Logo
Logo
2
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Przycinanie chryzantem | Jak i kiedy warto to zrobić?

Chryzantemy nazywane często również złoceniami są jednymi z najczęściej stosowanych bylin kwitnących późną jesienią. Coraz chętniej są też wykorzystywane w ogrodach i na tarasach, ze względu na mnogość odmian, kolorów i dość łatwą uprawę. Ważną częścią dbania o chryzantemy jest ich przycinanie. Kiedy i po co przycinać chryzantemy?

 

Po co przycinać chryzantemy?

Chryzantemy bardzo dobrze znoszą formowanie i przycinanie, które w pewnych okolicznościach jest więc niezbędne.

Chryzantemy przycina się przede wszystkim, aby

  • uzyskać lepszy rozrost rośliny;
  • chronić chryzantemę przed gniciem i chorobami;
  • uzyskać obfite kwitnienie chryzantemy;
  • formować kształt rośliny.

Widać więc, że przycinanie ma szczególne znaczenie zarówno dla zdrowia rośliny, jak i jej wyglądu. Szczególnie ciekawe jest formowanie chryzantemy, którą można hodować, nadając jej wygląd drzewka. Wystarczy obciąć wszystkie pędy pozostawiając jeden, mocny, a gdy chryzantema osiągnie pożądaną wysokość można zacząć formować jej koronę.

Kiedy przycinać chryzantemy?

Pędy chryzantem należy przyciąć około 2 tygodnie po ich wysadzeniu. Wystarczy obciąć wierzchołki pędów o około 1,5 cm, zapewniając lepsze rozkrzewienie chryzantemy.

Chcąc uzyskać mocno rozkrzewioną formę chryzantemy należy również dość często uszczykiwać końcówki pędów. Uszczykiwanie, czyli usuwanie końcówek pędów sprawia, że roślina wypuszcza więcej bocznych pędów, liści i kwiatów. Tak więc w ten sposób można zapewnić sobie również lepsze kwitnienie.

Przycinanie należy wykonać również po pierwszych przymrozkach, a więc późną jesienią. Wtedy należy przyciąć roślinę do wysokości 10 – 20 cm nad glebą, co zapobiegnie gniciu chryzantemy i zmniejszy ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.

Czy wszystkie chryzantemy trzeba przycinać?

Na pewno wszystkie chryzantemy, które chcemy przezimować trzeba przycinać. Jest to niezbędne dla zdrowego przechowania rośliny w okresie zimowym. W przypadku roślin jednorocznych przycinanie nie jest niezbędne, ale na pewno poprawia stan roślin i zapewnia obfitsze kwitnienie. Przycinanie chryzantemy pozwala również na osiągnięcie naprawdę bujnych i rozłożystych roślin, które wspaniale obsypią się liśćmi i kwiatami.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: tigrakoshka / Depositphotos
G.T.

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu