Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
22
Okazje

Chryzantema po kwitnieniu | Jak przetrzymać ją do kolejnego sezonu?

Chryzantema to wdzięczna roślina o wielu odmianach, które różnią się wielkością, kształtem i kolorem kwiatów. Kwitnie późnym latem i jesienią, stając się wspaniałą dekoracją ogrodu lub balkonu. Chryzantemy można z powodzeniem uprawiać w gruncie lub w doniczkach, ale trzeba je odpowiednio przygotować na zimę, aby wiosną mogły się rozwinąć. Jak pielęgnować chryzantemy po przekwitnieniu? Jak przygotować chryzantemy na zimę i przetrzymać do kolejnego sezonu?

 
Spis treści
Jak pielęgnować chryzantemy po przekwitnięciu? Przechowywanie chryzantemy w domu Sadzenie chryzantemy do gruntu

Jak pielęgnować chryzantemy po przekwitnięciu?

Chryzantemy są roślinami wieloletnimi, a to oznacza, że roślinę po przekwitnięciu, zamiast wyrzucać można przezimować, aby na wiosnę znowu obudziła się do życia. Dzięki temu zyskamy piękne rośliny, które będą stanowiły ozdobę ogrodu, balkonu lub tarasu. Rośliny mogą być uprawiane w doniczkach (również w domu) i w gruncie, a ich kwiaty można ścinać i wykorzystać do tworzenia bukietów lub ustawić w wazonie. Jak przygotować chryzantemę na zimę?

Zielone Pogotowie / YouTube


Przechowywanie chryzantemy w domu

Po przekwitnięciu pędy chryzantemy przytnij na wysokość około 10–20 cm. Następnie przenieś doniczkę do chłodnego pomieszczenia, najlepiej z oknem, w którym panuje dodatnia temperatura. W tym czasie należy znacząco ogranicz podlewanie i przestań nawozić. Nie możesz jednak dopuścić do przesuszenia podłoża, gdyż chryzantema zwiędnie. Wczesną wiosną lub pod koniec zimy (luty, marzec) przenieś chryzantemy w cieplejsze miejsce i zacznij częściej podlewać. To też dobry czas by zacząć nawożenie, aby zapewnić roślinom dobry start poprzez odpowiednią ilość składników pokarmowych. Stosuj nawozy do roślin kwitnących, co zapewni obfite kwitnienie i piękne wybarwienie kwiatów.
Dowiedz się więcej u oprawie chryzantemy w domu

Sadzenie chryzantemy do gruntu

Niektóre odmiany chryzantem wykazują znaczną mrozoodporność, co oznacza, że można je posadzić w ogrodzie i przezimować w gruncie. Jednak lepiej nie sadzić chryzantem późną jesienią, gdyż rośliny, zwłaszcza te kupione na straganach, mogą nie przetrwać. Najlepiej chryzantemy zasadzić wiosną, a przed kolejną zimą, przyciąć pędy i okryć je (słomą, agrowłókniną, gałązkami świerkowymi). Jest szansa, że chryzantema przetrwa (jeśli jest mrozoodporna) i wiosną zacznie rosnąć. Jednak jeśli roślina przemarznie, to należy ją usunąć. Jeśli nie mamy pewności, czy chryzantema jest mrozoodporna, to po obcięciu pędów można ją przesadzić do doniczki i przezimować w pomieszczeniu. Należy pamiętać, że chryzantema pozostawiona w doniczce nie ma szans przetrwać na dworze zimy, dlatego przed pierwszymi przymrozkami należy ją przestawić do cieplejszego pomieszczenia.
Dowiedz się więcej o uprawie chryzantemy w ogrodzie

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: AlexanderStein / Pixabay

Autor
Chryzantema po kwitnieniu | Jak przetrzymać ją do kolejnego sezonu?
Chryzantema po kwitnieniu | Jak przetrzymać ją do kolejnego sezonu?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Dowiedz się więcejPowiązane rośliny
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)

Komentarze


Twoja strona ogrodu