić, aby chryzantema pięknie kwitła?

 

Dlaczego chryzantema słabo kwitnie?

Chryzantemy nie są roślinami bardzo wymagającymi, które potrzebują wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Mimo to łatwo jest, szczególnie początkującym ogrodnikom popełnić błędy, które mogą skutkować słabym i krótkim kwitnieniem.

Przyczyny słabego kwitnienia chryzantemy

  • nieprawidłowy dobór odmiany do miejsca nasadzenia – przykładowo większość odmian wielkokwiatowych (na kwiaty cięte) wymaga uprawy w szklarni;
  • niedostateczne nasłonecznienie – chryzantemy lubią jasne miejsca, a w cieniu dużo gorzej rosną i kwitną;
  • za wysoka temperatura – dotyczy to przede wszystkim chryzantem uprawianych w domach. Ustawienie rośliny zbyt blisko kaloryfera może spowodować słabsze kwitnienie lub jego całkowity brak;
  • nadmierne lub zbyt słabe nawodnienie – ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna, ale nie mokra. Chryzantema wybaczy krótkotrwałe przesuszenie, ale bardzo szybko gnije, gdy ma mokre korzenie.

Jakich warunków potrzebuje chryzantema, by kwitła długo i obficie?

Chryzantemy w zależności od warunków i panujących temperatur mogą kwitnąć od 2. do nawet 12. tygodni. Jednak, aby kwitnienie było długie i obfite trzeba zapewnić roślinie dobre warunki do rozwoju.

Miejsce
Należy przede wszystkim pamiętać o prawidłowym nasadzeniu roślin, które powinno być dostosowane do wymagań danej odmiany. Większość chryzantem wymaga stanowisk mocno nasłonecznionych.

Podlewanie
Kluczowe jest również odpowiednie nawodnienie – roślina ma krótkie korzenie, co sprzyja nadmiernemu wysychaniu. Dlatego podłoże powinno być zawsze wilgotne, ale nie mokre, a prawidłowy odpływ nadmiaru wody można zagwarantować otworami zrobionymi w donicy.

Cięcie
Warto również pamiętać o obrywaniu przekwitłych kwiatów, ale należy robić to delikatnie tak, aby nie uszkodzić pąków. Chryzantemy warto dodatkowo nawozić, gdyż wzmocni to roślinę i zapewni lepsze kwitnienie na jesieni.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Gábor Adonyi / Pixabay
G.T.

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!